Fahiş fiyata karşı beş formül: Artırımlı etiket ifşa edilsin

Ethereum

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üretici-market içindeki fiyat uçurumuna karşı yeni tedbirlerin sinyalini verirken, gözler atılabilecek adımlara çevrildi. Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Lideri Aydın Ağaoğlu, fahiş fiyat uygulayanların ifşa edilmesini önerdi. Yeni Şafak’a konuşan Ağaoğlu, beş önlem tavsiyesinde bulundu.

CEZALAR ERTELENMEMELİ

Ağaoğlu, tedbir adımlarını şöyleki sıraladı: “Tüketicinin kozmik 8 temel hakkından birisi bilgilenme hakkıdır. Bizi aldatan, fahiş fiyat uygulayan kim ise ifşa edilmeli. tekrar durumunda işletmeye süreksiz kapatma cezası verilebilir. Kapatmanın niçini de işletmenin camına asılmalı. bu biçimdece tüketici en büyük silahı olan tüketmeme hakkını kullansın. Israrla devam ediyorsa mahpus cezası uygulanabilir. Bununla ilgili ekonomik suça, ekonomik ceza gerekebilir. TCK 337. unsurda karar var. meblağların, emekçi fiyatlarının yükselmesine, alçalmasına niye olan aksiyonda bulunanlar mahpusla cezalandırılabiliyor. Bu cezanın ertelenemez ve paraya çevrilemez olması lazım. Dördüncü olarak besin mamüllerinin üretimine dijital takip sistemi kurulmalı. Beşinci olarak ise paketli temel gereksinim mamüllerine tavsiye edilen satış fiyatı yazılmalı.”

Aydın Ağaoğlu


TEPKİSİZ KALMAK MÜMKÜN DEĞİL

Aydın Ağaoğlu, yaklaşık iki aydır maliyet ögesi olarak ileri sürülen akaryakıt meblağları, dolardaki artış, güç, elektrik, doğalgaz, işçi fiyatlarının istikrarlı gittiğine dikkat çekti. Ağaoğlu, “Hatta fiyatlarda düşüşler var. Ama çıkan fiyatlar inmediği üzere, merdiven çıkar üzere alışmışlar, tüketiciyi uygunca alıştırdıklarını sanıyorlar. Daima fiyatlar artıyor. Buna reaksiyonsuz kalmak mümkün değil” diye konuştu. TÜKONFED Piyasa İzleme Komitesi Üyesi Murat Bal ise, “Özellikle son bir ayda güç, lojistik fiyatlarında, hammadde girdisinde ve emekçi fiyatlarında bir artış olmamasına karşın marketler fiyatlarda artışa gidiyor” derken, ifşa ve kapama cezası teklifine dayanak verdi. Bal, “Özellikle zerzevat ve meyvede ortacılar fazlaca fazla kazanıyor” dedi. TÜKONFED Hukuk Komitesi Üyesi Avukat Baki Öztürk de “Şu an para cezaları kesiliyor lakin büyük firmalar bu cezalardan hayli etkilenmiyor. İfşa firmaların cirolarının önüne geçecektir” formunda konuştu.

Mehmet Muş


Kuralları ihlal edene cezayı kesiyoruz

Bazı marketlerdeki fahiş fiyat artışı tezlerini pahalandıran Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Piyasa şartları ortasında, hür piyasa unsurlarına karşıt davrandıkları yerde, mevzuatın el verdiği ölçüde idari ve cezai yaptırımları uyguluyoruz” dedi. MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin, “sürekli artırım yapan zincir marketlerin, FETÖ ile irtibat ve bağının titizlikle araştırılması” halindeki açıklamasını da kıymetlendiren Muş, mevzuyu rekabet hukuku açısından denetlediklerini, Rekabet Kurulu’nun, 6 zincir markete yaklaşık 2,7 milyar lira para cezası verdiğini kaydetti.