‘Halk elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi’ ile yetiştiricilere katkı

pandomim

New member
YAZIHAN, MALATYA (İHA) – Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafınca, Yazıhan ve Arapgir ilçelerindeki yetiştiricilerin katıldığı ‘Halk elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi’ ile ilgili 2022 yılı bilgilendirme, proje kapsamında kuzu küpeleri ve randıman kayıt defteri dağıtımı ile ilgili toplantı yapıldı. görüşmede, Islah projesi küpeleri ve randıman kayıt defterleri dağıtıldı.

Toplantıya, Yazıhan ilçe Belediye Lider Vekili Cet Murat, Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, Hayvan Sıhhati Şube Müdürü Dr. Selami Aygen, Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Lideri İhsan Akın, Yazıhan ve Arapgir Tarım İlçe Müdürleri, ilçe tarım ile birlik teknik çalışanları, Islah projesinde ki Arapgirli ve Yazıhanlı yetiştiriciler katıldı.

Konut sahibi olarak bir konuşma yapan Yazıhan Belediye Lider Yardımcısı Cet Murat, bu çeşit aktifliklerine kıymetine temas ederek, “Bugün burada birliğimiz tarafınca düzenlenen küpe dağıtım merasimine katılmanızdan dolayı sizlere teşekkür ediyoruz. Dönemin tüm çiftçilerimiz ismine yetiştiricilerimiz ismine hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit de, müdürlük olarak projelere dayanak verdiklerini lisana getirip, “Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birlik Liderimiz tarafınca ortak yürütülen projeyi, Tarım ve Orman Bakanlığımız her alanda destekliyor. Bu proje için seçilmiş sürü sahiplerinin projeden azami ölçüde istifade edeceklerini umuyorum. Sizlerin sürülerinin kalitesini arttırarak hem yavru randımanının tıpkı vakitte et ve süt randımanın artığını gördükleri takdirde farklı beşerlerle da bunu yapmaya çalışacaktır. İnşallah bu proje devam eder. bununla birlikte bu projeyi işletmesinde uygulayan çiftçilerimize bakanlığımızın dayanağı var. Bu dayanak bir nebze de olsa hayvancılık yapanların yem gereksinimini yahut öbür masraflarını karşılama imkanı oluyor. Bu da büyük bir avantaj. Ben emeği geçen başta ilçe müdürümüz, şube müdürümüz, birlik liderimize ve toplantıya katılan yetiştiricilere bir defa daha teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların akabinde Lider İhsan Akın, yetiştiricilere Islah projesi hakkında yapmaları gerekenleri genel olarak anlattı.

Yazıhan ve Arapgir ıslah projesi teknik işçisi Ayşegül Karakuş, yetiştiricilere sunum yaparak bilgilendirdi.

Programda, birfazlaca yetiştirici kurumlar da yaşadığı sorun ve ıstırapları lisana getirdi. Tahlil noktasında birebir görüşmeler yapılarak birlik tarafınca bu hususların tahlile ulaştırılması noktasında gereğinin yapılacağı söylendi.

Programın sonunda ise 2022 yılı randıman kayıt defteri, kuzu küpeleri, el kitapçığı üzere bilgilendirici gereçler dağıtıldı. – MALATYA

İhlas Haber Ajansı – İktisat

Arapgir, Yazıhan, Malatya, Tarım, İktisat, Haberler