Okullarda cep telefonu yasaklarının uygulanması zor olabilir

senbilirsin

New member
Okullarda cep telefonunun yasaklanması söz konusu olduğunda başarı ayrıntılara bağlı olabilir.

Yasaklar yalnızca sınıflar için mi yoksa öğrencilerin TikTok veya kısa mesajlarla meşgul olma ihtimalinin çok daha yüksek olduğu koridorlar, tuvaletler ve kafeteryalar için mi geçerli?

Öğretmenler sınıfta cep telefonu kullanımına ilişkin yasağı kaldırabilir mi? Okul bölgeleri cep telefonlarını kilitlemek veya gizlemek için cihazlar satın almalı mı? Peki ya dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı saatler gibi diğer ekran türlerinden kaynaklanan dikkat dağıtıcı unsurlar? Peki çocuklarına 7/24 ulaşabilme fikrinden hoşlanan bazı ebeveynlere ne dersiniz?

Bunlar Kaliforniya Valisi Gavin Newsom'un Florida ve Indiana'dan sonra okullarda cep telefonlarını yasaklama konusunda son adım atan eyalet olacağını açıklamasının ardından uğraşmak zorunda kaldığı sorulardan sadece birkaçıydı.

Cep telefonu kullanımını kendi başlarına sınırlamaya çalışan öğretmenler, cep telefonlarının günlük hayata bu kadar entegre olması ve pratik ve duygusal nedenlerden dolayı gerekli görülmesi nedeniyle sınırları zorlamanın zor olabileceğini söyledi. Ancak kapsamlı bir politikaya sahip bazı bölgeler, direnişin üstesinden gelerek ve öğrenci davranışlarında bir değişiklik görerek başarı elde etti.


Tampa, Florida bölgesinde beşinci sınıf öğretmeni olan 44 yaşındaki Naomi Frierson, Vali Ron DeSantis'in geçen yıl sınıfta akıllı telefon kullanımına eyalet çapında yasak getirmesinden bu yana kendisi için çok az şeyin değiştiğini söyledi. Öğrencilerden telefonlarını masalarından uzakta, duvarda asılı bir saklama çantasında saklamalarını zaten istemişti.

Ancak okuldan eve tek başına yürüyen veya öğleden sonra küçük kardeşlerine bakan öğrenciler için telefonun yararlı bir iletişim aracı olduğunun farkında olduğunu da sözlerine ekledi.

Kendisi de bir anne olduğu için, çocukların acil durumlarda veya okulda silahlı saldırı gibi en kötü senaryoda müsait olamama korkusunu anlayabiliyor.

Frierson'un 17 yaşındaki kızı Eliana'nın duyguları daha güçlüydü. Bütün gün akıllı telefonunu kullanmasının yasaklanmasının aşırı tepki olduğunu söyledi ve okul ödevlerini sıklıkla telefonuyla yaptığını belirtti.

Eliana, “Bu, eğitimin önemli bir parçası” dedi. “Gerçekten yararlı bir araçken onu elinizden almak yanlış.”


Akıllı telefonlar, özellikle lisede genellikle derslerin bir parçasıdır. Yabancı dil derslerinde Google Translate'e veya matematikte çevrimiçi grafik hesap makinesine hızlı erişim sağlarlar. Birçok genç, telefonlarında makaleler ve diğer ödevler yazıyor.

Bazı öğrenciler yetişkinlerin de cep telefonlarına en az gençler kadar güvendiklerini belirtiyor. 16 yaşındaki Ana Sofia Tiberia-Lozano, öğrenciler ve öğretmenler için tek tip bir düzenlemeyi tercih edeceğini söyledi. “Eski nesiller her zaman yeni neslin daha fazla sorun çıkardığını düşünüyor” dedi.

Newburyport, Massachusetts'te sekizinci sınıf İngilizce öğretmeni olan Eric Schildge, çocuklara sık sık cep telefonlarını çıkarmalarını ve izin veya ödev eksik olduğunda ebeveynlerine mesaj göndermelerini söylediğini söyledi.

Schildge, “Bir valinin böyle bir emir vermesi bana gerçekten dar görüşlülük gibi geliyor” dedi. “Bir eğitimci olarak benim için işimi yapmanın en pratik yolu bu değil.”

Teknolojinin okullarda sorunlara yol açabileceğini kabul ederken, sorunun cep telefonlarının çok ötesine geçtiğini söyledi. Sınıflarından birinde öğrenciler, okul tarafından verilen Chromebook'larında tarayıcı tabanlı bir video oyunu olan Slope'u takıntılı bir şekilde oynadılar. Sık sık bilgisayarlarını kapatmalarını istiyordu. Ancak zamanla ilgi çekici, uygulamalı derslerin ekran başında geçirilen zamanın en iyi panzehiri olduğunu keşfetti.


Bu yıl öğrencileri Harper Lee'nin “To Bother the Nightingale” kitabını ya da Colson Whitehead'in “The Nickel Boys” kitabını okuduktan sonra dekoratif kapaklı fiziksel, ciltli kitap raporları hazırladılar.

“Elleriyle yapabilecekleri ve işleyebilecekleri bir şeye sahip olmaktan gerçekten memnun oldular.”

Newsom'un duyurusu, gençler arasında cep telefonu ve sosyal medya kullanımına ilişkin kamuoyunun endişelerinin bir parçası. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Vivek Murthy, sosyal medya platformlarının sigara paketlerindekine benzer uyarı etiketleri taşıması gerektiğini söyledi. Sosyal psikolog Jonathan Haidt, çok satan kitabı The Anxious Generation'da ebeveynlerin çocuklarına ileriki yaşlarda akıllı telefon erişimi sağlaması gerektiğini ve okulların akıllı telefon kullanımını kesinlikle sınırlaması gerektiğini savunuyor.

Pennsylvania'lı bir anne ve Telefonsuz Okullar Hareketi'nin kurucusu Sabine Polak, bir e-postada Bay Newsom'un açıklamasının “harika bir haber” olduğunu yazdı ancak daha fazla ayrıntı aradığını söyledi.

Ders saatlerinde cep telefonlarının kampüs genelinde yasaklanması gerektiğini ve kuralları çiğneyen öğrencilerin cihazlarına derhal el konulması gerektiğini söyledi.

Gençlerin genellikle sırt çantalarına gizlenmiş telefonları gizlice kullandıkları için cihazların fiziksel olarak kilitlenmesi gerektiğini ekledi.


Bazı okullar, Yondr adı verilen ve okul personeli tarafından kilitlenen veya kilidi açılan bir telefon kılıfı kullanır, ancak öğrenciler bunu gün boyunca yanlarında taşıyabilirler.

Bu tür ekipmanlar yıllık olarak kiralanmaktadır. Albany dışındaki New York Delmar'daki Bethlehem Lisesi'nde okul bölgesi geçen okul yılında 1.400 çantaya 26.773 dolar harcadı.

Müdür Jody Monroe sonuçlardan çok heyecanlandığını söyledi. Öğretmenlerin artık sınıf zamanını telefon üzerinden öğrencilerle müzakere ederek harcamak zorunda olmadıklarını ve binadaki genel sosyal iklimin iyileştiğini belirtti.

Bir e-postasında “Telefonlara izin verildiğinde, o sırada fark ettiğimizden bile emin olmadığım ürkütücü bir sessizlik vardı” diye yazdı. “Artık bitti.”

Başlangıçta politikadan şikayetçi olan birkaç düzine ebeveynin o zamandan beri sakinleştiğini ve hatta bazılarının hatalı olduklarını itiraf ettiğini ekledi.


Longview, Doğu Teksas'ta bir lise tarih öğretmeni olan Patrick Franklin, kendi yasağını uygulamaya çalıştı. Öğrencilerden cep telefonlarını sınıfın başka bir yerinde tutmalarını istedi. Ancak yasağın öğrencilerde ayrılık kaygısı yaratması nedeniyle bundan kaçındı.

Telefonlarda “Keşke onların olmadığı bir dünyada yaşasaydım” dedi. “Fakat uğraşmam gereken gerçek bu değil. Cep telefonlarının toplumun her kesimine nüfuz etmediği bir dünya isteyemem.”

Chicago dışındaki Evanston, Illinois'deki bir lisede İngilizce öğretmeni olan Liz Shulman, son aylarda giderek daha fazla ebeveynin, gençlerinin ders saatlerini cep telefonu olmadan geçirmesi gerektiğine inandığını fark ettiğini söyledi.

Ancak bazı ebeveynler hâlâ sürekli iletişim istedikleri için Bayan Shulman, Bay Newsom gibi kanun koyucuların eylemlerini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

“Bu, herkesi (yöneticileri, öğretmenleri ve ebeveynleri) odaklanmaya zorlayacak” dedi.

Ama direnç olabilir. Capitola, California'da Diana Coatney, ikizleri Zoe ve Luke'a ağustos ayındaki 12. doğum günleri için cep telefonu vermeyi çoktan planlamıştı. Ancak daha sonra ortaokuluna bomba ihbarı yapıldı.

Bayan Coatney, “Vay canına, bu gerçekten zaman çizelgesini hızlandırdı” dedi ve telefonun “bir bakıma benim için bir güvenlik ağı olduğunu, aynı zamanda ona da biraz özerklik sağladığını” ekledi.