Bragg neden Columbia Üniversitesi'ndeki protestocu öğrencilerin çoğuna yönelik suçlamaları düşürdü?

senbilirsin

New member
Manhattan bölge savcısı Alvin Bragg geçen hafta, Columbia Üniversitesi'ndeki Hamilton Hall'un 30 Nisan'da kuşatılmasıyla ilgili olarak Filistin yanlısı protestoculara karşı açılan 46 davanın çoğunu düşürdü çünkü savcıların suçlamaların mahkemede geçerli olacağını destekleyecek çok az delili vardı.

Bölge savcısının sözcüsü Doug Cohen yaptığı açıklamada, kampüs binasında olup bitenlere ilişkin video görüntülerinin sınırlı olduğunu söyledi. Protestocuların maske takması ve kapalı güvenlik kameraları takması, savcıların 17 saatlik işgal sırasında kapılara barikat kuran ve sandalyeleri, masaları ve pencereleri kıranları tespit edemediği anlamına geliyordu.

Bölge savcısı, Perşembe günü yapılan duruşma sırasında 46 davadan 31'inin düşürülmesi kararını duyurdu. Cohen, bir kabahat olan izinsiz girmenin yanı sıra, diğer cezai suçlamaları kanıtlamanın “son derece zor” olacağını söyledi.

Benzer nedenlerle savcılar, 22 City College öğrencisi ve çalışanından dokuzuna yönelik suçlamaları da düşürdü. Bir kampüs binasında tutuklandılar ve hırsızlıkla suçlandılar. Olay, Hamilton Hall'da bir protesto sırasında yapılan tutuklamalarla aynı gece meydana geldi.


Binanın dışında tutuklanan diğer altı kişi hakkındaki suçlamalar devam ediyor: beşi ikinci derece saldırı (ağır suç) ve diğeri dördüncü derece yasa dışı silah bulundurmak (kabahat) ile suçlandı.

30 Nisan protestoları, Columbia Üniversitesi'nin South Lawn bölgesinde bir hafta süren kamptan kaynaklandı ve ülke çapındaki üniversite kampüslerinde benzer gösterilere yol açtı ve yüzlerce tutuklamayla sonuçlandı. Akademik yıl sona ererken protestocular, diğer şeylerin yanı sıra, Columbia'nın İsrail'den aldığı fonu geri çekmesini talep etti. Karşıt göstericilerle veya polisle çatışmalar yaşandı.

Üniversitenin Hamilton Hall'u boşaltması için polisi çağırma kararı hem öfke hem de övgüyle karşılandı. Belediye Başkanı Eric Adams işgali, normalde barışçıl olan öğrencileri “radikalleştirmeye” çalışan “dışarıdaki kışkırtıcıları” suçladı. Columbia ve City College üniversitelerinde tutuklanan 282 kişinin çoğu öğrenci veya üniversite çalışanıydı; çoğu alıntı aldı ve geri kalanı çoğunlukla izinsiz girme nedeniyle cezai suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Cohen, davaları reddedilen protestocuların hepsinin okullara ait olduğunu söyledi. Cohen, her iki okulun da ceza davaları düşürülenlere karşı disiplin cezası alabileceğini ve polis memurlarına saldırı da dahil olmak üzere daha ciddi suçlamalarla ilgili davaların devam ettiğini söyledi.

New York City'de savcıların toplu tutuklamalar sırasında küçük suçlarla suçlanan protestoculara karşı açılan davaları düşürmesi yaygın bir durum. Eski Manhattan Bölge Savcısı Cyrus Vance Jr. yönetiminde, 2011 Wall Street'i İşgal Et protestoları sırasında Brooklyn Köprüsü'nde tutuklanan 732 kişiye karşı 680 dava düşürüldü. 2020'de şehir çapındaki Black Lives Matter yürüyüşleri sırasında yapılan yaklaşık 5.000 polis yazısı da Bay Vance'in yönetimi altında reddedildi.


2022'de göreve gelen ve yakın zamanda eski Başkan Donald J. Trump'a karşı açılan ceza davasını kazanan Demokrat Bay Bragg, çabalarını daha ciddi suçları kovuşturmaya odakladı. Göreve geldiği ilk hafta, savcılara, kanunlar aksini gerektirmedikçe, yalnızca cinayet, cinsel saldırı ve ciddi mali suçlar gibi ciddi suçlar için hakimlerden hapis veya hapis cezası vermelerini isteme talimatı verdiğinde eleştirilerle karşı karşıya kaldı. (Gelecek ay bu politikayı revize etti.)

Manhattan'lı bir avukat ve 50 yıldır protestocuları savunan Ulusal Avukatlar Birliği'nin New York bölümünün eski başkanı Martin R. Stolar, Bay Bragg'in geçen haftaki kararının beklendiği gibi olduğunu söyledi ve bunu “ülkenin kaynaklarının akıllıca kullanılması” olarak nitelendirdi. Amerika Birleşik Devletleri.” Savcı”.

Stolar, Columbia College ve City College'daki çoğu öğrenci olan protestocuların “bomba atmadıklarını, insanları vurmadıklarını, insanları soymadıklarını, uyuşturucu satmadıklarını” söyledi.

“Eğer bu tutuklamaların arka planını dikkate alırsanız, bu ciddi bir suç değildir” diye ekledi. “Seçmek zorundasın.”

Kampüs protestocularını eleştiren ve İsrail'e desteklerini açıkça ifade eden yerel politikacılar, reddedilen davalarda suçlamaları kanıtlamanın zor olacağını kabul etti. Cuma günü bir radyo röportajında Demokrat olan Belediye Başkanı Adams, bölge savcısının kararına saygı duyduğunu söyledi. Aynı zamanda bir Demokrat ve Temsilciler Meclisi'nin en uzun süre görev yapan Yahudi üyesi olan Temsilci Jerrold Nadler, “Bölge Savcısı Bragg'a son derece güvendiğini” söyledi.


Nadler yaptığı açıklamada, “Gerçek şu ki, Columbia Üniversitesi protestolarıyla ilgili davaların çoğunun delil yetersizliği nedeniyle kovuşturulması zor ve büyük çoğunluğu ilk kez suç işleyenleri içeriyor.” dedi. “Bu konudaki kararının arkasındayım.”

Ancak perşembe günü mahkemeye çıkan düzinelerce öğrenci Bragg'in kararından memnun değildi ve ona tüm davaları düşürmesi çağrısında bulundu. Suçlamalarla karşı karşıya olan diğer bazı öğrenciler de duruşma sonrasında düzenledikleri basın toplantısında, altı ay içinde tekrar tutuklanmamaları halinde savcılardan davalarını geri çekmeleri yönünde teklif aldıklarını söyledi. Çoğu, davaların tamamen düşürülmesi gerektiğini savunarak bu teklifleri reddetti.

Julian Roberts-Grmela raporlamaya katkıda bulunmuştur.