Bin 200 metre rakımdaki betonla kapatılan petrol kuyuları şaşırtıyor

pandomim

New member
MALATYA (İHA) – Malatya‘nın Akçadağ ilçesinde bin 200 metre rakımda petrol araması için açıldığı ileri sürülen ve sonrasındasında üzerleri betonla kapatılan yaklaşık 15 kuyu bakılırsanleri şaşırtıyor. Mahalle sakinlerini ise kuyular kapatıldıktan daha sonraki süreçte yaşananlarla ilgili argümanlar heyecanlandırdı.

Akçadağ ilçesine bağlı Ilıcak Mahallesi Sivri mevkiinde 1969 ila 1970 senelerında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Orta Anadolu 4. Bölge Müdürlüğü tarafınca gerçekleştirildiği ileri sürülen petrol aramaları kapsamında bölgede yaklaşık 15 sondaj çalışması yapıldı, bir süre daha sonra ise açılan kuyuların üzerlerine beton dökülerek kapatıldı. Kilometrelerce şiddetli bir seyahatin akabinde ulaşılabilen ve tenhada bulunan bölgeden tesadüfen geçen vatandaşlar, bin 200 metre rakımda beton bloklarını görür görmez şaşkınlıklarını gizleyemezken, bölge sakinleri ise kuyuların kapatılmasına mana veremediklerini tabir etti.

Öğrencilik senelerında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Orta Anadolu 4. Bölge Müdürlüğü tarafınca bölgede petrol araması yapıldığını belirten 72 yaşındaki Ilıcak Mahallesi sakinlerinden Abuzer Aslan, “Mahallemiz Sivri denen yerde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Orta Anadolu 4. Bölge Müdürlüğü petrol arama çalışması yaptı. Ben de bölgede öğrencilik senelerımda bir buçuk ay çalıştım. 1969 ve 1970 yılarından uzun bir süre çalışma yapıldı. Tabi petrol bulunmayınca kuyular kapatıldı” dedi.

KUYULARDAN SU FIŞKIRDI

Bölge sakinleri ise kuyulardan kapatıldıktan daha sonraki süreçte su fışkırdığını belirterek, suyun geçtiği yerlerde toprakta siyah renkte iz bıraktığını sav etti. Aslan, “Kapatılmanın akabinde bol bol su çıktı. Suyun da kilometrelerce aktığını gördüm. bununla birlikte su tabanda siyah bir renk bıraktı. niye siyah bir renk bıraktı bunu da sordum fakat kimseden bir yanıt alamadım” formunda konuştu.

DOĞALGAZ ARGÜMANI

Petrol aramasının yapıldığı ileri sürülen bölgede toprağı bulunan Ilıcak Mahallesi sakinlerinden 70 yaşındaki Necati Aladağ ise bölgeden doğalgaz bulunduğunu ileri sürdü. Aladağ, “Bölgede 3 yıl kadar bir arama yapıldı. Arama sonucunda az ölçüde yapıldı. Arama sonucunda bir ölçü doğalgaz bulunduğu ve bunun işlemeye kâfi olmadığı için kuyuların kapatıldığı söylendi. Lakin petrol aramasıydı. Niçin, neden kapatıldı bilgimiz yok. Bizim de anılan bölgeye 300-400 metre arada tarlamız olduğu için mevzu hakkında gelişme olduğunda bizim de bilgimiz oluyordu” diye konuştu.

(Hasan Eryılmaz/ İHA)

İhlas Haber Ajansı / Yeni