görüş | Teksas’ta tarih dersleri nasıl görünüyor?

senbilirsin

New member
Florida’ya benzer şekilde Teksas’ta da kamusal eğitim mücadelesi, ülkenin kültür savaşlarında bir paratoner haline geldi. Bir yılını Teksas eyalet tarihini öğreterek geçiren yedinci sınıf sosyal bilgiler öğretmenleri, Alamo savunucularını “kahramanca” bir şekilde tanımlamalıdır.

Austin’deki Robert E. Lee İlkokuluna gittim ve o dönemde eyaletin tarih müfredatı kapsamında tarih okudum. 2016 yılında yeğenimin şu anda okuduğu okulun adı Russell Lee İlkokulu olarak değiştirildi.

İsim değişikliği, insanların okula hâlâ kısaca “Lee” diyebileceği anlamına geliyordu, ancak Konfederasyon generalini onurlandırmak yerine, bu isim artık Savaşları ve Amerikalıların direnişini belgelemesiyle tanınan Buhran dönemi fotoğrafçısına saygı duruşunda bulunmayı amaçlıyordu. 1930’lu ve 40’lı yıllar biliniyordu.

Russell Lee, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Austin’e yerleşti ve Texas Üniversitesi’nde fotoğrafçılık programına başladı. Şu anda Russell Lee’nin başlattığı fotoğrafçılık programında ders veriyorum.

Oraya geldiğimden beri okulun nasıl değiştiğini merak ediyordum. Lee’nin müfredatının bir yönü özellikle ilgimi çekti: her sınıf seviyesindeki öğrencilerin yıl boyunca okulun geri kalanında sergiledikleri “programlar” veya oyunlar. Gösteriler nesillerdir yapılıyor ve Lee’nin ticari markasıdır. Yaklaşık 45 dakika sürüyor ve müzik dersinde çalışılan şarkı söylemeyi, sporda prova edilen dansı ve ev ödevi için ezberlenen ve performans sırasında tekrarlanan anlatımı birleştiriyor.

Programlar öğrencilere yalnızca akranlarının önünde performans gösterme fırsatı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda okuldaki öğrencilerin müfredatlar arası ve müfredatlar arası bir şekilde katılımını sağlıyor. Müdür Caitlin Sileo bana, “Takımların birlikte çalışması ve tüm sınıf seviyelerindeki öğrencilere ortak, çok somut bir amaç vermeleri için bir fırsat sunuyorlar” dedi.

Kovid-19 salgını nedeniyle iki yıllık bir aradan sonra programlar 2022-23 eğitim-öğretim yılı için yeniden başladı. Bazı bürokratik engelleri aştıktan sonra Lee programlarının provalarını fotoğraflamama izin verildi.

Dinozor programı ve Shakespeare programı büyük ölçüde değişmeden kalırken, öğrencilik günlerimden beri başka değişiklikler de görülüyordu. Birinci sınıftayken Şükran Günü programında sahneye çıktım. Bu programın yerini sosyal-duygusal öğrenmeye odaklı bir program almıştır. Hawaii programının yerini üçüncü sınıflara yönelik yeni bir “Onun Hikayesi” programı aldı. (Hiç kimse onlarca yıldır bir grup Teksaslı çocuğun neden Hawaii eyaletiyle ilgili bir oyun sergilediğini bilmiyor gibi görünüyor.)

Ve şimdilik okul, beşinci sınıf Afro-Amerikan tarihi programını askıya aldı. Oyunun amacı siyahların sanata, teknolojiye ve kültüre katkılarını kutlamaktı, ancak Müdür Sileo, beyazların çoğunlukta olduğu kampüsün, toplumun siyah üyelerini yabancılaştırmayacak şekilde Afro-Amerikan kültürünü vicdanlı bir şekilde onurlandırmasını sağlamak istiyordu. Pandemiden önce dizinin bir Kara Kahramanlar programı olarak yeniden tasavvur edilmesi konuşuluyordu.

Okul müdürü Bayan Sileo, “Görevimizin ve öğrencilere ne söylediğimizin farkında olmamızın gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. “Çalışanlar olarak düşünmeye, öğrenmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz. Bu bir amaç değil. Bu bir süreç.”

Bir bütün olarak programlar, kültürel yeniden üretimin ve kolektif kimliğin sabitlenmek yerine nasıl tekrar tekrar gerçekleştirildiğini görselleştirmek için büyüleyici bir fırsattır. Başarı sayesinde geçmişimizin yaşayan somutlaşmışları haline geliriz. Ya da en azından bunun bir yorumu.

Texas Eyaleti Tarih Programının genel yapısı 1990’ların ortalarına kadar bazı önemli değişikliklerle birlikte benim öğrenciliğimdekine benzer kaldı. Eyalette ve bölgede yaşayan insanların çeşitliliğinin yanı sıra beyaz olmayan Teksaslıların başarılarına daha fazla vurgu yapıldığını fark ettim. Ayrıca San Jacinto Muharebesi’ni tasvir eden sahne, Teksaslı ve Meksikalı birlikler olarak adlandırdıkları birlikler arasındaki çatışmadan, Santa Anna’nın Sam Houston’a teslim olmasını tasvir eden bir sahneye dönüştürüldü. Dans numaralarından birinde “Cotton-Eyed Joe” şarkısı kölelikle bağlantısı nedeniyle kaldırıldı ve öğrenciler artık bunun yerine İskoç müziği çalıyorlar.

Bu proje üzerinde çalışırken, kendi oğlumla ülke tarihinin gerçekleri hakkında nasıl ve ne zaman konuşacağımı sık sık düşündüm. Onu tamamen yaralamadan tüm gerçeği söylemek mümkün mü? Onun ve benim sahip olduğumuz umut duygusunu veya iyimserliği yok etmeden, Teksas’ı ve tüm ülkeyi şekillendiren şiddet, ırkçılık, cinsiyetçilik, ayrımcılık ve hoşgörüsüzlük konusunda onun farkına varmasını nasıl sağlayabilirim? Ya da belki de Amerika’nın temsil ettiği asil şeyler – hoşgörü, özgürlük, katılım – hakkında yeterince şey öğrenirse bunu kendi başına çözebileceğine güvenmeliyim.

Okul yönetimi Lee’nin adını değiştirmeye karar verdiğinde, aynı zamanda okulun anaokulu kanadının da Bettie Mann’ın adının değiştirilmesi yönünde oy kullandı. Bayan Mann, önce geçici işçi olarak, sonra da tam zamanlı anaokulu öğretmeni olarak 37 yıl boyunca Lee için çalıştı. Okulun ilk siyahi öğretmeniydi. Tüm bu yeniden adlandırmalara rağmen, altıncı sınıf öğrencisinin Shakespeare programındaki “Romeo ve Juliet” yorumunda ortaya çıkan soruyu düşünmek zorunda kaldım: “Bir ismin içinde ne var?” Gül dediğimiz şey başka bir isimle de anılabilirdi, aynı derecede tatlı kokardı .” Bu bakımdan Shakespeare bundan daha hatalı olamaz.

Eli Durst, Austin’de yaşayan ve Teksas Üniversitesi’nde ders veren bir güzel sanatlar fotoğrafçısıdır. İkinci monografisi Dört sütun2022 yılında piyasaya sürüldü.

The Times kendisini yayınlamaya adamıştır çeşitli harfler Editöre. Bu veya ürünlerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları. Ve işte e-postamız: harfler@Haber.

Haberler’ın Görüşler bölümünü takip edin Facebook,
Twitter (@NYTopinion) Ve instagram.