Bedenindeki “kaya büyüklüğünde” tümörden ameliyatla kurtuldu

pandomim

New member
ŞANLIURFA (AA) – Şanlıurfa‘da, 2 yıldır kalça bölgesinde büyüyerek bir kaya modülünü andıran tümör niçiniyle yüzüstü yatmak zorunda kalan hasta, Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Kısmı’nda gerçekleştirilen ameliyatla sıhhatine kavuştu.

Doç. Dr. Reşit Sempatik, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir hafta evvel 58 yaşındaki Mahmut Kaya’nın sağ kalça bölgesinde dev bir kitle tümörle kendilerine başvurduğunu söylemiş oldu. Sempatik, hastanın ayrıntılı MR, tomografi ve gerekli tetkiklerini yaptıktan daha sonra leğen kemiği bölgesindeki kitlenin 23×23 santimetre boyutlarında olduğunu gördüklerini belirtti.

Tümör 10 kilogramdan fazla çıktı

Hastanın 2 yıldır bu kitle ilgili şikayette bulunduğunu, gittiği hastanelerde bir tahlil bulamaması üzerine kendilerine başvurduğunu anlatan Sempatik, şöyleki konuştu:

“Kitlesinin devasa boyutlarda olduğunu, neredeyse kanamadan dolayı hastanın ömrünü tehdit eder boyuta geldiğini fark ettik. Hastamızın gerekli teşhis ve tetkiklerini, patolojilerini netleştirdik. Bu tümörün cerrahi olarak çıkarılmasını hastamızla paylaştık ve ameliyatı kabul ettikten daha sonra ameliyathanede 3 saatlik ayrıntılı bir cerrahi daha sonrası başarılı bir ameliyatla hastamızın kitlesini çıkardık. Kitle 10 kilogramdan fazla çıktı. Dev boyutlarda bir tümör. Hastamızın genel durumu âlâ, servisimize aldık, tümöründen kurtuldu. İki aydır yüzüstü yatmak zorunda kalan hastamız şu an sırt üstü yatar konumda, konforu düzeldi, sıkıntılıları geçti. Birkaç gün daha takip edeceğiz, şifa ile taburcu etmeyi planlıyoruz.”

Doç. Dr. Sempatik, meslek hayatında birinci kere bu büyüklükteki bir tümörü çıkardığını kaydetti.

“2 aydır yüzüstü yatıyorum”

Mahmut Kaya da Atatürk Barajı’nda çalıştığını, yaklaşık 2 yıldır bu hastalıkla çaba ettiğini, gittiği hastanelerde “risk alamayız” denilerek operasyon yapılmadığını anlattı.

Bunun üzerine Malatya’ya geldiklerini söz eden Kaya, “Ameliyatım yapıldı, memnunum. Allah hekimimden razı olsun. 2 aydır yüzüstü yatıyorum, iki yıldır da çekiyorum. İki aydır artık bütün hareketlerim kısıtlanmış durumdaydı. Son vakit içinderda daha fazlaca büyümeye başladı. Şu anda hayli rahatım, sıhhatime kavuştum. Bundan daha sonraki yaşantım daha da ferah olacak en azından oturabileceğim, sırt üstü yatabileceğim. Hocamıza teşekkür ediyorum.” dedi.

AA / Kâfi Erdine – Yeni