Kalçasındaki dev tümör nazarannleri hayrete düşürdü

pandomim

New member
MALATYA (İHA) – Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan hastanın kalçasındaki 10 kiloluk tümör, Malatya’da Turgut Özal Tıp Merkezi’nde yapılan başarılı operasyonla alındı. Hekimleri bile şaşırtan tümör niçiniyle 2 aydır oturamayan hasta sıhhatine kavuştu.

Şanlıurfa’dan Siverek ilçesinde yaşayan 58 yaşındaki Mahmut Kaya’nın 2 yıl evvel kalça bölgesindeki leğen kemiğinde kitle ortaya çıktı. Bu mühlet zarfında çeşitli hastanelere giden hastaya kanser tedavisi konuldu ve tedavisi başladı. Yaklaşık 2 aydır da kalça kemiğindeki tümörü yaklaşık 10 kilograma ulaşan hasta son olarak Malatya’da İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ne başvurdu. Burada Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Kolundan Doç. Dr. Reşit Şirin ve takımı tarafınca ameliyata alınan hasta yaklaşık 3 saatlik başarılı bir operasyon ile ömrünü mahveden dev tümörden kurtuldu.

2 aydır sırtüstü uzanamayan ve oturamayan hasta, ameliyat daha sonrası bu meseleden kurtulurken, kanser tedavisi ise devam ediyor. Başarılı ameliyata imza atan Doç. Dr. Reşit Şirin, hastanın kendilerine kalça bölgesinde leğen kemiği ve etrafında bulunan dev bir kitleyle başvurduğunu belirterek, “Neredeyse 2 yıldır bu kitleden muzdarip. Çeşitli teşhisler almış. En son patolojisinde Malign Mezenkimal tümör dediğimiz kalça etrafında yumuşak doku kanseri olarak geldi. Cerrahisi ile ilgili riskleri devasa yükseklikte olduğu için hastamız ameliyattan çekinmiş ve tümörü vakit içinde dev boyutlara gelmiş. Biz hastamızı İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’mizde gerekli tetkik ve tedavilerini planladıktan daha sonra hastamızı dün itibariyle 3 saatlik başarılı bir ameliyatla tümöründen kurtardık” dedi.

Aldıkları tümörün yaklaşık 10 kilogram olduğunu tabir eden Sempatik, “Tümörü patolojiye gönderdik, kararı kanser olarak çıktı. Hastamızın genel durumu âlâ. Birebir gün hastamızı servise aldık. Şu an kanamayla ilgili damar hudut pataloji ile ilgili rastgele bir zahmetimiz olmadı. Hastamızın 2 aydır yüz üstü yatmak zorunda olduğu konumdan kurtardık. Şu an sırtüstü konumda ve rahat bir biçimde servisimizde hayatını idame etmekte” sözlerine yer verdi.

Meslek ömründe birinci kere bu biçimdesine büyüklükte bir tümör ile karşılaştığını da belirten Şirin, “Dev boyutlarda bu üslup tümörleri çoklukla görmeyiz. İhmal edilmiş ya da hasta tarafınca çekinildiği için kimi vakit ameliyatı geciktirebilmekte. Lakin bu da hastanın ömrünü riske sokmakta. Hastalarımızı da devasa yükseklikte riskle ameliyata almak zorunda kaldık. Ağır bakım yerleri ayarladık. Öncesinden 5 ünite kan hazırlığı yaptık. Tümörü besleyen damarları Girişimsel Radyolojideki hocalarımız yaktılar. çabucak sonrasında komplikasyonsuz bir ameliyatla tümörünü çıkarmaya Muaffak olduk” biçiminde konuştu.

Kendisine yük olan tümörden başarılı bir ameliyatla kurtulan hasta Mahmut Kaya da, “Yaklaşık 2 yıldır bu hastalıkla çaba ediyorum. Hangi hastaneye gitsem dediler risklidir alamayız. Alırsak daha da fazla yayılır. Daima ertelediler. Biz de dedik öbür bir hastaneye gidelim. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ne geldik. Sağ olsun Reşit Beyefendi fazlaca düzgün bir hekim. Onun methini daha evvel duymuştum onun için geldik. Allah ondan razı olsun. 2 aydır yüz üstü yatıyorum fakat 2 yıldır çekiyorum. 2 aydır bütün hareketlerim kısıtlanmış durumda. Kitle son vakit içinderda daha hayli büyümeye başladı. Şu anda epey rahatım. Hocamızın yardımıyla daha rahatım sıhhatime kavuştum. Bundan daha sonraki yaşantım daha da ferah olacak. En azından oturabileceğim” diye konuştu.

(Hatice Yetmen – Erdal Akbuğa/ İHA)

İhlas Haber Ajansı – Aktüel