Elektrik ucuzlayacak

Ethereum

New member
Elektrik faturaları üzerinde çalışan Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı çalışmalarını tamamladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüksek elektrik faturalarına ait yapılacak yeni düzenlemeyi Düşük ve yüksek tarifelerdeki kullanım oranları bir daha değerlendirilecek” tabirleri ile duyurmuştu.

Erdoğan’ın muştuyu vermesinin akabinde Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı başlatmış olduğu çalışmayı tamamladı.

ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik üretim ve dağıtım ayağında olan paydaşlarla son üç haftada biroldukça toplantı yaptı. Yapılan çalışma pazartesi günü (yarın) kabineye sunulacak.

Erdoğan’ın kabine toplantısının akabinde yeni uygulamayı açıklaması bekleniyor. Bu kapsamda yapılacak düzenlemenin yasal alt yapısı da hazırlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeye nazaran; tedarik şirketleri elektriği bir kamu kurumu olan Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) üzerinden alacak. Dağıtım şirketleri; alınan elektriğin en az yüzde 50’si olmak koşuluyla yüzde 90’ına kadar olan kısmını EÜAŞ üzerinden tedarik edilecek.

UYGUN FİYATA ELEKTRİK

Edinilen bilgilere bakılırsa, günlük bazda fiyatların belirlendiği elektrik piyasasında EÜAŞ tarafınca ihale tarzıyla elektrik üreticilerinden saatlik bazda 3 bin megavat elektrik alımı yapılacak. Toplu alımlar perakende şirketlerine uygun fiyatlı verilecek.

Bu prosedürle elektrik üreticiden daha uygun fiyata alınabilecek. Bunun üzerine bir de Bakanlık, fiyatlar üzerine sübvansiyon ekleyerek şirketlere daha ucuza elektrik verecek. bu biçimdelikle şirketler de vatandaşa daha uygun fiyata elektrik satacak.

Arşiv

EN AZ YÜZDE 50’SİNİ EÜAŞ TEMİN EDECEK

vazifeli Tedarik Şirketleri’nin en son tüketicilere yaptığı elektrik satışının yalnızca yüzde 20’sini Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nden (EÜAŞ) alıyor. Şirketler elektriğin yüzde 80’lik kısmını ise özgür piyasadan temin ediyor.
Öbür bir sözle tedarik şirketleri şebekeye verdikleri 125 milyar kilovat/saat elektriğin 25 milyar kilovat/saatlik kısmını kamu şirketi olan EÜAŞ’tan alırken, 100 milyar kilovat/saatlik kısmını ise özgür piyasadan temin ediyor. Yeni düzenlemeye nazaran; bundan bu biçimde dağıtım şirketleri elektrik teminlerinin en az yüzde 50’sini EÜAŞ üzerinden yapacak. İsterlerse bu oranı yüzde 90’a kadar çıkarabilecekler.

TARİFELERİ DEVLET BELİRLİYOR

Türkiye’de hem tüketim ünite fiyatlarını birebir vakitte dağıtım şirketlerinin kar marjlarını Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) belirliyor. Devletin belirlediği tarifeler haricinde şirketlerin kendi inisiyatifleri ile faturalarda oynama imkânı yok. Elektrik dağıtımında satış fiyatı ve net kâr marjı EPDK tarafınca belirleniyor.

2021-2025 devri için ‘Net Kar Marjı’ ise yüzde 2,38 olarak belirlendi. Kamuoyunda oluşturulan algının tersine 32 kuruşa elektrik satın alınarak astronomik seviyede kar elde edilmesi katiyetle kelam konusu değil. Devletin bakılırsavli tedarik şirketlerine elektrik satış fiyatı vergi hariç 31,8 kuruştan oluşuyor. Şirketlerin piyasadan aldıkları elektriğin ünite fiyatı ise 1 lira 50 kuruşta seyrediyor. Şirketlerin ortalama alım fiyatı ise kilovat/saat başına bir lira 25 kuruşa tekabül ediyor.