Gajendra Singh Shekhawat öğrenci liderinden sendika bakanına nasıl geçti?

Ethereum

New member
Gajendra Singh Shekhawat, seçim siyasetine girmeden önce RSS’de aktif olarak yer alıyordu.

Jaipur:

İki kez milletvekili ve şu anki Jal Shakti bakanı olan Gajendra Singh Shekhawat, Başbakan Narendra Modi liderliğindeki hükümette önemli bir figür olarak kabul ediliyor. Öğrenci liderliğinden Başbakan Modi’nin ikinci döneminde amiral gemisi Jal Jeevan Misyonu’nun uygulanmasını denetlemeye kadar olan yolculuğu, onun kararlılığının ve yeteneklerinin bir kanıtıdır.

Toplam 3,5 trilyon Rupi tutarında bir bütçeyi yöneten Bay Shekhawat, 2024 yılına kadar tüm hanelere musluk sağlama misyonuna öncülük ediyor ve ülke genelinde hanelerin yüzde 60’ına içme suyu sağlama konusunda önemli ilerlemeler olduğunu duyuruyor.

Gelecek yıl yapılacak Lok Sabha seçimlerinde Bay Shekhawat, temiz içme suyuna erişimin BJP’nin taban kampanyasının temel taşı haline gelmesi nedeniyle çok önemli bir rol oynayacak. Eyalet meclisi seçimlerine katılacağına dair spekülasyonlara rağmen bakanlık görevlerine odaklanmayı sürdürüyor ve Rajasthan başbakanlığı görevine adaylığıyla ilgili söylentileri dağıtıyor.

Bay Shekhawat’ın siyasetteki yükselişi, Jodhpur’daki Jai Narayan Vyas Üniversitesi’nde felsefe ve MPhil alanında doktora öğrencisi olarak başladı. BJP öğrenci kanadı ABVP ile başladı ve 1992 üniversite başkanlık seçimlerini rekor bir farkla kazandı. BJP Kisan Morcha partisinin genel sekreteri olunca liderlik vasıflarını kanıtladı.

Ulusal düzeyde ve üniversiteler arası düzeyde basketbol oynayan bir spor tutkunu olan Bay Shekhawat, aynı zamanda ‘Kot Giyen Çiftçi’ olarak da biliniyor.

Bay Shekhawat, seçim siyasetine girmeden önce RSS’de aktif olarak yer aldı ve sınır bölgelerindeki refah projelerine odaklanan, RSS’ye bağlı bir STK olan Seema Jan Kalyan Samiti’nin genel sekreteri olarak görev yaptı. 1967’de bir Rajput ailesinde doğdu, 2014 yılında ilk parlamento zaferini güvence altına aldı ve Kongre Milletvekili Chandresh Kumari Katoch’u rekor kıran bir farkla yendi.

2019 genel seçimlerinde Bay Shekhawat, Rajasthan Başbakanı Ashok Gehlot’un oğlu Vaibhav Gehlot’u yenerek siyasi gücünü ortaya koydu. Başbakan Modi’nin her eve temiz içme suyu sağlama yönündeki iddialı misyonuyla görevlendirilen Modi, siyasi ortamda kararlılıkla hareket ediyor.

Son yıllarda adı, Rajasthan’daki başbakan adayı için yeni nesil BJP liderleri arasında da ortaya çıktı. Son Haberler-CSDS Lokniti anketinde Bay Shekhawat, Vasundhara Raje ve Mahant Balak Nath’in ardından Başbakanlık görevi için en iyi üçüncü adaylar arasında yer aldı.

Ancak Bay Shekhawat, Rajasthan’daki en üst mevki için yarışta olmadığını defalarca reddetti. “Bunun benim hakkım olmadığını zaten söyledim. Şu anda yaşıyorum… yarın ne olacağını hiç düşünmedim. Bugün ülkem için elimden geleni yapıyorum” dedi Haberler’ye.

Sikar bölgesindeki Mehroli köyünden gelen Bay Shekhawat seçimlere katılmıyor ancak parti onu Kongre’ye ve Bay Gehlot’a karşı kilit bir aktivist olarak görevlendirdi.

Bayan Raje ile daha önceki farklılıklarına rağmen, Bay Shekhawat hem Başbakan Modi’nin hem de İçişleri Bakanı Amit Shah’ın güvenine sahip. Jodhpur çevresinde sevgiyle ‘Gajju Banna’ olarak adlandırılan öğrenci liderinden sendika bakanına kadar olan yolculuğu, kamu hizmetine olan sarsılmaz bağlılığını yansıtıyor.