Güçte 5 milyar dolarlık atak: Yatırım için geri sayım başladı

Ethereum

New member
YEKA RES-3 ve YEKA GES-5 kapsamında duyurulan ilişki kapasitelerinin revize edilmesinin akabinde açığa çıkan kapasite ile birlikte 2787 MW’lık kapasite EPDK’ya bildirildi.

Perşembe günü toplanan Heyet kelam konusu kapasitenin tahsis sürecini tamamladı.

YATIRIM YAPILACAK ALANLAR

Ana kaynağı rüzgar yahut güneş gücü olan tesislere ait yapılacak elektriksel heyeti güç artış talepleri için toplam 784,75 MW, Birden çok kaynaklı elektrik üretim tesisine dönüşüm taleplerine ait müracaat talepleri için toplam 1322,82 mw Elektrik Piyasasında Lisansız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nin 5 inci hususunun birinci fıkrasının (h) bendi kapsamında lisanssız elektrik üretim faaliyetinde bulunmak üzere iletim düzeyinden yapılacak müracaatlar için toplam 680,13 mw kapasite tahsisi yapıldı.

TOPLAM YATIRIM MEBLAĞI 5 MİLYAR DOLAR

En geç 1 buçuk, 2 yıl ortasında 5 milyar dolarlık yerli ve yenilenebilir güç yatırımının elbirliği ile hayata geçirileceğini söyleyen EPDK Lideri Mustafa Yılmaz: “Türkiye’nin gücüne güç katmaya devam ediyoruz. Kurumumuzun bu sonucu yalnızca ülke iktisadına değil, istihdama da katkı sağlayacak” dedi.

Kelam konusu kapasiteler için yapılacak müracaatların aylık bazda TEİAŞ’a bildirilerek metodolojide belirlenen yordama bakılırsa temas görüşü oluşturulacağını belirten Yılmaz şunları kaydetti:

“İçinde bulunduğumuz süreçte yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarının değeri her geçen gün daha da artıyor. Daima söylüyoruz Türkiye’de yerli ve yenilenebilir güce yatırım yapan asla pişman olmaz. Şura olarak aldığımız bu kararla ülkemiz için kayda paha bir kapasitenin önünü açmış olduk. Artık top yatırımcıda, kolları sıvama vakti. En geç 1 buçuk, 2 yıl ortasında bu yatırımların hayata geçeceğinden kuşkumuz yok. Net sıfır karbon salımı gayemize de katkı sağlayacak bu sonucumızın kesimimize ve milletimize güzel olmasını diliyorum.”