NATO’dan Türkiye ve Yunanistan’a dayanışma daveti

pandomim

New member
NATO, Yunan savaş uçaklarının Ege’de NATO uçuşunu tedbire teşebbüsünün akabinde, “Yunanistan ve Türkiye’ye Ege’deki farklılıklarını diplomatik yollar ve müttefik dayanışması ruhu ortasında çözmeleri davetinde bulunuyoruz” açıklamasını yaptı.

NATO’dan bir yetkili, planlı “NATO NEXUS ACE Ege” nazaranvi için yapılan uçuşa Yunan uçaklarının tedbire teşebbüsü yapmasıyla ilgili AA muhabirine açıklama yaptı.

Türkiye ve Yunanistan’ın bedelli müttefikler olduğunu vurgulayan NATO yetkilisi, iki ülkenin NATO’da her gün birlikte çalıştığını, kuvvetlerinin NATO tatbikatlarına birlikte katıldığını hatırlattı.

Akdeniz’in NATO için hayati ehemmiyet taşıdığını lisana getiren NATO yetkilisi, şu biçimde devam etti:

“Yunanistan ve Türkiye’ye Ege’deki farklılıklarını diplomatik yollar ve müttefik dayanışması ruhu ortasında çözmeleri davetinde bulunuyoruz. NATO, Türkiye ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de olay çıkma riskini düşürmek için çalışacağı bir ayrıştırma düzeneği kurmuştu. Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının Avrupa’da barışı bozduğu bir vakitte müttefiklerin bir arada durmaları daha da ehemmiyet taşımaktadır.”

“HAVA KUVVETLERİMİZ GEREKLİ KARŞILIĞI VERDİ”

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), sabah yaptığı açıklamada, Ege’de NATO uçuşunu önlemeye çalışan Yunanistan uçaklarına, Türk Hava Kuvvetlerinin gerekli karşılığı verdiğini bildirmişti.

Açıklamada, dün planlı “NATO NEXUS ACE Ege” nazaranvi için oluşturulan paket kolda, Türk Hava Kuvvetlerine ilişkin 14 adet F-16, bir HİK, bir KC-135 tanker ve bir CASA arama-kurtarma uçağının, NATO’ya ilişkin bir E3-A AWACS uçağı ile uçuş nazaranvi gerçekleştirdiği, bu nazaranv için 24 saat önce Hava misyon Buyruğu (ATO) çekilerek NATO’daki müttefiklere gerekli bilgilendirmenin yapıldığı aktarılarak, şunlar kaydedilmişti:

“Yunanistan uçakları, bir kere daha NATO uçuşunu önlemeye çalıştı, Hava Kuvvetlerimiz gerekli karşılığı verdi. Paket kol, Ege’nin milletlerarası hava alanında uçuşuna devam ederken, Yunanistan’a ilişkin 5 başka hava üssünden kaldırılan F-16’lar uçaklarımıza radar kilidi atmak suretiyle taciz etti. Yunanistan’a ilişkin uçakların NATO nazaranvini tedbire uğraşlarına karşın paket koldaki uçaklarımız bakılırsavin muvaffakiyetle tamamlanması için uçuşa devam etti. Dalaman’dan ve Akhisar’dan kalkan F-16 uçaklarımız da tedbire vazifesi yaparak, Yunan uçaklarına gerekli karşılığı verdi. Paket kol uçuşundaki uçaklarımız da NATO NEXUS ACE bakılırsavini muvaffakiyetle tamamlayarak emniyetle üslerine döndü.”