Elektrik faturaları düşecek: Hanede yüzde 14 esnafa yüzde 25

Ethereum

New member
Elektrik faturalarında yeni düzenleme yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine daha sonrası muştusunu verdiği düzenleme Resmi Gazete’de dün yayımlandı. Elektrikte yapılan yeni düzenlemeler meskenden ticarethaneye unsur husus şu biçimde:

32 MİLYON HANE BİRİNCİ KADEMEDE

Kademeli faturada düşük tarife hududu 210 kilovatsaaten 240 kilovatsaate çıkarıldı. Düşük kademe limiti oranı mesken abonelerinin yüzde 81’ini, yaklaşık 32 milyon aboneyi kapsıyor.

VAKIF VE DERNEKLERE MESKEN STATÜSÜ

Cemevleri, dernek ve vakıflar ticarethane statüsünden çıkartıldı. Mesken statüsüne geçen bu ticarethanelerin müracaat yaparak statüsünü değiştirmesi gerekiyor.

KDV YÜZDE 10 DÜŞÜRÜLDÜ

Mevcutta elektrik faturalarından yüzde 18 KDV alınıyordu. KDV oranı yüzde 10 düşürülerek 8’e çekildi. bu biçimdelikle ortalama 200 lira gelen bir faturadan 20 lira indirim yapılmış olacak. Yapılan yüzde 10’luk KDV indirimi ile bir arada mesken abonelerinin günlük 8 kilovatsaate kadar olan tüketim ölçüleri için sonuncu fiyat kWh başına 1,26 TL, günlük tüketimlerinin 8 kilovatsaatin üzerindeki kısmı için ise 1,89 TL olarak uygulanacak.

48 TL CEPTE KALACAK

Düşük kademenin kapsadığı tüketim ölçüsünün arttırılması ile bir arada mesken abonelerinin sonuncu faturasına yansıyan indirim oranı 14’e ulaşacak. Örneğin, 30 günlük fatura devrinde 240 kilovatsaat tüketimi olan bir mesken abonesi, şubat ayında 350 TL elektrik faturası öderken, tıpkı tüketim ölçüsü için mart ayında 302 TL fatura ödeyecek.

617 TL’YE KADAR FARK EDECEK

Ticarethanelerde daha evvel 900 kilovatsaatlik tüketim için 2 bin 466 TL ödeyen bir iş yeri sahibi, martta bu tüketim için 617 TL’lik indirimle bin 849 TL’lik bir fatura ödeyecek.

ZİRAÎ SULAMADA DA KDV İNDİRİMİ

Ziraî sulamada da elektriğin KDV’si yüzde 18’den 8’e düşürüldü. Dağıtımcı şirketin bulunduğu bölge, eser, dönem ve alanın büyüklüğüne göre faturalar etkilenecek.

GEÇİŞ BU AY ETİSİ NİSANDA

Düzenlemeyle meskende 30 günlük fatura periyodunda 240 kilovatsaat tüketimi olan bir abonenin şubat ayında 350 TL olan elektrik faturası mart ayında 302 TL’ye inecek. Ticarethanelerde de 900 kilovatsaatlik tüketim için 2 bin 466 TL ödeyen bir iş yeri sahibi, martta bu tüketim için 617 TL’lik indirimle bin 849 TL’lik bir fatura ödeyecek.

6 milyon esnafa %25 indirim

Ticarethanelere de kademeli tarife getirildi. Günlük 30 kilovatsaat, aylık 900 kilovatsaate kadar olan tüketimlere yüzde 25 indirim yapıldı. Bu kademedeki ticarethane abonelerinin günlük 30 kWh’e kadar olan tüketim ölçüleri için kesin fiyat 2,05 lira olarak belirlendi. Bu düzenleme ticarethanelerin yüzde 91’ini, yani yaklaşık 6 milyon 315 bin aboneyi kapsıyor.

Tesiri nisanda görülecek

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise tüketimine göre değişmekle bir arada mesken faturalarında hem KDV birebir vakitte kademedeki güzelleştirmenin yüzde 8 ile 14 içinde bir indirime denk geldiğini belirtti. Dönmez, “1 Mart daha sonrası tüketimler yeni tarife ile faturalandırılacak. Mart ayında bir geçiş devri olmuş olacak. İyileştirmelerin asıl tesiri nisan ayından itibaren daha rahat görülecek” tabirlerini kullandı.

Okuma müddeti kıymetli değil

Meskenlerde günlük 8, aylık ise 240 kWh olarak belirlenen, ticarethanelerde ise günlük 30, aylık 900 kWh olarak belirlenen kademe sonu fatura okuma mühletine göre değişiyor. Türkiye’de fatura okuma müddetleri 25-35 gün içinde değişirken, fatura ortalaması günlük tüketim üzerinden okuma yapılan güne çarpılarak bulunuyor. Yani 35 günlük bir fatura okumasında meskenlerde kademe ortalaması 280 kWh, ticarethanelerde ise bin 50 kWh olarak dikkate alınarak, vatandaşa rastgele bir mağduriyet yaşatılmıyor.