ABD’de Floyd’un vefatına karışan 3 eski polis, heyet tarafınca hatalı bulundu

pandomim

New member
St. Paul kentinde görülen ve yaklaşık bir ay süren dava sonunda heyet heyeti, Tou Thao, J. Alexander Kueng ve Thomas Lane’nin, Floyd’un sivil haklarını ihlal ettiğine karar verdi.

Eski polis memurları, hükümet yetkisi altında hareket ederken olay sırasında Floyd’a yardım etmemek ve misyonlarını suiistimal etmekten dolayı mevtle sonuçlanan bir federal sivil haklar ihlali ile suçlanıyordu.

Uzmanlar, federal sivil haklar ihlali suçlamasının ömür uzunluğu mahpus yahut hatta vefatla cezalandırmayı kapsadığını, fakat bu çeşit ağır cezaların son derece az verildiğini belirtiyor.

Ayrıyeten 3 eski polis hakkında, eyalet tarafınca yöneltilen “cinayet ve adam öldürmeye yardım ve yataklık etme” suçlamaları bulunuyor. Bu davanın görülmesine 13 Haziran’da başlanması bekleniyor.

GEORGE FLOYD OLAYI

Minnesota’nın Minneapolis kentinde, polis memuru Derek Chauvin, 25 Mayıs 2020’de, 46 yaşındaki siyahi George Floyd’u dolandırıcılık kuşkusuyla gözaltına aldığı sırada, 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle boynuna basarak ülke gündemine damga vurmuştu.

Dakikalarca “nefes alamıyorum” diye yalvaran Floyd, olay yerine gelen acil sıhhat gruplarınca hastaneye kaldırılmış, ondan sonrasında öldüğü belirtilmişti.

Olayla ilgili manzaralar ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve biroldukca kentte aylarca süren şiddetli protestolara niye olmuştu.

Floyd’un vefatına niye olmakla suçlanan Chauvin, olaydan 4 gün daha sonra gözaltına alınmış, hakkında açılan 2. ve 3. dereceden cinayet ve 2. dereceden adam öldürme suçlamalarıyla yargılanarak 22,5 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Floyd’un mevtinde kusurlu bulunan başka 3 eski polis memuru da daha evvel 750 bin dolar fiyatındaki kefalet bedelini ödemeleri üzerine tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti.