İsmail Kartal: “Dengede Giden Bir Maç Oldu Ancak…”

senbilirsin

New member
AJANSSPOR-HABER

UEFA Avrupa Konferans Ligi play-off tipi birinci maçında Fenerbahçe’nin alanında Slavia Prag’a 3-2 yenildiği maç daha sonrası teknik yönetici İsmail Kartal açıklamalarda bulundu.

“Dengede giden bir maç oldu”

Kartal, “Maça her iki ekip da istekli başladı. İstikrarda giden bir maç oldu lakin basın toplantısında da söylemiştim. Bu kadro epey düzgün kapanan, süratli atağa çıkan ve uğraşı yüksek bir kadroydu. Biz de tıpkı biçimde karşılık verdik.

“Onlar girdiği konumları değerlendirdi”

Yalnızca onlar girdiği konumları kıymetlendirdi, biz değerlendiremedik. Buradaki yenilgisi orada telafi etmeyi düşünüyoruz. Biz pes etmedik. Tüm planlarımızı tipi geçmek için yapacağız.

“Tisserand da berbat bir maç çıkarmadı”

“Kim Min-jae ile Szalai uzun müddettir bir arada oynuyorlar. Lakin Tisserand da makus bir maç çıkarmadı. Biz de üst üste maçlardan dolayı rotasyonlar yapıyoruz. Kim de art adalesinde ağrı hissetti, biz de risk almak istemedik.

“Ferdi şu an ekibin jokeri”

Ferdi şu an ekibin jokeri. Ben mecburen Ferdi’yi sol bekte oynatıyorum. Elimde sağlıklı bir Novak olsa, Ferdi’yi ön tarafta kullanmak isterim.

Fakat birtakım şeyler sizin niyetlerinizin önüne geçiyor. Sakatlıklar var, cezalılar var. Ferdi de maşallah sol bekte de düzgün oynuyor” dedi.

“Taraftarların sağduyulu olması lazım”

İsmail Kartal, 11 sene Fenerbahçe forması giydiğini hatırlatarak, “Burada bir arkadaş bana bağırıyor. Hoca diyor Ferdi’yi niçin sol bek oynatıyorsun. Bunu tekraren söylemiş oldum, elimizde oyuncu yok mecburen oynatıyorum. Ferdi’yi ön tarafta oynatmak istiyorum lakin şu an sıkıntı günler geçiriyoruz. Taraftarların sağduyulu olması lazım. Biz kendi konutumuzda gol yiyebiliriz. Başakşehir maçında da birebiri oldu. Taraftarımızın bize takviye olması lazım. Bu sıkıntı günlerde birlik olursak başarılı olabiliriz. Onların bize vereceği güce hayli muhtaçlığımız var. Taraftarımız var ise biz varız. Bu ülkenin en büyük sivil toplum örgütüyüz. Bugünkü durumdan ben nitekim üzülüyorum. Oyuncularıma da hak veriyorum. 1 gol yiyoruz bir anda birtakım oyuncular ıslıklanıyor, oyuna giren yuhalanıyor. Biz taraftarlarımızdan özür diliyoruz kaybettiğimiz için. Onları şad edemedik. Onların memnun ve mutlu olması için epeyce çalışıyoruz. Hiç kimse bu ortamdan memnun değil. Bunu ne kadar başarabiliriz, ben başaracağımızı düşünüyorum kadro buna güzel sinyaller veriyor. Kaybettiğimiz maçlara bakarsanız epeyce da yenilgisi hak edecek bir oyun oynamadık. Elimizdeki takıma baktığımız vakit çocuklar ellerinden geleni yapmaya çalışıyor. Eksik olan bir şeyimiz var. Birkaç maç üst üste kazanmamız lazım özgüven için. Hakikaten düşüncelerimiz var. Taraftarın bize dayanak vermesi bizimle birlikte olması lazım. Sıkıntı günlerin birlikte üstesinden gelebiliriz. Taraftarlarımız her vakit haklıdır. Onlara diyorum ki biraz daha sakin ve sabırlı olsunlar. Bu futbolculara, bizlere güvenmelerini istiyorum” sözlerini kullandı.

“Bazı oyuncuları istedik, epeyce önemli teşebbüsler oldu”

Fenerbahçeli olduğunu ve şikayet edemeyeceğini lisana getiren İsmail Kartal, “Başkanımız ve yöneticilerle açık açık konuştuk kimi şeyleri. Devre ortası transfer yapmak kolay olmuyor. Kimi oyuncuları istedik, fazlaca önemli teşebbüsler oldu. O kulüpler hem oyuncuları vermek istemedi tıpkı vakitte maliyetleri devasa yükseklikte oldu. Finansal Fair-Play’den dolayı da alamadık. Kimilerini alabilirdik, orta oyuncu baktık. Almış olmak için almayalım, dedim. Fenerbahçe’ye katkı sağlayacak, kadroya itimat verecek oyuncuların işini hafifçeleten oyuncular almamız gerekiyordu. Olmadı, başaramadık, yapamadık.

“Oyuncuların moralini arttırmaya çalışıyorum”

Artık inşallah dönem sonu olacak. 3’lü sistemden 4’lü sisteme geçtik. hiç bir vakit oyunu çirkinleştirmeden Fenerbahçe ruhunu ortaya koyabilen bir kadro oluşturmak istiyorum. Oyuncularım hayli uygun niyetli. Ferdi’nin attığı golü 1 haftadır çalışıyoruz. Ferdi dün idmanda 2 tane attım artık de 1 tane attım dedi. Oyuncuların moralini arttırmaya çalışıyorum, şu orta bir şanssızlık yaşıyoruz. Bunlara sığınacak değilim. Elimden geldiği kadar arkadaşlarımla birlikte nasıl daha fazla çaba edebiliriz, nasıl topu elimizde tutup oynayabiliriz tarafında çalışmalarımız devam edecek” formunda konuştu.

Öte yandan İsmail Kartal, genç oyunculara daha fazla mühlet vereceğini tabir ederek kelamlarını noktaladı.

İsmail Kartal birinci Avrupa maçına çıktı

Fenerbahçe Teknik Yöneticisi İsmail Kartal, teknik adamlık mesleğinde birinci Avrupa maçında nazaranv aldı. Sarı-lacivertliler ile daha evvel Avrupa’da biroldukca tecrübe yaşayan lakin bu biçimde antrenör olarak bakılırsav yapan Kartal, teknik yönetici olarak ise birinci heyecanını UEFA Konferans Ligi’nde Slavia Prag karşısında yaşadı.