Hamilelikte Cinsel İlişki

Hasan

New member
Hamilelik döneminde kadınlar bir çok konuda hassas oluyor ve bebeğe bir şey olur telaşı ile farklı fikirlere kapılıyor. Bunlardan birisi de hamilelikte cinsellik konusu. Bir çok kadın gebelik döneminde cinsellik yaşamanın bebek için tehlikeli olacağını düşünmektedir. Böyle bir düşüncede olmanıza gerek yok çünkü bir çok kadın doğum uzmanı hamilelikte cinsel ilişki sıkıntılı bir durum olmadığını belirtmektedir.

Tabi ki normal şartlarda yaşanılan cinsel yaşam hamilelik döneminde ufak tefek farklılıklar gösterecektir. Bu yüzden sadece biraz dikkatli olmak ve hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konusunu ciddiye almanız daha sağlıklı bir gebelik süreci yaşamanıza olanak sağlayacaktır. Şimdi sizlere hamilelik döneminde cinsellik nasıl olmalı ve eşler birbirine bu konuda nasıl yardımcı olmalı hep birlikte bunları ele alalım.Hamilelikte Cinsellik Ne Zaman Başlar?
Hamilelikte cinsellik her hangi bir başlama dönemi yoktur, sadece hamileliğin son 4 haftasında cinsellikten uzak kalmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bu son 4 dememizin sebebi ise erkeklerin ejakulasyon sıvısı içerisinde yer alan Prostaglandin denilen lipid bileşenleri rahim kasılmalarını başlatacağı düşüncesi sebebi ile bu dönem de cinsel ilişki önerilmez.


Hamilelikte Cinsel Arzu Artışı
Özellikle hamilelik döneminin ilk başlarında kadınlar da cinsel istek de yüksek bir artış olmakta fakat ilerleyen dönemler de bu durum git gide azalmaktadır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde artan kusma, bulantı ve vücutta ki değişiklikler cinsel arzunun azalmasında büyük rol oynamaktadır.

Hangi Durumlarda Cinsellik Zararlı Olabilir?
Özellikle daha önce düşük yaşamış veya erken doğum geçirmiş kadınlar da ilk ay süresince cinsel ilişki kısıtlı olarak yapıla bilinir, bu kısıtlama da ki oranı size doktorunuz iletecektir. Ayrıca düşük veya erken doğum tehlikesi yaşayan kadınlar da cinsel ilişki kesinlikle yasaklanmaktadır. Doktorların tehlikenin geçtiğinden emin olana kadar cinsel ilişki durumu yaşanmamalıdır. Son olarak vajinal kanama yaşayan kadınlarda da cinsel ilişki olmamalıdır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?
Birçok çift gebelikte ilişkiye girmenin bebeğe zarar vereceğini düşünür aksine bu bebek için olumlu bir durumdur bunu bilmenizi isteriz. Çünkü anne ilişki sırasında yaşadığı orgazm sayesinde endorfin hormonunun yükselmesini sağlar ve bu yükselme bebeğe giden kan akımını daha iyi yaparak bebeğin beslenmesini olumlu yönde etkilemektedir. Orgazm esnasında oluşan kasılmalar bebeğe her hangi bir zarar vermemektedir ama içinizi rahatlatmak ve kontrol altında olmak istiyorsanız bir uzmana danışabilirsiniz.

Hamilelikte Cinsel İsteksizler Neden Olur?
Hamilelik dönemi gerçekten zorlu bir süreç olup, kadınları için hiç kolay geçmeyen bir dönemdir. Bu dönem de her şeyin çok iyi olmasını ne erkek ne de kadın beklememeli. Cinsellik başta olmak üzere bazı sorunlar muhakkak ortaya çıkacaktır ama burada önemli olan çiftlerin birbirini anlayışla karşılayıp bazı durumlar da sabırlı olması gerekmektedir.

Özellikle hamilelik döneminde cinsel ilişki konusunda kadınlar da isteksiz olabilir bunların başlıca sebepleri; mide bulantısı, halsizlik, kanamalar,göğüslerde oluşan hassasiyet ( özellikle kadınlar hamileliğin ilk 3 ayında göğüsler de bir acı hissederler bu durum oldukça zor olmasına rağmen, kısa süre de acılar geride kalabiliyor ) , vücutta oluşan değişimler ( hamilelik ile birlikte alınan kilolar ve göbeğin şişmesi kadınların hareketlerini kısıtlamaktadır, bu durum cinsel isteği azaltabilir özellikle hamileliğin son dönemlerin ).

Bu ve benzeri durumlar hamilelik döneminde cinsellik konusunda en zorlu şeylerdir. Ama emin olun ki bunların tamamı geçici şeyler. Bu yüzden strese ve üzüntüye kapılarak bebeğinize olumsuz sinyaller göndermeyin.

Hamilelikte Cinsel İlişki Dinen Uygun mudur?
Birçok fetva sitesi kaynakları ile hamilelik döneminde yapılan cinsel ilişkileri uygun görüp, dinen bunun hiçbir sakıncası olmadığını belirtmiştir. İslam dinin de kadınlara sadece adetli ve Ramazan aylarında oruçlu iken yaklaşılmaz.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Faydaları Nelerdir?
Bir çok doktor özellikle hamilelik döneminde yapılan cinsel birlikteliğin anne adayı ve bebek için olumlu olduğunu söylemektedir. Pek cinsel ilişki yaşamak anne ve bebeğe ne gibi katkılar sağlar hep birlikte göz atalım;

Daha İyi Bir Uyku: Uyku problemi gebelik döneminde artan şikâyetlerden birisidir. Cinsel ilişki sonrası yaşayacağınız rahatlık daha iyi bir uyku almanıza yardımcı olacaktır. Çünkü orgazm sonrası salgılanan prolaktin hormonu rahatla hissi verir ve annenin uykulu bir hale gelmesine en iyi şekilde yardımcı olur. Uykusunu almış ve zinde olan anne adayı tabi ki daha enerjik ve sağlıklı olacaktır.

Ağrılarınızı Hafifletir: Hamilelik döneminde rahim bölgesinde oldukça farklı ağrılar meydana gelmektedir. Bu ağrılar bazen keyfinizi kaçırmaktadır bunun farkındayız. Ama şunu da belirtmek gerekir ise yaşayacağınız cinsel ilişki sizlere oksitosin denilen hormonu salgılamanız da yardımcı olacaktır. Bu hormonun diğer adı ise sevgi hormonu olarak bilinmektedir. Bu hormonlar ağrılarınızı dindirme konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Tabi ki sadece bunlar da değil. Hamilelik döneminde yaşanılan ilişkiler anneye daha fazla mutluluk verir. Hastalıkların azalmasında, kan basıncının düşmesinde ve benzeri durumlara oldukça etkisi olmaktadır. Düzenli cinsel ilişki anneye muhakkak pozitif etkiler yapacaktır. Fakat burada şuna özellikle baba adayları dikkat etmelidir. Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye giriliyor diye eşlerinizi bu konuda zorlamayın. Bu dönemde cinsel istek gibi arzu ve istekleri onların ruh haline göre şekillendirin ve anne adayını üzmemeye gayret gösteriniz.

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları
Gebelik döneminde cinsel ilişki konumuzu pozisyonlar ile bitirelim istedik. Hanımlar sağlıklı cinsel birliktelik için pozisyon en önemli aktivitedir.