Kanal İstanbul için Panama deneyimi

Ethereum

New member
Ulaşım bölümü ve denizcilik alanında yeni bir çağın kapısını aralayacak Kanal İstanbul’da bir taraftan çalışmalar devam ederken, başka taraftan da ülkelerin deneyimleriyle ilgili görüş alışverişleri sürüyor. Bu kapsamda, Türkiye ile Panama içinde denizcilik mutabakatı imzalanıyor. Panama ortasında kanal geçen bir ülke olması niçiniyle imzalanacak olan mutabakatla Türkiye’deki Kanal İstanbul tartışmalarına ortasında rehber niteliğinde bir ülke olarak görülüyor.

Faruk Kaymakcı

YOL GÖSTERİCİ OLACAK

Anlaşmaya ait konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Panama’nın ortasından kanal geçen bir ülke olduğunu söz ederek, Kanal İstanbul’a da rehber niteliğinde olabileceğini söylemiş oldu. Kaymakcı, Kanal İstanbul konusunda Latin Amerika ülkesinin bilgi ve tecrübeleri görmekten, Türkiye’ye bir sakınca gelmeyeceğini de kelamlarına ekledi. Panama’nın kanal deneyimiyle Türkiye’ye yardımcı olabileceğine dikkati çeken Kaymakcı, Latin Amerika ülkesinin Kanal İstanbul konusunda Türkiye’ye yol gösterici olabileceğine işaret etti. Kaymakcı, “Panama, ortasından kanal geçen ve ‘Panama’ deyince de gerçekten kanalı akla gelen ülkelerden biri. ötürüsıyla bu mevzuda bu ülkenin bilgisini, tecrübesini, teknik bilgisini görmekten, paylaşmaktan ben bir sakınca geleceğini düşünmüyorum. Şayet hani hassasiyetler de var ise Kanal İstanbul’la ilgili, tahminen Panama’nın bu tecrübeleri Türkiye’deki bu tartışmaya da ışık tutacaktır diye düşünüyorum ancak mutabakatın özü denizcilik alanında ve benzeri muahede 50 ülkeyle imzalanmış durumda. Yani fazlaca özel bir yanı yok yahut yalnızca bir çerçeveden ele alınarak hazırlanmış bir mutabakat değil” diye konuştu. Latin Amerika’nın son on yıldır en süratli büyüyen iktisadı olan Panama ile Türkiye içinde 2014 ve 2015’te karşılıklı olarak büyükelçilikler açıldı.

TİCARET 300 MİLYON DOLARI AŞTI

Atılan diplomatik adımların akabinde ikili ticaret hacmi 300 milyon dolara ulaştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Nisan 2021’de bu ülkeyi ziyaret ederek, Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Muahedesi’ni imzaladı.

Dünyanın en büyük gemi kayıt sistemine sahip olan Panama’nın 7 bin 980 kayıtlı gemisi bulunuyor. Memleketler arası denizcilik sanayisinin yüzde 12’sini oluşturan Panama filosu ulusal sicilinde 317 Türk gemisi bulunurken, Panama bayraklı gemilerde çalışan Türk vatandaşları da var.