Yale Polisi Birinci Sınıf Öğrencilerine: New Haven sokaklarına dikkat edin

senbilirsin

New member
Yale Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi Andre Fa’aoso, 12 gündür Amerika Birleşik Devletleri’nde. Yeni Zelanda’dan tek başına, yanında üç valizle geldi.

Bavulunu Connecticut’ın New Haven şehir merkezinde taşırken bir kadın ona yeni kasabasının suçlu ve tehlikeli olduğunu anlatan bir broşür uzattı. Endişe verici yerel suç istatistiklerini listeledi ve öğrencilere “kampüste kalmaları”, “toplu taşımadan kaçınmaları” ve “akşam 20.00’den sonra sokaklardan uzak durmaları” yönünde çağrıda bulundu. Broşürde Ölüm Meleği’nin bir resmi vardı ve öğrencilere uğursuz “İyi şanslar” diledi.

Ancak belki de en rahatsız edici olanı, metinde açıkça belirtilen broşürün kaynağıydı: Yale kampüs polis teşkilatını temsil eden sendika.

Sendikanın “hayatta kalma rehberi” broşürlerini dağıtmasından bu yana, Yale yöneticileri ve kolluk kuvvetleri birinci sınıf öğrencilerine ve ebeveynlerine güvence vermek için çabaladılar.

Yale Polis Departmanı şefi Anthony Campbell, el ilanlarının New Haven’ı bir “savaş bölgesi” olarak yanlış tanıttığını söyledi.

Bir zamanlar New Haven Polis Departmanını yöneten polis sendikası Bay Campbell, “Yale Polis Yardımseverler Derneği’nin eylemlerinden dolayı son derece incindim, üzüldüm ve öfkelendim” dedi. “Bir polisin çalıştığı şehri küçümsemesinin bölücü ve yıkıcı olduğunu düşünüyorum.”

Polis sendikasının broşüründe, yılın ilk yedi ayında “cinayetlerin iki katına çıktığı, hırsızlıkların yüzde 33 arttığı ve araba hırsızlıklarının yüzde 56 arttığı” bildirildi.

Rakamlar doğrudur. Ancak Belediye Başkanı Justin Elicker bunların tek başına ve yanıltıcı olduğunu söyledi. Şiddet suçlarının 2020’den bu yana yüzde 29,2 azaldığını kaydetti. Cinayetlerin sayısı artmasına rağmen silahlı saldırıların sayısı azaldı.

“Genel olarak suç son üç yılda azaldı” dedi ve şunu ekledi: “Gerçek rakamlar doğru olsa da, neler olup bittiğine dair tam bir resim vermiyor.”

Broşürler, kamu güvenliği yetkililerinin 1975’te New York’a gelen yolculara dağıttığı broşürlere çok benziyor.

Broşürlerde “Korku Şehri’ne hoş geldiniz” ifadesi okunurken, kamu güvenliği yetkililerini temsil eden sendikalar işten çıkarmalarla mücadele etmeye çalıştı.

Yale polis sendikası sözleşme görüşmelerini sürdürüyor ancak avukatı Andrew Matthews, broşürlerin müzakerelerde bir taktik olmadığını söyledi.

Bunun yerine, sendika yetkililerinin muhtemelen New Haven’ın yeni sakinlerinden bazıları arasında suç konusunda farkındalık yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

“İnsanları korkutmaya yönelik herhangi bir girişim olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Eski bir Yale Polis Departmanı memuru olan Bay Matthews, sendikanın broşürünün birinci sınıf öğrencilerinin aldığı kağıt seli arasında öne çıkmasını istediğini söyledi.

“Ve hiç şüphesiz” dedi, “broşürünüz dikkat çekiyor.”

Beyaz öğrencilerin en büyük nüfusu oluşturduğu, dünyanın en seçici üniversitelerinden biri olan Yale ile uzun süredir suç ve yoksullukla mücadele eden, ağırlıklı olarak siyahi ve İspanyol kökenli New Haven arasında şehir-kıyafet oranı oldukça iyi. uzun süre gergin.

Öğrenciler ve şehir sakinleri Yale’in “balonundan” bahsediyor. Popüler Yale ve Amerika kursunu öğreten tarih profesörü Jay Gitlin, buraya Yale Kalesi adını verdi. Köklü şehircilik anlayışını dile getirerek, “New Haven orada; Yale burada.”

Perşembe günü, kampüse gelen çok az sayıda Yale öğrencisi polis birliğinin mesajını kabul etmiş görünüyordu.

18 yaşındaki Bay Fa’aoso, “Bunu oldukça endişe verici buldum” dedi.

18 yaşındaki birinci sınıf öğrencisi Brice June, kendisinin ve sınıf arkadaşlarının yeni bir ortamda olmaları nedeniyle broşürün “zor” olduğunu söyledi.

Instagram mesajında ”New Haven zorlu bir şehir olsa da, bu broşürün içeriği yanıltıcıdır” dedi, “özellikle de şehre aşina olmayan biri için.”

Broşürler bazı öğrencileri, bazılarını ise velileri korkuttu.

Bay Elicker, “Çocuklarınızı tehlikeli bir yere bıraktığınızı belirten bir broşür almak bazı aileler için gerçekten rahatsız edici olsa gerek” dedi.

New Haven Üniversitesi’nde profesör ve aynı zamanda New Haven Polis Komiseri olan Mike Lawlor, New Haven’daki zorlukların diğer Amerikan şehirlerindekilerle benzer olduğunu söyledi.

“Eğer kaçak suçun bir resmini çizmeye çalışıyorsanız, bu hiç de doğru değil” dedi ve suç oranının “kesinlikle 10-15-20 yıl öncesine göre daha düşük olduğunu” ekledi.

Yale Polis Şefi Bay Campbell, broşürlerin kampüs güvenliğine ve departmanın itibarına zarar verebileceğini söyledi.

“Taşındığınız günden itibaren polisin düzeni bozduğunu gördüğünüzde, ‘Peki, bana gerçeği söyleyeceğiniz ve gerçekten doğruyu söyleyeceğiniz konusunda size güvenebilir miyim?’ demeye başlıyorsunuz. “Benden emin misin?” dedi.