Görüş | Nikki Haley'nin Malformasyonu

senbilirsin

New member
Geçtiğimiz ay köleliği İç Savaş'ın nedeni olarak tanımlamadaki başarısızlığının bir eleştiri dalgasına yol açmasının ardından Nikki Haley, potansiyel seçmenlerine siyah arkadaşları olduğu ve savaşın kökenlerini anladığı konusunda güvence verdi. Güney Carolina'da büyümüş biri olarak şunları söyledi: “Köleliği kelimenin tam anlamıyla ikinci ve üçüncü sınıfta öğreniyorsunuz.” Ne yazık ki, siyah arkadaşlar edinmenin pratik olması şaşırtıcı değil, ancak onların ikinci ve üçüncü sınıfta olduklarını iddia etmek İç Savaş'ın kölelik üzerine bir mücadele olduğunu, evet.

Vali Haley, Yüksek Mahkeme'nin 1954 Brown – Eğitim Kurulu kararını takip eden yıllarda, çocuklarının siyah çocuklarla okula gitmesini istemeyen beyaz ebeveynler tarafından kurulan bir tür özel okul olan bir ayrımcılık akademisine gitti.

1975'e gelindiğinde, Güney Carolina'daki özel okulların sayısı on kattan fazla arttı ve çoğunluğu siyahi olan bazı bölgelerde beyaz çocukların yüzde 90'ına kadar kayıt vardı. Yüksek Mahkeme sonunda ırk ayrımcılığının özel okullarda bile yasal olmadığına karar verdi, ancak bugün bile ayrımcılığa maruz kalan akademilerin çoğu hâlâ ağırlıklı olarak beyazlardan oluşuyor.

Bayan Haley, Orangeburg Hazırlık Okulu'ndan 1989 yılında mezun oldu. Orangeburg, Wade Hampton ile Willington Akademisi ve aynı zamanda ayrımcılık akademileri arasındaki birleşmenin sonucuydu; ilki, adını Güney Carolina'daki en büyük köle sahibi ailelerden birinin adını taşıyordu. Bir noktada Hampton mezunları, entegrasyona karşı direnişi simgelemek için Konfederasyon bayrak iğneleri aldılar. Bayan Haley'nin mezun olduğu yıl, lise yıllığında en fazla bir avuç siyah öğrenci listeleniyordu.

Ayrıca birinci sınıftan 1995'te mezun olana kadar ayrı bir akademiye gittim: Elmore, Alabama'daki Edgewood Akademisi. Şehrin yaklaşık yüzde 30'u siyah olmasına rağmen, mezun olduğum sınıftaki 33 kişiden hiçbiri öyle değildi. Annem ve babam beni ve iki küçük erkek kardeşimi oraya gönderdiklerini çünkü daha iyi bir eğitim alacağımızı düşündüklerini ve eğitimin uygun fiyatlı olduğunu (yıllık öğrenim ücreti şu anda 6.210 dolar, kaydolduğum yılda yaklaşık 2.000 dolardı) söyledi. geçimini sağlayan tek kişi Alabama Enerji şebekesi operatörü olan bir aile.

Ben Edgewood'dayken, AP kursları yoktu, üniversite sınavlarına hazırlık yoktu ve hiçbirimizin gerçekten istemediği sürece üniversiteye gideceğine dair gerçek bir beklenti yoktu (ki kızlar için bu çoğunlukla bir koca bulmaktan ibaretti). Fen bilgisi öğretmenleri bize yaratılışçılığı öğretti ve müdür, genç ya da yaşlı olursa olsun yaramazlık yapan öğrencilere karşı büyük bir tahta kürek kullandı.

Tarih kitaplarımızda İç Savaş bir eyalet hakları sorunu olarak konumlandırılmıştı; Vali Haley'nin önerdiği gibi birçoğu kölelikten bahseden ancak bunun savaşın temel nedeni olduğu fikrinin liberal olduğunu söyleyen öğretmenler tarafından desteklenen bir anlatı. propaganda. Bize, bazı kölelerin sahipleriyle iyi ilişkileri olduğu ve sanki ailelerinden ayrılmak, kötü muamele görmek ve insanlık dışı muamele görmek yerine, onlara mükemmel faydalar sağlayan rahat işler verilmiş gibi bakıldıkları için minnettar oldukları söylendi. Marbury'deki Konfederasyon Anıt Parkı'na saha gezileri yaptık ama bizden bir o kadar uzakta olan Montgomery'deki Sivil Haklar Anıt Merkezi'ne gitmedik.

Beşinci sınıf öğretmenim bize, eğer İsa Alabama'da yaşasaydı beyaz bir Dixiecrat olacağını, onun melezleşme olarak adlandırdığı şeyi Tanrı'nın onaylamadığını ve ırklar arası evliliklerden doğan çocukların acınacak durumda olduğunu, çünkü bunların hata olduğunu söyledi. (Şimdi merak ediyorum, eğer ırklar arası bir evliliğin ürünü olduğumu bilseydi bana nasıl davranırdı; bunu evlat edinen biri olarak, mezun olduktan çok sonra öğrenmiştim.)

Nikki Haley'nin okulunun hangi ders kitabını kullandığını bilmiyorum ama yalnızca ayrımcı bir akademiye gittiği gerçeğine dayanarak onun İç Savaş anlayışının, bunun kötülüğüyle yüzleşmeye isteksiz beyaz öğretmenler ve yöneticiler tarafından şekillendirildiğini biliyorum. Kölelik.

Muhafazakarlar eğitim ve beyin yıkamadan bahsettiklerinde bunun en bariz yansıtma biçimi olduğunu düşünüyorum, çünkü içinde büyüdüğüm ortam bana beyaz, muhafazakar, Hıristiyan Güneylilerin seçilmiş gerçek Amerikalılar olduğu mesajını verecek şekilde dikkatlice inşa edildi. Tanrı tarafından.

Amerikan tarihiyle ilgili gerçek eğitimimi, annemin ayak işlerini yaparken beni bıraktığı halk kütüphanesinde ve daha sonra üniversitede aldım. Evanjelik muhafazakarların neden halk kütüphanelerine ve üniversitelere savaş açtığını anlamak istiyorsanız, bunun nedeni tam olarak çocukları benim aldığım beyin yıkama türünü zayıflatan gerçeklerle tanıştırmaları.

İlkokul düzeyinde, ırktan bahseden veya bazı durumlarda sadece siyah kahramanların yer aldığı kitaplar, beyaz çocukları rahatsız edebileceği gerekçesiyle yasaklandı. Üniversite düzeyinde, Christopher Rufo gibi aktivistler, ırkla ilgili her türlü açık tartışmayı “eleştirel ırk teorisi” olarak etiketlediler; bu, Bay Rufo'nun kendi deyimiyle konuyu “toksik” hale getirmeye ve “olumsuz algılara” katkıda bulunan bir çarpıtmadır.

Pek çok Cumhuriyetçi siyasetçi, yol boyunca işlediğimiz zulümlerden bahsetmeden, Amerikan tarihini sürekli bir büyüklük ve doğruluk geçit töreni olarak tasvir etmekten hoşlanıyor. Bu bakış açısını bir tür vatansever iyimserlik olarak görüyorlar ama durum böyle değil. Kırılgan ve alaycıdır.

Bu bakış açısı, milletimizin günümüzde de varlığını sürdüren ırkçı sistemlerin kontrolü altında çökeceğini varsaymaktadır. Artık büyük bir ulus olabilmemizin tek yolunun, doğuştan kötülükten aciz olduğumuza inanarak kendimizi kandırmak olduğunu öne sürüyor.

Benim görüşüm daha iyimser. Onun potansiyeline ve daha iyi ve daha güçlü olma yeteneğine inanmak için Amerika'nın kusursuz ve doğası gereği iyi olduğuna inanmak zorunda değilim. Bazen rahatsız edici olan geçmişimizle hesaplaşma işini yapamazsak veya yapmayacaksak, Amerika'nın kaderi küçük, kötü ve zayıf olacaktır. Geçmişle ilgili gerçeği söyleme konusundaki isteksizlik, yalnızca, ayrımcı akademilerin öğrencileri için yarattığı çarpık dünya anlayışı içinde yaşamak isteyen, sayıları azalan Amerikalılara fayda sağlıyor – yalnızca bazıları için ve çok sınırlı bir geleceğe sahip bir Amerika.

Katkıda bulunan fikir yazarlarından Elizabeth Spiers, bir gazeteci ve dijital medya stratejistidir.

The Times yayıncılığa kararlıdır çeşitli harfler Editöre. Bu konu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları İpuçları. Ve işte e-postamız: harfler@Haber.

Haberler'ın Görüşleri bölümünü takip edin Facebook, instagram, Tik tak,
X Ve konular.