UCLA öğretim üyeleri öğrencilerin yolundan giderek protestolara katılıyor

senbilirsin

New member
Bu haftanın başlarında, Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'ndeki bazı öğretim üyeleri, Filistin yanlısı protestolara katılan öğrencilerle acil bir telefon görüşmesi yaptı.

Siyaset bilimi doçenti Graeme Blair, “Onlardan çok net bir mesaj aldık: 'Kendimizi güvende hissetmiyoruz ve bunu düzeltmek için sizden yardım istiyoruz'' diye anımsıyor.

O anda, birkaç düzine fakülte aktivisti günün her saati kampüsteki kampta öğrencilere katılmak için gönüllü oldu.

Perşembe sabahının karanlık saatlerinde, polis protestolara müdahale ederken, bu öğretim üyeleri öğrencilere katıldı ve tutuklanmalarına izin verdi.

Gazze'deki savaşa karşı öğrenci gösterilerinde çok az fark edilen bir gerçeğin en açık örneklerinden biriydi: UCLA, Columbia ve diğer üniversitelerdeki öğretim üyelerinin küçük bir kısmı protestoculara lojistik ve duygusal destek sağladı.

Bazı öğretim üyelerinin, Filistin yanlısı gruplardan oluşan merkezi olmayan bir ulusal ağ olan Filistin'deki Adalet Öğrencileri'nin muadili olan Filistin'deki Adalet Fakülteleri ve Personeli ile resmi bağları vardır.

Diğerleri ise Filistin davasına tam olarak sempati duymuyor ancak pandemiden bu yana eğitim hayatlarında en büyük kesintilerden bazılarıyla karşı karşıya olan öğrencilerinin ifade özgürlüğünü ve refahını korumanın ahlaki bir yükümlülük olduğunu düşünüyor.

Salı sabahı yapılan son polis baskınından önce kampın çevresini izleyen Columbia Üniversitesi'nden tarih profesörü Stephanie McCurry, “Öğrencilerimiz hakkında polise başvurmaları güven ihlalidir” dedi.

Sorun bu üniversitelerin fakültelerini parçaladı. Pek çok kişi aktivist profesörlerin kampüsü kaosa sürükleyen gösterileri romantikleştirdiğini söylüyor.

Columbia Üniversitesi'nden astronomi profesörü James Applegate, “Dönem için üzücü bir son” dedi.

Columbia'da bazı öğretim üyeleri, polis tarafından süpürülmeden önce kampı ziyaret ederek öğrencilere desteklerini (her ne kadar mesajları olmasa da) göstermişlerdi. Yiyecek ve su dağıttılar, protestoları sınıflarına dahil ettiler, panel tartışmalarına katıldılar ve yetkililerin öğrencileri tahliye etmesini zorlaştırmak için kampüs dışında nöbet tuttular.

Columbia Üniversitesi'nden tarih profesörü Camille Robcis, öğretim üyelerinin öğrencilerin Gazze hakkındaki görüşleriyle aynı fikirde olmayabileceğini söyledi. Ancak, “Her şeyden çok onların protesto haklarına inanıyorum” dedi.

Son birkaç kaotik günde listeserv'ler ve şifreli Signal uygulaması aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurmuşlar ve kampüste görünecek zaman aralıklarına kaydolmuşlardı.

Bunu dengelemek için İsrail yanlısı öğretmenler ve öğrenciler kendi WhatsApp ve e-posta destek gruplarını kurdular.

Columbia'ya bağlı Teachers College'da uygulamalı fizyoloji profesörü Carol Ewing Garber, “Bu gerçekten faydalı oldu” dedi. “Aslında daha önce hiç tanışmamış insanları bir araya getirdiler. Bu bir umut ışığıydı.”

Columbia Üniversitesi'nde İngilizce profesörü olan Bruce Robbins, Filistin davasına en çok bağlı olanlar arasında yer alıyor ve Columbia'nın Filistin'deki Adalet Bakanlığı'nın bir üyesi.

Zulümlerle ilgili bir kursun parçası olarak sınıflarından birini çadırlara getirdi.

“Kampa destek veren öğretmenlerin yaptığı şeylerden biri de kurslarını kamp içinde vermekti” dedi.

İsrail ordusunun eski üyeleri olduğuna inandığı iki öğrencisi o derse gelmedi.

“Mümkün olduğu kadar konforlu hale getirmeyi planladım” dedi. “Fakat sınıftaki havanın onların lehine olmadığını düşünüyorum ve gelmemelerinin nedeni bu olabilir.”

Bir noktada öğrencilerin kendilerini korumak için öğretim üyelerinden yardım istediklerini belirten Dr. Robbins. “Biz 'yürüyen merdiven' olarak tanımlandık.”

Birkaç öğretim üyesinin turuncu güvenlik yelekleri giydiğini ve “nasıl kavgaya girilmeyeceği konusunda hızlı bir eğitim aldıklarını – eğer bizi geçerlerse, bırakın bizi geçsinler” dedi.

“Futbol oynadım” dedi. “Gerginliği azaltmak benim içgüdüm değildi. Ama ben bunun için oradaydım.”

Dr. Astronomi profesörü Applegate, fakültenin kampüs protestolarına katılımının Vietnam dönemindeki savaş karşıtı protestoların romantikleştirilmesinin bir parçası olduğuna inanıyordu.

O dönemde Columbia'yı sarsan polisle şiddetli çatışmaya atıfta bulunarak, “Bu adamlar 1968'i yeniden yaşamaya çalışıyorlar” dedi. “Kimseyle mantıklı bir konuşma yapmak gibi bir niyetleri olduğunu sanmıyorum.”

UCLA'da Filistin Adalet fakültesi üyeleri yönetimle müzakerelere yardımcı oldu, Dr. Blair.

Hatta öğretim üyeleri, “fakültenin bu rolü üstlenmeye yardımcı olabileceği düşüncesiyle”, kendilerini fiziksel veya sözlü çatışmaların azaltılması konusunda eğitmek için bir profesyonel kiraladılar.

Dr. Blair ayrıca Columbia'da sanat tarihi doçenti olan kız kardeşi Susannah Blair'i de deneyimlerini UCLA'daki yaklaşık 75 öğretim üyesiyle paylaşmaya çağırdı. Zoom'da öğrencilerinin çoğunun, farklı geçmişlerden gelmelerine ve farklı şeyler deneyimlemelerine rağmen, yaşadıkları şeyler hakkında konuşmaya istekli olduklarını söyledi.

Bir röportajda “Kütüphaneleri şu anda kapalı” dedi. “Bu final. Arkadaşları tutuklandı. Bazıları hayatlarının mümkün olan her yönünü derinden sekteye uğratan soykırımı protesto ediyordu.”

UCLA'daki kriz Perşembe sabahı zirveye ulaştı.

Göstericilerin hükümetin kamplarını kapatacağını öğrendiklerini söyleyen Dr. Blair.

“Fakülte ilk tutuklanan kişi olmaya çalışmak, öğrencilerin önünde durup ifade vermek için oradaydı” dedi. “Bu noktadan, Kaliforniya Otoyol Devriyesi'nin öldürücü olmayan mühimmat kullanan silahları hedef almasını izledik. Temel olarak silahlarını öğrencilerimize doğrultmamalarını istedik, bu tamamen barışçıl bir protestoydu.”

Sonuçta yaklaşık 200 protestocu ve yaklaşık 10 öğretim üyesinin tutuklandığını belirten Dr. Blair. Birçoğu, görev süresinin korunması olmadan öğretim görevlileri ve yardımcı doçentlerdir: “Bunun ne gibi sonuçların olacağı görülmeye devam ediyor.”

Stephanie Saul raporlamaya katkıda bulunmuştur. Susan C. Beachy Ve Kirsten Noyes araştırmaya katkıda bulunmuştur.