Görüş | Standart testlerden vazgeçmeyin. Onları tamir etmek.

senbilirsin

New member
New York Eyaleti Eğitim Bakanlığı verilerinin New York Post analizine göre, “neredeyse 200.000 öğrenci (veya beşte biri) eyaletin 2023 baharında yapılması gereken 3. sınıftan 8. sınıfa kadar olan standart okuma ve matematik testlerine girmeyi reddetti.” .

Bu sayı beni şaşırttı. Bunun kesinlikle bir emsali var, ancak Kovid salgınının yol açtığı eğitim felaketlerinin, devre dışı bırakma hareketinin popülaritesini azaltmış olabileceğini düşündüm; çocuklarını ücretsiz olarak devletin standart testlerinden çıkarmayı seçen ebeveynler seli. Görünüşe göre öyle değil.

Vazgeçmeyi savunanlar, diğer şeylerin yanı sıra, “tek tip testlerin zaten risk altında olan öğrencileri cezalandırdığını ve cesaretlerini kırdığını” ve “testleri eğitimin merkezine koyduğunu” savunuyorlar. Ancak 2020 ve 2022'deki büyük aksaklıkların ardından, sınavlara şüpheyle yaklaşan ebeveynlerin bile, çocuklarının hâlâ yetişmeye çalışıp çalışmadığını öğrenmek için farklı okul ve bölgelerdeki çocukların ilerlemesini karşılaştıran basit bir öğrenme kaybı ölçümünün değerini yeniden değerlendirebileceği sonucuna vardım. pandemiden sonra.

Ayrıca, Times eğitim muhabiri Sarah Mervosh'a göre “kitap sevgisini geliştirmeyi ve öğrencilerin hikayelerin önemini anlamalarını sağlamayı” amaçlayan bir yöntem olan “dengeli okuryazarlık” ile ilgili son yıllardaki kahrolası açıklamaların şunu açıkladığını düşündüm: Ses biliminden (“sistematik, sesli öğretim”) daha az etkili olmasına rağmen, standartlaştırılmış testlerin mümkün olan en iyi müfredatı geliştirmenin önemli bir parçası olduğunu ebeveynlere açıkça anlatacaklarını kanıtlamıştır.

Test olmasaydı halkın dengeli okuryazarlığın pek işe yaramadığını anlaması daha zor olurdu. Mervosh'un geçen yıl adil okuryazarlığa karşı “isyan”a genel bir bakışında bildirdiği gibi: “Eyalet çapında okuma puanları yalnızca iki yerde önemli bir iyileşme gösterdiğinde, reform çabası 2019'da arttı: Mississippi ve Washington, D.C. Her ikisinde de daha fazla Fonetik gerekliydi.” ”

Standartlaştırılmış testlere karşı direnç yeni değil, ancak bu direnç özellikle ayrılma hareketinin “ulusal merkez üssü” olarak tanımlanan New York'ta belirginleşiyor. The Times'ın 2015'te bildirdiği gibi, standartlaştırılmış testlere karşı muhalefet “Ortak Çekirdek akademik standartlarının New York'ta öğrenci performansını değerlendirmenin temeli haline geldiği ilk yıl olan 2013'ten sonra artmaya başladı.” Son on yılda yüzde 20 civarında bir vazgeçme oranı alışılmadık bir durum değildi.

Ancak New York ve diğer yerlerdeki reformlara rağmen standartlaştırılmış testlerle ilgili daha geniş kapsamlı tartışma durdu.

“Akıl Kültü: Bozuk Eğitim Sistemimiz Sosyal Adaletsizliği Nasıl Sürdürüyor” kitabının yazarı Freddie deBoer bana şunları söyledi: “Bu beni deli eden bir durum çünkü iki alternatifin saatler olduğunu varsayıyor Yüksek riskli testler her öğrenciye her yıl ya da hiç test yapılmadı.”

Bu şekilde olmak zorunda değil, dedi, çünkü üçüncü bir seçenek var: Testleri, özellikle de durum testlerini, daha kullanışlı ve etkili olacak şekilde tasarlamak. DeBoer, tüm öğrencilerin her yıl girmediği bir test olan Eğitimde İlerleme Ulusal Değerlendirmesinin genellikle “altın standart” olarak görüldüğünü söyledi. Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi'ne göre her yıl, tabakalı, ulusal düzeyde temsili bir çocuk örneğine (genellikle eyalet başına yaklaşık 2.500 çocuk) uygulanır.

Buna ek olarak, şu anda ebeveynlerin devlet tarafından uygulanan sınavlarla ilgili yaşadığı sorunların çoğunu ele alan test reformları üzerinde çalışan bir avuç kurum var; bu sınavların çok uzun olması, öğrencilerin bilgi derinliğini tam olarak yansıtmaması ve Sonuçlar, sınıf öğretmenlerine kullanışlı bilgiler sağlamak için çok geç (bazen yaz tatillerine veya bir sonraki okul yılına kadar) gelir.

Sol eğilimli Amerikan İlerleme Merkezi'nde K-12 politika analisti Allie Pearce şunları söyledi: “Florida ve Texas yakın zamanda yıl boyu değerlendirme için pilot programlar başlattı.” Okul yılının baharında uzun bir sınav yerine , sonuçlar okul yılı sonrasına kadar mevcut değildir, yıl boyu süren test “yıl boyunca üç test fırsatı” sona erer ve okullar daha sonra “verileri sağlar”. Eğitimciler,” dedi Pearce bana, bazen bir hafta içinde. Bu şekilde ebeveynler ve eğitimciler “öğrencilerin ne durumda olduğu hakkında neredeyse anında bilgi sahibi olur.”

Teksas Eğitim Ajansı'nda analiz, değerlendirme ve raporlamadan sorumlu komiser yardımcısı Iris Tian ile eyaletinin şu anda ikinci yılında olan yıl boyu değerlendirme pilotu hakkında konuştum. Öğrenciler daha kalemlerini açmadan önce şunları söyledi: “Her soru mevcut Teksas öğretmenlerinden oluşan bir panel tarafından inceleniyor ve onaylanıyor. Önyargılı olmadığından emin olmak için aslında her soruyu saha testine tabi tutuyoruz. Değerlendirmeyi oluşturanlar ayrıca öğretmenlerin ve okul liderlerinin testlerden aldıkları bilgilerin kendileri için gerçekten yararlı olduğundan emin olmak için okullardan sürekli geri bildirim alırlar.

Tian, pilot uygulamada üç testin sonbahar, kış ve ilkbaharda gerçekleştiğini ve araştırmalarının bir kısmının, öğrencilerin nerede olduğuna dair geçerli bir istatistiksel tablo sağlamaya devam ederken testi ne kadar hızlı geçebileceklerini görmek olduğunu söyledi. . Ayrıca, ebeveynler ve öğretmenlerin standartlaştırılmış testlerle ilgili ortak şikayeti olan, öğretmenleri sınava girmeye zorlamak yerine “yıl boyunca sınıflarda olanları” daha iyi yansıtacak ve sınıf öğretimini destekleyecek şekilde testi yeniden tasarlıyorlar.

Test ne şekilde değiştirildi? Tian, çoktan seçmeli soruların daha az olduğunu söyledi. “Çocukların, okul yılı boyunca her gün sınıfta çoktan seçmeli sorular sorduğunuzda aynı şekilde öğrenmediklerini biliyoruz.”

Amerika'daki çocukların nasıl öğrendiğine dair yüksek kaliteli bilgiye sahip olmak kritik önem taşıyor, özellikle de varlıklı ve yoksullar arasındaki eğitim eşitsizlikleri pandemi nedeniyle daha da kötüleştiği için. Tom Kane ve Sean Reardon'ın Mayıs ayında Opinion dergisine konuk olarak yazdıkları yazıda açıkladıkları gibi:

2019'da, bölgelerin en yoksul yüzde 10'undaki tipik öğrenciler, hem matematik hem de okuma notlarında eyalet ortalamasının bir buçuk yıl gerisindeydi; en zengin yüzde 10'luk bölgedeki öğrencilerin ise neredeyse dört yıl gerisindeydi.

2022 yılına gelindiğinde, en fakir bölgelerdeki ortalama öğrenci matematikte yılın dörtte üçünü kaybetmişti; bu, en zengin bölgelerdeki öğrencilerin düşüşünün iki katından fazlaydı. Okuma becerilerindeki düşüş matematiktekinin yarısı kadardı ve yoksul bölgelerde zengin bölgelere göre çok daha fazlaydı. Pandemi, düşük gelirli ve ağırlıklı olarak azınlık topluluklarındaki öğrencileri, olduklarından daha zengin, daha beyaz bölgelerdeki akranlarının çok daha gerisinde bıraktı.
Standartlaştırılmış testler olmadan çoğu kaynağı nereye tahsis edeceğimizi veya öğrencilerin karşılaştığı sorunların ana hatlarının nasıl görüneceğini bile bilmiyoruz. Yaygın değerlendirmeyi ortadan kaldırmak, en savunmasız çocuklara yardımcı olmayacak ve yalnızca onları en iyi nasıl destekleyeceğimizden emin olmamıza neden olacaktır.