Lider Gürkan, Kırgızistan heyetini kabul etti

pandomim

New member
MALATYA (İHA) – Malatya Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Danışmanı Bekboosun Börübaşov ve birlikteindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştüler.

Malatya ile Batken kentlerinin kardeş kent olduğunu belirten Kırgızistan Cumhurbaşkanı Danışmanı Bekboosun Börübaşov ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, “Kırgızistan Cumhurbaşkanının Hukuk ve Siyasi işlerden sorumlu danışmanı olarak bu ziyaretimizi gerçekleştiriyorum. Malatya Büyükşehir Belediye Liderimiz ile tanışmak üzere Malatya’ya geldim. Malatya ile Batken Kenti kardeş kenttir. Kardeşlik münasebetlerini geliştirmeli ve üst düzeye taşımalıyız” dedi.

Kırgızistan Devlet Liderinin Siyasi ve Hukuk Danışmanını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti lisana getiren Lider Gürkan ise ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, “Ata Yurdumuzdan gelip Ana Yurdumuzda bizleri ziyaret etmelerinden ziyadesiyle şad olduk. Bedelli konuklarımız sahiden Türk gönül coğrafyası içerisinde genel manada, kültürel manada, ekonomik ve toplumsal manada ülkeler içindeki bağlantısı daha üst düzeylere çıkaracaktır. Dostluk ve kardeşliği daha ilerilere götürecektir. Kırgızistan bizim cet coğrafyamızdır. Cet coğrafyamızda Malatya Büyükşehir Belediyemiz evvelki süreçte vilayet belediyesi iken Batken kenti ile kardeş kent ilgileri kurulmuş. Kardeş kent hukukunu ileri safhalara taşımamız gerekiyor. İki kardeş kent içindeki bağlantısı, eğitim ve toplumsal manadaki alakaları daha üst sekmende taşınması noktasında Sayın Danışman dileklerini tabir ettiler. Birebir niyet ve hisleri paylaşmaktayız. Kırgızistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan gönül coğrafyamızdaki ülkelerle biz yakın dostluk ve işbirliği içerisinde olmak istiyoruz. Coğrafyalarımız farklı, ülkelerimiz farklı lakin biz kardeş ülkeleriz, yüreklerimiz tek atmakta olduğunun şuurundayız. Kırgızistan Cumhurbaşkanı danışmanını Malatya’da ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti bir sefer daha söz etmek istiyorum. İnşallah en kısa vakitte Kırgızistan’a iadeyi ziyarette bulunacağız” sözlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde Lider Gürkan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Danışmanı Börübaşov’a çeşitli ikramlar verdi. – MALATYA

İhlas Haber Ajansı – Mahallî