Muhalefet müteahhitleri de ihale alıyor

Ethereum

New member
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul’da imali yürütülen bütün metroların 2023 yılı içerisinde tamamlanacağını söylemiş oldu. Yap-işlet-devret müteahhitlerine getirilen tenkitlere yanıt veren Karaismailoğlu, “Bakanlıkla çalışan bin 500’e yakın müteahhit var” diyerek proje ihalelerinin kamuya açık biçimde gerçekleştirildiğini lisana getirdi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, milletvekillerinin soru ve tenkitlerini yanıtlayan Karaismailoğlu, “Kamu-özel iş birliği projelerinde bakanlıkla çalışan 1.500’e yakın müteahhit var. Şu anda muhalefet partilerindeki mevcut vekiller içinde olanlar var. Muhalefet partisi vilayet lideri olan müteahhitler var” tabirlerini kullandı.

İMAMOĞLU GÖREVİNİ YAPSA İSTANBUL NEFES ALIR

İstanbul’daki metro çalışmalarına da değinen Karaismailoğlu, şunları söylemiş oldu: “Bakanlığımız bütçesinden İstanbul’da yaptığımız metroların bu günkü maliyeti tam 70 milyar TL’dir. İstanbul’a biraz nefes aldırıyoruz, keşke Büyükşehir Belediye Lideri da sorumluluklarını üstüne alsa, kendi görevi olan işleri yapsa da İstanbul biraz daha nefes alsa.” Bakanlık olarak son 20 yılda 183 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını aktaran Karaismailoğlu, bu yatırımın yalnızca yüzde 20’sini yani 37,5 milyar dolarlık kısmını kamu özel işbirliğiyle hayata geçirildiğin lisana getirdi.

OTOYOLLAR AVRUPA’DA DA ÜCRETLİ

Kuzey Marmara Otoyolu’nun 8 milyar dolarlık bir üretim bedeli olduğu bilgisini veren Bakan Karaismailoğlu, “Bunun devletin kasasından bu kadar kısa vakitte çıkması mümkün değil. Kuzey Marmara Otoyolu’nda yıllık işletme maliyeti 250 milyon dolardır. Biz buna hiçbir katkı sağlamıyoruz” diye konuştu. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılında devletin olacağını vurgulayan Karaismailoğlu, “Siz olursanız isterseniz bunu fiyatsız yaparsınız lakin Anadolu’da yaptığımız bölünmüş yollar dahi Avrupa’da ücretlidir” dedi.

SABİHA GÖKÇEN’DE İKİNCİ PİST NİSANDA

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2’nci pistinin Nisan 2023’te biteceğini hatırlatan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bugün bile bu hâliyle, tek pistle bile günlük 600 tane uçak ve 100 bin vatandaşımız buradan seyahat ediyor” diye konuştu. Antalya Havalimanı’na ait çalışmaları da kıymetlendiren Karaismailoğlu, şu sözleri kullandı: “765 milyon avroluk yatırımı devletten bir kuruş çıkmadan müteahhide yaptırıyorum ve üstüne 8,5 milyar avro alıyorum. Antalya Havalimanı’ndan tam 2 milyar 138 milyon avro devletin hazinesine mart ayında girdi. 30 milyar lira devletin kasasında.”