Hırvatistan ile Fas, Dünya Kupası Üçüncülük Maçında Karşılaşacak

senbilirsin

New member
AJANSSPOR HABER

Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası’nda sona gelindi. Küme evresiyle başlayan dev şampiyonada çeyrek final ve yarı final karşılaşmaları geçildi. Arjantin ve Fransa finale kalırken, yarı finalde rakiplerine elenen Hırvatistan ile Fas, üçüncülük maçına çıkacak.

Üçüncülük maçı yarın oynanacak

Luka Modric, Perisic üzere yıldızları takımında barındıran Hırvatistan ile turnuvanın sürpriz ekibi Fas’ın karşı karşıya Ageldiği 2022 Dünya Kupası üçüncülük maçı 17 Aralık 2022 Cumartesi günü, saat 18.00’de başlayacak. Uğraş Khalifa Stadı’nda oynanacak. Maçı Katarlı hakem Abdulrahman Al Jassim yönetecek.

Aynı kümede çaba ettiler

Hırvatistan ile Fas, daha evvel küme basamağında karşı karşıya gelmişti. 2022 Dünya Kupası F Kümesi’nde gayret eden iki kadro, 23 Kasım’da Dünya Kupası’ndaki birinci maçlarını birbirlerine karşı oynadı. Bu çaba 0-0 birliktee bitmiş oldu. F Kümesi’nde 3. maçların sonunda ise Fas önder, Hırvatistan ise ikinci sırada çıktı.

Saiss sakatlandı, “55 dakika tek bacakla oynadım” dedi

Beşiktaş’ın dönem başında takımına kattığı Fas kaptanı Romain Saiss, Portekiz maçında sakatlık geçirmişti. Sahayı sedyede, gözyaşları ile terk etmek zorunda kalan deneyimli savunmacı, çabucak sonrasında yaptığı açıklamada “Sakatlığıma bakacağız. 55 dakika neredeyse tek bacakla oynadım. Yarı final maçına da çıkmak için ne gerekiyorsa yapacağım. Grubuma yardım etmek istiyorum” dedi.

Saiss üçüncülük maçında yok

Çeyrek finalde Portekiz galibiyetinin akabinde yaptığı açıklamada yarı finalde de oynamak istediğini belirten Saiss, Fransa’ya karşı da alana çıktı. Sakatlığı nükseden kaptan 21 dakika dayanabildi. 32 yaşındaki savunmacı yerini Amallah’a bıraktı. Saiss’in bu sonucu sakatlığının ilerlemesine sebep oldu. Fas kaptanının Hırvatistan karşısındaki üçüncülük maçına çıkmaması bekleniyor.

Hırvatistan’ın Dünya Kupası yolu

2022 Dünya Kupası’nda F Kümesi’nde çaba eden Hırvatistan, Fas birlikteliği ile şampiyonaya başladı. Kanada karşısında kazanan Hırvatlar, son maçında ise Belçika ile birliktee kaldı. Damalılar 5 puan ile F Grubu’nu 2. sırada tamamladı.

Son 16 tipinde E Kümesi’nin başkanı Japonya ile karşılaşan Hırvatistan seri penaltı vuruşlarıyla çeşit atladı. Hırvatistan’ı birebir senaryo çeyrek finalde de bekliyordu. Brezilya karşısında seri penaltı atışlarına giden maçın sonunda sevinen taraf Hırvatistan oldu. Yarı finalde Arjantin ile karşılaşan Hırvatistan, çabayı kaybetti ve final talihini kaçırdı.

Fas tarih yazdı

Katar’da dev turnuvaya Hırvatistan karşısında alınan birliktelikle başlayan Fas, kümedeki öbür iki maçını kazandı. Belçika, Kanada ve Hırvatistan’ı geride bırakan Afrika temsilcisi F Grubu’nu başkan bitirdi. Son 16’da İspanya’yı penaltılarda, çeyrek finalde Portekiz’i tek golle geçen Fas Dünya Kupası’na damga vurdu. Katar’ın sürpriz ekibi Fas, kendi tarihinde ve Dünya Kupası tarihinde yarı finale yükselen birinci Afrika ülkesi oldu. Fas, yarı finalde eşleştiği Fransa’ya kaybetti ve finali kaçırdı.