28 Şubat mağduriyetini ispatlayamıyor

pandomim

New member
MALATYA (İHA) – 28 Şubat mağduriyetini ispatlayamıyor

Keskin: “28 Şubat sürecinde bizi evvela idamla yargıladılar”

MALATYA – 28 Şubat postmodern darbe teşebbüsünün üzerinden 25 yıl geçmesine karşın sürecin mağdurlarında bıraktığı tesir hala hafızalarda tazeliğini koruyor.

Malatya‘da 28 Şubat sürecinde yaşanan başörtüsü protestolarında gazetecilik yapan ve daha sonrasında 18 ay cezaevinde yatan 47 yaşındaki Mehmet Keskin, o devirde yaşadığı travmayı atlatamıyor. 28 Şubat sürecinde yaşadığı meseleler yüzünden çok problem çektiğini belirten Mehmet Keskin, o periyotta idamla yargılandığını da tabir ederek, “28 Şubat sürecinde bizi evvela idamla yargıladılar. Baktılar idamlık bir şey yok. Bize 15 yıla kadar ceza ile yargıladılar. daha sonra ise 15 yıllık da bir durum olmadığını anladılar ve bizi 2911 sayılı Şov ve Yürüyüş Kanununa muhalefetten en üst huduttan 3 yıl 9 ay ceza verdiler. Bu süreçte sıradan bir ruhsal baskı da gördüm. İşimi de kaybettim. daha sonraki süreçte mahkemeler devam etti” dedi.

28 Şubat’ta yaşanan hadiselerde gazeteci olarak bulunduğunu ve mağduriyet yaşadığını tabir eden Keskin, “28 Şubat sürecinde mahalli gazetemiz vardı. Gazeteci olarak olaylara katılmıştım. Başörtüsü olayında Malatya İnönü Üniversitesi’nde öğrencilerin okula alınmamasından dolayı protestolar olmuştu. Ben de basın mensubu olarak katılmıştım. Bu süreçte basın mensubu olarak oradaydım ancak maalesef sıradan bir mağduriyet yaşadım” biçiminde konuştu.

28 Şubat sürecinde işini kaybettiğini ve ruhsal baskıya maruz kaldığını da söz eden Keskin, “28 Şubat sürecinde gazetemiz yayın hayatına yeni başlamıştı. Bu olayların ortasındaydım fakat basın mensubu olarak olaylara katıldım. 18 ay cezaevinde yattım. İki buçuk yıl da firar gezdim. Bu olaylar birinci başladığı vakit ben esnaftım. Şu anda işimi kaybettim. Ruhsal bir baskı yaşadım. Gazetemiz yayın hayatını devam ettiremedi. Daima baskınlar yedik. Bugüne kadar ömrümüzü devam ettirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“Bu süreçte işimi kaybettim, ruhsal baskı gördüm”

28 Şubat sürecinde ruhsal baskı gördüğünü belirten Keskin, yaşadığı mağduriyetinin da hala giderilmediğini lisana getirdi. Keskin, “Yetkililerden hala bir beklentim var. Beni duyarlar ve bu mağduriyetimi giderirler. Bu süreçte işimi kaybettim, ruhsal baskı gördüm ve psikolojim bozuldu. Yetkililere bildirdim lakin çabucak sonrasındaki çıkan bir kanunla birlikte hiç bir şey elde edemeyeceğimi söylemiş olduler. Lakin bir daha de canları sağ olsun” diyerek yetkililere seslendi.

“28 Şubat mağduru olduğumu ispatlayamıyorum”

Eski hükümlü olarak iş başvurusu yapmak için adliyeye gittiğinde aldığı karşılık karşısında da şaşıran Keskin, “2008 yılında bir yasa çıkmış. Bizim bu maddeden haberimiz yok. Eski hükümlü olarak işe girmek istiyordum. Adliyeye gittim. Eski hükümlü olmama dair bir doküman almak istedim. O belgeyi alamadım. O yasa çıktığı için bana dediler ki ne cezaevine girmişsin ne de bu olayları hayatışsın. Şok yaşadım. O anda neye uğradığımı şaşırdım. Mağdur olduğumu da ispatlayamıyorum. Bana evrak getirdiler. Sen cezaevinde yatmışsın lakin bu yasa çıktığı için biz hiç bir şey yapmıyoruz dediler. Bu belgeyi alamadım. Kimi kurumlara iş müracaatında bulunacaktım bulunamadım” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Hatice Yetmen – Genel