Florida, kötü şöhretli reform okulundaki istismar mağdurlarına milyonlar ödüyor

senbilirsin

New member
Florida Panhandle'daki kötü şöhretli bir ıslah okulunda yüzlerce çocuğun maruz kaldığı zulüm, bunca yıldan sonra bile hayatta kalanlar için dayanılmaz olmaya devam ediyor. Zorla çalıştırma. Acımasız kırbaçlar. Cinsel istismar.

Arthur G. Dozier Erkek Okulu'ndan hayatta kalanlar ve artık yaşlı adamlar, 15 yılı aşkın bir süredir, derinden acı veren anılarını paylaşmak ve siyasetçilerden adalet için yalvarmak üzere Tallahassee'deki Eyalet Meclis Binası'na seyahat ediyorlar – hem kendileri hem de ölen düzinelerce erkek çocuk için. okulda öldü.

2017'de çoğu siyahi olmak üzere hayatta kalanlardan resmi bir özür alındı. Cuma günü Florida bir adım daha ileri gitti: Vali Ron DeSantis, devletin istismar ve ihmaline maruz kalan mağdurlar için 20 milyon dolarlık bir mali tazminat programı oluşturan bir yasayı imzaladı. Bay DeSantis'in ofisinden Cuma günü geç saatlerde yapılan duyuruya göre tasarıyı özel olarak imzaladı.

Tazminat programı, 1940 ile 1975 yılları arasında Dozier Okulu'nda “hapsedilen” ve “okul personeli tarafından psikolojik, fiziksel veya cinsel istismara” maruz kalan hayatta kalanların taleplerini kabul edecek. Hayatta kalanlar, Dozier'deki aşırı kalabalığı gidermek için 1955'te açılan Okeechobee Okulu olarak bilinen, Okeechobee'deki Florida Erkek Okulu'na gönderilmeleri halinde de başvuruda bulunabilirler.


Başvuruların 31 Aralık tarihine kadar yapılması gerekiyor. Onaylanan her başvuru sahibi, fonlardan eşit pay alır ve okullarda geçirdikleri süre için daha fazla devlet tazminatı talep etme hakkından feragat eder.

Florida milletvekilleri bu yıl programı oybirliğiyle onayladı. Hayatta kalanlardan birkaçı, Şubat ayında bazı milletvekillerinin suskun kalmasına neden olan duygusal Senato komitesi duruşmasında ifade verdi.

Hayatta kalanlardan oluşan Dozier Reform Okulu'ndaki Siyah Oğlanlar'a liderlik eden Richard Huntly, “Bu acı hâlâ her gün benimle” dedi. 11 yaşındayken o kadar kötü dövüldüğünü ve ruhunun bedenini terk ettiğini hissettiğini anlattı. “Şu anda 77 yaşındayım. Bu acı bana her gün eşlik ediyor. Yardım edemem.”

Dozier Okulu, 1900 yılında Florida Eyalet Reform Okulu olarak Marianna kırsalında açıldı. Burada, ceza gerektiren suçlardan ve okuldan kaçma ve “ıslah edilemezlik” gibi diğer suçlardan hüküm giymiş 5 yaş ve üzeri çocuklar bulunuyordu. Başlangıçta kız çocukları da barındırıyor olsa da, 1913'ten itibaren kızlar için ayrı bir ıslahevine gönderildiler. Jim Crow'un ırk ayrımcılığını zorunlu kıldığı Florida'da, 1968 yılına kadar Dozier Okulu, biri beyaz erkekler için, diğeri siyahi erkekler için olmak üzere iki okul bölgesine bölünüyordu.

Dozier'in açılmasından kısa bir süre sonra istismar raporları ortaya çıktı ve on yıllar boyunca devlet ve kongre oturumlarının konusu tarafından soruşturuldu. Ancak istismar devam etti.


Devlet, Dozier'i 2011 yılına kadar kapatmadı; o zamana kadar eski öğrenciler, saha çalışması yapmaya zorlandıklarını ve acımasızca ve tekrar tekrar dayak yediklerini açıkça konuşmaya başlamıştı.

2012'den başlayarak, Güney Florida Üniversitesi'nden adli antropologlardan oluşan bir ekip, Dozier'in 1.400 dönümlük kampüsünün bir bölümünde kazılar yürüttü ve ölümleri genellikle “bilinmeyen” veya “kaza” olarak bildirilen erkek çocukların kalıntılarını aradı. (1914'teki bir yangın muhtemelen bir odada kilitli kalan sekiz erkek çocuğunu öldürmüştü; diğerleri grip salgınından ölmüş ve bazı kaçaklar da vurulmuştu.) Kazılar Kampüs'ün ayrıştırıldığı dönemde Nehrin siyah tarafında olduğu belgelenen bir mezarlık olan Boot Hill'e odaklandı.

Ekip 55 isimsiz mezar buldu ancak orada 100'den fazla kişinin öldüğüne inanılıyor.

Dozier'de çocuklara yapılan işkenceye ilişkin tüyler ürpertici açıklamalar, yazar Colson Whitehead'in 2019'da Pulitzer Ödülü'nü kazanan “The Nickel Boys” adlı romanının temelini oluşturdu. Dozier'deki kazılara liderlik eden antropolog Erin Kimmerle, 2022 yılında korkunç çalışmayla ilgili “Kemiklerini Taşıyoruz” başlıklı bir rapor yayınladı; Geçen yıl, yazar Tananarive Due, “Islahevi” adlı romanını 1937'de, yani 15 yaşındayken Dozier'de ölen büyük amcaya ithaf etti.