Lider Gürkan, Kent Meydanındaki çalışmaları yerinde inceledi

pandomim

New member
MALATYA (Bültenler) – Kent Meydanı alanında gerçekleştirilen inceleme seyahatine, Malatya Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan’ın yanı sıra AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, AK Parti Vilayet Lideri İhsan Koca, Genel Sekreter Cemal Nogay, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Liderleri ile ilgili şube müdürleri katıldı.

Kent Meydanında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay, “Kente meydanı alanı içerisinde daha öncesinden Ticaret Lisesi ile Ulusal Eğitim Müdürlüğünün ek binaları bulunmaktaydı. Ulusal Eğitim Bakanlığımız ile yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde gerekli çalışmaları başlatarak yıkım ve hafriyat çalışmalarını başlattık. Bu alanda yapmış olduğumuz çalışma sonucunda Atatürk Konutu ile Sivas Caddesi birleşmiş olacak. Çalışmalarımız sonucunda birinci etapta 5 bin metrekarelik bir meydan Malatya’ya kazandırılmış olacak. Trafik yoğunluğunun olduğu bu bölgedeki otopark probleminin tahlili için meydanın altını otopark olarak planladık. Ayrıyeten merasimlerin yapıldığı vakit içinderda da bir daha merasim için gelen araçlar otoparka alınarak trafik sıkışıklığı ortadan kaldırılmış olacak. Otopark olarak planladığımız bodrum katta ayrıyeten engelli vatandaşlarımız için asansörde bulunacak” dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafınca hayata geçirilen bir hizmeti yerinde incelediklerini belirten AK Parti Vilayet Lideri İhsan Koca yaptığı konuşmada, “Öncelikle bu projenin Malatya’mıza ve hemşerilerimize güzel olmasını temenni ediyorum. bu biçimde hoş bir projeye imza atan Büyükşehir Belediye Liderimiz ve grubuna teşekkür ediyorum. Malatya’mız büyüyen ve gelişen bir kent. Malatya’mızın bir meydana muhtaçlığı vardı, yalnızca merasim alanı, otopark olarak değerlendirmemek lazım bu alanı Kent Meydanı olarak düşünmek lazım. Bu bölgenin rahatlamasına, hemşerilerimizin hoş vakit geçirecekleri bir meydan olacak. Hoş bir proje emeği geçenlere başta Büyükşehir Belediye Liderimiz olmak üzere teşekkür ediyorum.

Hemşerilerimizin Miraç Kandillerini tebrik ediyorum. İnşallah bu geçenin feyiz ve bereketlerinden nasiplenenlerden oluruz” dedi.

Malatya’da epeyce hoş çalışmalar gerçekleştirildiğini belirten Lider Gürkan ise inceleme gezisi sırasında yaptığı konuşmada, “Bu alanda arkadaşlarımız fazlaca hoş bir çalışma gerçekleştirdiler ve bugün bu çalışmanın semeresini almaktayız. Kent Meydanı olarak planladığımız alanın birinci harcının dökümünü gerçekleştireceğiz. Bugün akşam ayrıyeten Miraç Kandilini idrak edeceğiz. Bütün hemşerilerimizin Miraç Kandilini en içten dileklerimle kutluyorum.

Bir kenti değerlendirirken kentin bütün pahalarını pazarlarıyla, etraf düzenlemeleriyle, meydanlarıyla, yeşil alanları ve caddeleriyle bir mana kazanır. Meydanı olmayan bir kentin şehir hüviyetinde eksiklikler olur. Meydanlar o kentte yaşayan her kesim ve kesitten insanın birebir havayı teneffüs ettiği alanlardır. Bilhassa merasimlerin yapılabileceği bir meydanımız yoktu. Atatürk Anıtı’nın olduğu yerde merasimleri yaparken Malatya’nın tek aksı olan bu alandaki yolumuz kapanıyor ve Malatya trafiği durma noktasına geliyordu. Bizler bilhassa kentin hafızası, kentin belleğinin yitirilmemesi noktasında kentin geçmişine ve geçmişteki planlamalarına sadık kalma niyetiyle bu alanda 1930’lu senelerda yapılan planlamalarını incelediğimizde bu alanın kent meydanı olduğunu görüyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Malatya ziyaretlerinde merasimlerin bu meydanda yapıldığını o devirdeki fotoğraflardan görmekteyiz. Kentimiz her geçen gün gelişmekte ve nüfusu artmaktadır. Malatya’nın tek arter üzerinde olmasından dolayı bütün yoğunluk Kışla Caddesi ve etrafında dizayn edilmiştir. Bu caddemizin de ileriki vakitte yayalaştırılması gerekir. Yayalaştırılması için şimdiden onun altyapısını noktasında bu alanda yaptığımız otopark, Millet Bahçesindeki otopark, kütüphanenin altına yapacağımız otopark ve gerekse ileriki vakit içinderda yapacağımız otoparklarla kentin ana aks olarak söz ettiğimiz Kışla Caddesi’nin yayalaştırılması için şimdiden temellerini atıyoruz. İleriki vakit içinderda eski garajların olduğu yer, SSK olduğu alan otopark olarak dizayn edilirse bilhassa İstasyon Virajı ile Ordu Konutu ortasının yayalaştırılmasının da planlaması yapılmaktadır.

Bugün kent meydanında yapılan çalışmaların temelinin betonu dökülmekte. Bilhassa bu çalışmaların epeyce kısa bir süre içerisinde tamamlanarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı merasimlerini bu alanda yapmayı planlamaktayız. Önümüzdeki süreçte rastgele bir aksilik çıkmadığı takdirde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızda bu meydanı hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. Kent Meydanımızın Malatya’mıza, Malatyalı hemşerilerimize iyi olmasını temenni ediyorum. Bu süreçte bizlere takviye veren milletvekillerimize, vilayet liderimize epeyce teşekkür ediyorum” biçiminde konuştu.

Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan’ın Malatya ile ilgili hayli hoş projelerinin olduğunu belirten AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ise, “Malatyalı hemşerilerimin Miraç Kandilini kutluyorum. Rabbim hayırlara vesile kılsın. Dünyanın nitekim problemli bir devrinde Miraç Kandilinin rahmet ve huzur getirmesini Cenab-ı Allah’tan diliyorum.

Liderimizin Malatya’ya ile ilgili birfazlaca projesi vardı. Malatya’nın büyümesi ve kentleşmesi noktasında değerli gereksinimlerinden birisi bir meydandı. Malatya Türkiye’de Meydanı az olan vilayetlerden biri. Bugün aslında 1930’lu senelerda planlanan ve bir manasıyla aslına döndürülen bir çalışmaya şahitlik yapmış oluyoruz. Meydanlar bir kentin kimliğini simgeliyor. Malatya’ya yeni bir kimlik kazandırma noktasındaki çabalarından dolayı Malatya Büyükşehir Belediye Liderimize ve takımına teşekkür ediyorum.

Büyükşehir Belediyesinin hizmetleri yalnızca bu değil beraberinde, Kuzey Nesil Yolu, Güney Nesil Yolu, Anayurt Bulvarı ile Yüzakı Caddesi ile Bostanbaşı içindeki yeni aks çalışması da var. Malatya’nın hem trafiğini rahatlatıyor birebir vakitte yeni bir kimlik kazandırıyor. Bu bölgedeki otopark meselesinin da giderilmesi noktasında epey değerli çalışmalar. Bu çalışmalarda emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Liderimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” halinde konuştu.

Bültenler – Şimdiki