Şenol Güneş’ten Dünya Kupası, Valerien Ismael, Dele Alli ve Transfer Kelamları

senbilirsin

New member
Valerien Ismael’in akabinde nazaranve gelerek Beşiktaş’ta ikinci devrine başlayan Şenol Güneş, Siyah-Beyazlılar’ın Dünya Kupası içinde girdiği Antalya kampında konuştu. Sabah’a konuşan tecrübeli teknik adam, Beşiktaş’ın yollarını ayırdığı Valerien Ismael, yeni transferlerden Dele Alli ve 2022 Dünya Kupası’nda Fas’ın başarısı hakkında açıklama yaptı.

“Hedefim yeterli oyunculardan iskelet oluşturmak”

Şenol Güneş, “Kamp periyodu epey verimli geçti. Fizikî bir altyapı oluşturmaya, taktik niyetimiz ile oyun ideolojimizi anlatmaya çalıştık. Planımız Beşiktaş’a uyumlu yapı oluşturmak. Takımımız ne kadar geniş de olsa maksadım âlâ oyunculardan iskelet oluşturmak ve onun üzerine gelişmek” halinde konuştu.

“Savunmada, orta alanda, atakta sakatlıkların dertlerini görüyoruz”

Güneş, “Savunmada, orta alanda, atakta sakatlıkların dertlerini görüyoruz. Bunun için fazlaca çalışmaya, bir arada kazanma külçeşidini oluşturmaya gereksinim var. Futbolcularıma oyun sistemini anlatırken ekip olma yolunda çalışmalar yapıyoruz” sözlerini kullandı.

“Valerien Ismael’i eleştiremezsiniz”

Beşiktaş ile yollarını ayıran Fransız teknik adam Valerien Ismael hakkında konuşan Güneş, “Her hocanın kendi sistemi, kendi doğruları olur. Valerien Ismael de o denli. Eleştiremezsiniz. Vakit zaman toplarla çıkmak ya da topu rakibe bırakıp önde yanlışa zorlayıp sonuç üretmeye çalışmak bir tercihtir.” dedi.

“Ben orta sahayı güçlendirip, top denetimini elimize almayı tercih ediyorum”

Sözlerine devam eden Güneş, kendi oyun sistemini şöyle deklare etti: “Ama ben orta sahayı güçlendirip, top denetimini elimize alarak rakibe pres yapmayı tercih ediyorum. Bu tercih hem bütün oyuncuların oyuna katılmasını birebir vakitte gücünüzü 90+’ya yaymanızı sağlar. Futbolcular topla oynarken yorgunluk hissi fazla yaşamaz.”

“İkinci yarılarında kopmalar oluyor, alışkanlıktan da kaynaklanıyor”

Hazırlık maçlarını kıymetlendiren Şenol Güneş, “Son maç daha uygunduk. Oyunun ikinci yarılarında kopmalar oluyor. Bunun fizikî olduğu kadar alışkanlıktan da kaynaklandığını düşünüyorum.. Maçı kazanmaya yönelik düşünen, rakibe oyununu kabul ettiren ve oyun üstünlüğünü sonuçla bütünleştiren bir ekip olmayı arzuluyoruz. Bunu gruba benimseteceğiz.” dedi.

“Genelde 4’lü savunmayla oynuyoruz”

Savunma kurgusu hakkında konuşan Güneş, “Genelde 4’lü savunmayla oynuyoruz, oynayacağız. Vakit zaman 3’lü de oynadık. Eldeki oyunculardan kadro ortasında ne biçimde randıman alırız diye düşünüyoruz. Günümüzde bu sistem değişiklikleri saha içerisinde anında olabiliyor.” açıklamasını yaptı.

“Sisteme takılmamak, yeterli oyuna, verimli oyuna odaklanmak önemli”

Şenol Güneş, “Sisteme takılmamak, uygun oyuna, verimli oyuna odaklanmak değerli. Futbolun temel prensipleri olduktan daha sonra bu sistem işi kolaylaşır. her insanın gruba katkı yapması gerekiyor, bu ana ideolojimiz.” diye konuştu.

“Keyifli bir Dünya Kupası izledik”

Şenol Güneş, 2022 Dünya Kupası’nı yorumladı. Güneş ayrıyeten bir itirafta bulundu. Tecrübeli teknik adam, “Oyun temposuyla, sürpriz neticeleriyla keyifli bir Dünya Kupası izledik. Unutulmazlar ortasına girecek turnuva.” diyerek kelamlarına başladı.

“Fas Fransa’dan golü erken yemese…”

Güneş, “Grup maçları ve daha sonrasında Güney Amerika-Avrupa finali olacak üzereydi. Brezilya yada Arjantin’den biri olabilir diye düşünüyordum. Arjantin, Suudi Arabistan maçıyla berbat başladı lakin telafi edip finale kadar geldi. Fas, Fransa karşısında golü erken yemese tahminen finale daha fazlaca yaklaşabilirdi. Lakin son Dünya Şampiyonu Fransa epey kaliteli, itidalli ve kuvvetli bir grup.” dedi.

“2022’de Katar Dünya Kupası’nda olmayı epey isterdim”

Dünya Kupası ile ilgili bir itirafta bulunan Şenol Güneş, “2002’de Dünya üçüncülüğünü hayatış Türkiye’nin teknik yöneticisi olarak 2022’de Katar Dünya Kupası’nda olmayı hayli isterdim. Lakin süreç ve kaideler sizi kimi vakit amaçlarınıza götürmüyor.” sözlerini kullandı.

“Saiss, Weghorst başta olmak üzere bütün oyuncularımı kutladım”

“Saiss’in kaptanlığını yaptığı Fas’ın bu kadar kuvvetli rakibin içinde hayli büyük başarısı var.” diyen Şenol Güneş, “Dünyanın en uygun 4 kadrosu ortasına girmek, tahminen de dünya üçüncüsü olarak hatırlanacak bir muvaffakiyet. Saiss, Weghorst başta olmak üzere Atiba, N’Koudou bütün oyuncularımı kutladım. Sonuçtan bağımsız orada olmak da değerli bir durum.” halinde konuştu.

“Hâlâ işin başındayız”

Şenol Güneş, “Başlangıca nazaran düzgünüz ancak bana bakılırsa hâlâ işin başındayız. Biraz daha dikkatli olup, daha epeyce istersek hayli daha uygun olacağımızı düşünüyorum. Beşiktaş’ın yapısına nazaran arayışlarımızı deneme bahtımız oldu. Oyuncuları değişik mevkilerde, sistemi ise kendi ortasında değiştirerek oynadık. Arkadaşlarımızın da buna olumlu yanıtı vardı. Maç neticelerina bakarak kadrosu pahalandırmak istemiyorum. Zira hazırlık maçının sonuç olarak değil oyun olarak manası var.” dedi.

“Bu yarışta sonuna kadar çaba edeceğiz”

Şampiyonluk yarışı hakkında konuşan Güneş, “Beşiktaş’ın gayesi her vakit şampiyonluk. Biraz geride olabiliriz. Ancak uzun bir yol var. Rakiplerimizin ne yaptığından fazla evvel bizim ne yapacağımız değerli. Ekip olmayı, kazanmayı bir an evvel alışkanlık haline getirmeliyiz. Bu yarışta sonuna kadar uğraş edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Güneş’ten Gedson, Redmond ve Josef yorumu

Hazırlık kampında dikkat çeken isimlerden Gedson Fernandes ve Nathan Redmond hakkında konuşan Şenol Güneş, “İnisiyatif alıyorlar ve güzel bir kamp devri geçirdiler” dedi. Güneş, Brezilyalı orta saha Josef de Souza’dan beklentilerinin büyük olduğunu, yaşadığı sakatlığın akabinde %80-90’ını verebilecek bir performansa ulaşmasını beklediğini söylemiş oldu.

“Dele Alli çalışmıyor, sorun çıkarıyor diyemezsiniz”

Beşiktaş’ın dönem başında kiraladığı Dele Alli’nin performansı hakkında açıklama yapan Güneş, şunları kaydetti: “Her hoca katkı verir. Bir oyuncu âlâ olacaksa kendisi alır. Evvel o istemeli. İsteyip başarılı oluyorsa, başımızın üstünde yeri var. Benim için en meslekli isimle genç oyuncu içinde fark yok. O farkı oyuncu oluşturur. Transfere kadar bu oyuncular bizim oyuncularımız. Yeni bir oyuncu olmayacak. Örneğin Dele Alli uygun çalışıyor. Çalışmıyor, sorun çıkarıyor diyemezsiniz. Daha verimli olmasının yollarını arıyoruz.”