Irkçı yorumlar istifa getirdi: Prens William’ın vaftiz annesi, Buckingham’daki nazaranvini bıraktı

pandomim

New member
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in 60 yıldan fazla nedimeliğini yapan ve Prens William’ın vaftiz annesi olan Leydi Susan Hussey, siyahi İngiliz Ngozi Fulani’ye yönelik ırkçı yorumlarının akabinde Buckingham Sarayı’ndaki nazaranvinden istifa etti.

İngiltere Hükümdarı 3. Charles ve eşi Camilia’nın konut sahipliğinde dün, Buckingham Sarayı’nda düzenlenen bir resepsiyonda, İngiliz olduğunu belirtmesine karşın Fulani’ye ısrarla Afrika’nın hangi bölgesinden olduğunu soran Hussey’in Buckingham Sarayı’ndaki vazifesinden istifa ettiği açıklandı.

“DERİN ÖZÜRLERİNİ TABİR ETTİ VE VAZİFESİNDEN ÇEKİLDİ”

Buckingham Sarayı’ndan bir sözcü yaptığı açıklamada, kelam konusu olayı son derece ciddiye aldıklarını ve tüm detayları belirlemek için derhal soruşturma başlattıklarını belirterek, şunları söylemiş oldu:

“Bu durumda kabul edilemez ve son derece üzücü yorumlar yapıldı. Hususa ait Fulani’ye ulaştık ve dilerse yaşadıklarını tüm detaylarıyla şahsen ele almak için kendisini davet ediyoruz. Öte yandan ilgili kişi, niye olduğu incinme için derin özürlerini söz etmek istedi ve derhal geçerli olmak üzere onursal bakılırsavinden çekildi.”

“AFRİKA’NIN HANGİ BÖLGESİNDENSİN, BURAYA NE VAKİT GELDİN?”

“Sistah Space” isimli aile içi taciz mağdurlarına yönelik bir takviye kümesinin yöneticisi olan Fulani, Twitter’dan “Lady SH” olarak bahsetmiş olduğu Hussey’in kendisine yaklaştığını, yaka kartını görmek için saçına dokunduğunu ve çabucak sonrasında ısrarla “Afrika’nın hangi bölgesinden” olduğunu sorduğu tabirlerini paylaşmıştı.

İngiltere doğumlu Fulani, Hussey’e İngiliz olduğunu söylemesine karşın Hussey’in “Sana nereli olduğunu söyletmekte zorlanacağımı gorebiliyorum. Buraya birinci ne vakit geldin?” söylemiş olduğini aktarmıştı.

Fulani, “Ben İngiliz vatandaşıyım, ailem buraya 1950’lerde geldi” karşılığını verdikten daha sonra Hussey’in kendisine “Sonunda oraya varacağımızı biliyordum, sen Karayiplisin.” söylemiş olduğini belirtmişti.

Ngozi Fulani, sonrasındasında “Hayır, ben Afrika kökenli, Karayip kökenli ve İngiliz uyrukluyum” diyerek, Leydi Hussey’i düzelttiğini tabir etmişti.

8 Eylül’de ömrünü kaybeden İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in en yakınlarından olan 83 yaşındaki Leydi Hussey, geçen yıl Covid 19 kısıtlamaları sürerken Edinburgh Dükü Prens Philip’in cenazesinde Kraliçe’ye eşlik eden tek kişi olmuştu.