Dünyada öncü Türkiye’de tek olacak: 29 milyonluk proje onay bekliyor

Ethereum

New member
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi bünyesinde hazırlanan proje kapsamında Dijital Medya Merkezi ve Geleceğin Meslekleri Okulu kurulması planlanıyor.

Yerleşke içerisinde bulunan 7 bin 500 metrekare kapalı ve 188 bin 500 metrekare açık alan içerisine kurulması planlanan platoda yılda yaklaşık 500 kişinin eğitim alması öngörülüyor. 29 buçuk milyon maliyetli proje Bakanlıktan onay bekliyor.

Proje tamamlandığında merkez içerisinde dijital alanda geleceğin mesleklerine ait eğitim ve öğretim verilmesinin yanı sıra uygulamalı eğitim için de stüdyolar yer alacak. Dünyada entegre bir merkez olması açısından birinci olma özelliği taşıyan proje Türkiye’de bir prensip imza atacak. Merkezin sinema, belgesel, dizi çekim platoları, stüdyolar, ses ve manzara sürece laboratuvarları, haber ajansı, dijital içerik üretimi ile hayli çeşitli eser ihraç eden bir yapı haline gelmesi amaçlanıyor. Proje, kapsamında Sivas’ın cazibe merkezi olması hedeflenirken ülke iktisadına de katkı sağlayacak.

Çeşitli lisanlarda içerik üretilecek

Merkez içerisindeki kapalı ve açık platolarda, 1 adet hangar tipi kapalı alan içerisinde sinema, dizi, belgesel, arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, yeşil perde stüdyosu ve bunlara ilişkin 1 adet reji odası, 1 adet sinema çekim platosu, 1 adet haber içerik üretim servisi, 1 adet ses ve imaj sürece laboratuvarı, 2 adet ses kaydetme odası, 2 adet montaj-kurgu odasının yer alması planlanıyor. Bu alanlar kullanılarak yılda merkezin 1 sinema, 1 belgesel, 4 VR Uygulaması, 150 fotoğraf ve görüntü içerikli Türkçe, İngilizce, Arapça haber üretmesi bedellendiriliyor.

“Tek olma niteliğine de sahip”

Hususla ilgili açıklama yapan SCÜ İrtibat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sefer Darıcı, “Cumhuriyet Üniversitesi olarak cazibe merkezlerini destekleme programı kapsamında Dijital Medya Merkezi ve Geleceğin Meslekleri Okulu olarak projemizi verdik. Projemiz 188 bin metrekarelik bir alan üzerine konseyi. Bu açıdan üniversitemize gerekli tahsisler yapıldı alanla ilgili. Proje bu bağlamda dünya genelinde entegre olması açısından yani yanında bir enstitünün bulunması hem uygulama tıpkı vakitte teorik olarak stüdyoların bir ortada bulunduğu bir merkez olarak tek olma niteliğine de sahip. Projenin bu manada Sivas’ta geleceğe yönelik olarak gerek istihdam konusunda gerekse tüm Türkiye‘de içerik üretimi noktasında hayli önemli faydaları kelam konusu olacak. Proje kapsamında bizler hem ulusal birebir vakitte milletlerarası yapımcılarla bu bağlamda görüşmeler gerçekleştirdik ve Sivas bu manada hem bir cazibe merkezi olarak tıpkı vakitte yeni dijital teknolojilerin üretimi ve bu manada dünyada kelam konusu bu teknolojilerle entegre bir yapının içerisinde olduğu bir birinci vakit içinderda ön planda olmasını ümit ediyoruz’’ dedi.

Hollywood seviyesinde olacak

Doç. Dr. Darıcı, projenin Hollywood seviyesinde yapılacağını hatta biroldukca noktada daha âlâ bir yapısı olacağını belirterek, “Projeyle ilgili gerekli çalışmaların tamamını yürüttük tamamladık şuan bakanlıkta. Şayet onaylanırsa bununla ilgili gerçek manada hem açık hava platoları hem artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, Green Box teknolojileriyle Hollywood seviyesinde biroldukça noktada epeyce daha düzgün bir yapısı kelam konusu olacak. Bu içerikler manasında yalnızca sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik yahut Green Box görüntüleri değil bir Avatar yapısı üzere Avatar sinemalarının olduğu bir mantık üzere düşündüğümüz vakit. İçerisinde farklı yapılarda kelam konusu olacak. Dünya genelinde yurt haricinde birfazlaca stüdyoyu yapıyı inceledik ve hali hazırda sunmuş olduğumuz proje kapsamında hem Türkiye’de birinci birebir vakitte entegre bir yapı olması niçiniyle dünyada da bu alanda öncü bir merkez olacak’’ biçiminde konuştu.

Proje maliyeti 29 buçuk milyon

Doç Dr. Sefer Darıcı, projenin 29 buçuk milyon maliyetinin olduğunu söyleyerek, “Merkezin heyetimi onaylandıktan daha sonra yalnızca Sivas’ın iktisadı olarak değil tüm Türkiye açısından da dünyaya dijital içerik noktasında data gönderen, gerekli içerikleri hazırlayan ve üreten bir yapı olarak da kelam sahibi olacak. Yanındaki enstitü ile bir arada her yıl yaklaşık 500 öğrencinin özel efektler üzere, yapay zeka ve öteki teknolojiler üzere epeyce farklı alanlarda eğitim alacağı da bir yapı kelam konusu olacak. Proje yaklaşık 29 buçuk milyonluk bir proje. Gerekli gereçlerin sağlanmasında önemli maliyetler kelam konusu olabiliyor’’ tabirlerini kullandı.