Newsom, Kaliforniya okullarında akıllı telefon kullanımının yasaklanması çağrısında bulundu

senbilirsin

New member
Salı günü Vali Gavin Newsom, Kaliforniya'daki okullarda akıllı telefon kullanımının eyalet çapında yasaklanması çağrısında bulunarak, cihazlara erişimi kısıtlayarak sınıfta siber zorbalığı ve dikkat dağınıklığını engellemeye yönelik giderek artan ulusal çabaya katıldı.

Okul çağında dört çocuğu olan Newsom, bu yaz ülkenin en kalabalık eyaletinde okul saatlerinde cep telefonu kullanımını önemli ölçüde kısıtlamak için eyalet milletvekilleriyle birlikte çalışacağını söyledi. Onun emri, ülkenin en büyük ikinci okul bölgesi olan Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi'nin yönetim kurulu üyelerinin Ocak ayında yürürlüğe girebilecek kendi akıllı telefon yasağına oy vermesinden saatler önce geldi.

Newsom yaptığı açıklamada, “Çocuklar ve gençler okuldayken ekranlara değil derslerine odaklanmalılar” dedi.

Florida ve Indiana gibi Cumhuriyetçilerin liderliğindeki eyaletlerin halihazırda kendi kısıtlamalarını uygulamasıyla, kampüsteki cep telefonu sayısını sınırlama çabaları siyasi sınırları aştı. New York City, 2015 yılında cep telefonu yasağını kaldırdıktan sonra her kampüsün kendi politikalarını belirlemesine izin veriyor. Ancak Vali Kathy Hochul geçen ay 2025'te eyalet çapında yasak talep edeceğini söyledi.


Kaliforniya'daki önlemler, bu hafta ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Dr. Vivek Murthy. Ona göre bu platformlar gençler arasında akıl sağlığı krizini teşvik edecek.

“Sosyal medyada günde üç saatten fazla zaman harcayan gençlerin kaygı ve depresyon belirtileri yaşama olasılığı iki kat daha fazla” diye yazdı Dr. Murthy Pazartesi günü Haber için bir görüş yazısında. “Ve bu yaş grubundaki ortalama günlük kullanım 2023 yazında 4,8 saatti.”

Kaliforniya'daki birçok okul bölgesi, okul günlerinde cep telefonu kullanımını zaten kısıtlıyor. Ancak bu kısıtlamaları uygulamak öğretmenler ve okul yöneticileri için zorlayıcı olabiliyor ve politikalar o kadar esnek ki cihazlar hâlâ günlük yaşamı aksatabiliyor.

Örneğin Los Angeles'ta öğrencilerin ders sırasında cep telefonlarını kullanmaları yasaktır, ancak teneffüslerde cep telefonlarını yanlarında götürmelerine izin verilmektedir. Okul yönetim kurulu üyeleri Salı günü yaptığı açıklamada, artık gün boyunca cep telefonu ve sosyal medya platformlarının kullanımını yasaklamak istediklerini söyledi.

Bazı ebeveynler geçmişte, okulda silahlı saldırı veya başka bir acil durum durumunda çocuklarına erişimlerini kaybetmekten korktukları için yasaklara itiraz etmişti. Öğretmen sendikaları da kuralların uygulanması konusunda sorumluluk almaktan kaçındı ancak aynı zamanda dikkatin dağılmasını engellemeye yönelik çabaları da memnuniyetle karşıladı.


Demokrat Newsom, Kaliforniya eyaleti yasama meclisinin eyalet yasama meclisinin Ağustos ayındaki oturumu sona ermeden önce eyaletteki 5,5 milyondan fazla devlet okulu öğrencisinin sınıflarındaki mevcut cep telefonu kısıtlamalarını sıkılaştırmasını istediğini söyledi. Duyuru ilk olarak Politico tarafından bildirildi.

Bay Newsom, 2019'da ilçelere cep telefonu yasağı koyma yetkisi veren ancak bunu gerektirmeyen bir yasayı zaten imzalamıştı. 2022'de web sitelerinin ve uygulamaların çocuklar için koruma yüklemesini gerektiren bir çevrimiçi güvenlik yasasını imzaladı. Daha sonra geçen yıl Kaliforniya'daki teknoloji endüstrisi liderlerini gereklilikleri zorlayan bir davayı geri çekmeye çağırdı.

Her iki tasarı da, bu tür bir işbirliğinin nadir olduğu ve Demokratların ezici bir çoğunlukla gündemi kontrol ettiği bir eyalet yasama meclisinde her iki partinin de geniş desteğiyle geçti.

Common Sense Media geçen yıl yaptığı bir araştırmada gençlerin yüzde 97'sinin okul günlerinde cep telefonu kullandığını ortaya çıkardı. Pew Araştırma Merkezi'nin Nisan ayında yayınlanan bir araştırması, ABD'deki lise öğretmenlerinin yüzde 72'sinin ve ortaokul öğretmenlerinin yüzde 33'ünün cep telefonunun dikkat dağıtıcı unsurlarının sınıfta büyük bir sorun olduğunu söylediğini ortaya çıkardı.

En büyük iki çocuğu ergenlik çağında olan Bay Newsom, sosyal medya ve akıllı telefon kullanımının yaygın olduğu bir dünyada ilerlemenin ne kadar zor olduğunu ilk elden öğrendi.


Geçen ay Los Angeles'taki Milken Enstitüsü Küresel Konferansında Newsom'un eşi Jennifer Siebel Newsom, teknoloji endüstrisini gençler arasında teknoloji tarafından daha da kötüleşen sosyal medya bağımlılığı ve diğer zihinsel sağlık sorunlarına çözüm bulmakta başarısız olmakla suçladı. Kendisinin ve kocasının bir keresinde kızlarından birini yetişkinler tarafından siber zorbalığa maruz kalması ve çocuğun sınıf arkadaşları tarafından taklit edilmesi nedeniyle okuldan aldığını söyledi.

Genellikle yerel düzeyde ele alınan okullarda akıllı telefon kullanımı, birçok eyaletteki yetkililerin dikkatini giderek daha fazla çekiyor. Öğretmenler dikkat dağınıklığının akademik maliyetlerinden şikayet ederken uzmanlar da sosyal medyanın gençlerin ruh sağlığı üzerindeki etkisi konusunda alarma geçti.

Geçen yıl Florida, okul bölgelerinin öğrencilerin ders sırasında cep telefonu kullanmasını yasaklamasını gerektiren bir yasayı kabul etti. Bazı bölgeler tüm okul günü boyunca cep telefonu kullanımını yasakladı. Indiana da bu baharda, acil durumlar hariç olmak üzere okul bölgelerinin önümüzdeki okul yılından itibaren sınıflarda taşınabilir kablosuz cihazları yasaklamasını gerektiren benzer bir yasayı kabul etti.

Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi yönetim kurulunun Salı günü akıllı telefon yasağını kabul etmesi, 1.400'den fazla okuldaki yarım milyondan fazla öğrenciyi etkileyecek.

Uzun süredir yönetim kurulu üyesi olan George McKenna öneriye karşı oy kullandı. Öğretmenlerin halihazırda mevcut kısıtlamaları uygulamakta zorlandıklarını ve ebeveynlerin doğal afetler ve diğer acil durumlarda çocuklarına ulaşabilmeleri gerektiğini savundu. Ve öğrencilerin yasağı aşmasının an meselesi olduğunu öngördü.


“Çocuklar hangi yaşta yaşarsa yaşasın çocuk kalacaklardır” dedi.

Ancak öneriyi destekleyen yönetim kurulu üyelerinden biri olan Nick Melvoin, bölgenin ulusal bir harekete öncülük etmeye yardımcı olduğunu söyledi.

“Neredeyse 60 yıl önce hükümet sigaraların üzerine uyarı etiketleri koyduğunda bu ülkedeki yetişkinlerin yüzde 42'si sigara içiyordu. Bugün sadece yüzde 11 civarında” dedi. Burada bir ilke imza atacağımızı, hem öğrencilerin hem de tüm şehrin ve tüm ülkenin bundan faydalanacağını düşünüyorum.”

Jonathan Wolfe Los Angeles'tan bildirildi.