Okuryazarlık becerileri geciktikçe Hochul, okulların okumayı öğretme şeklinin değiştirilmesini öneriyor

senbilirsin

New member
Uzmanlar, Vali Kathy Hochul'un çarşamba günü, New York'taki pek çok okulun okuma öğretme şeklini değiştirebilecek kapsamlı bir eğitim politikası değişikliği önerdiğini ve yöntemleri terk eden diğer eyaletlerin liderliğini takip ettiğini söyledi. Uzmanlar, milyonlarca çocuğu geride bıraktığını söyledi.

Teklif, eğitim uzmanlarının devletin okuryazarlık konusundaki yaklaşımının başarısız olduğuna dair kanıtların arttığını söylediği bir dönemde geldi. Geçen yıl, New York City'deki üçüncü sınıf öğrencilerinin yarısından azı eyalet okuma sınavlarını başarıyla geçti.

Bayan Hochul, eyalet Eğitim Bakanlığı'na, okul bölgelerinin Eylül 2025'e kadar müfredatlarının okuryazarlığa yönelik “bilimsel olarak kanıtlanmış” yaklaşımlar içerdiğini sertifikalandırmasını talep etmesi çağrısında bulundu.

“Bu çok büyük bir olay çünkü uzun süredir insanlar için olup bitenlerin işe yaramadığı açıktı. Ancak kimse ayağa kalkıp bir şeylerin değişmesi gerektiğini söylemedi,” dedi Bayan Hochul, Çarşamba günü Albany'nin dışındaki Watervliet'teki bir devlet ilkokulunda milletvekilleri, öğretmenler ve dördüncü sınıf öğrencilerinden oluşan bir odaya.

Konuşmasında açıklayacağı çoğu öneri gibi bu öneri de Demokratların kontrolündeki eyalet yasama meclisinin desteğini gerektirecek.

New York son yıllarda okuma yeterliliğinde ülke sıralamasında 32. sıraya geriledi ve ulusal değerlendirmede diğer beş eyaletle berabere kaldı.

New York City'deki ve eyaletteki pek çok öğretmen, bağımsız okumayı teşvik eden ve çocuklara resimlerden kelimeleri tahmin etmeyi öğretmek gibi uzmanların sorunlu olduğunu söylediği bazı uygulamaları içeren dengeli okuryazarlık adı verilen bir yöntemle eğitildi.

Uzmanlar ve politika yapıcılar, dengeli okuryazarlık yaklaşımının çocuklara, yetkin okuyucular olmalarını sağlamak için ses bilgisi gibi yeterli temel becerileri vermediğinin artık açık olduğunu söylüyor.

Bazı çocuklar açık bir ses bilgisi eğitimi olmadan okumayı öğrenebilirken, araştırmalar çoğu çocuğun harf sesleri ve dilin diğer bileşenleri hakkında daha sistematik eğitime ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Ayrıca birçoğu, daha geniş dünya meseleleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları için okuduklarını anlamakta da zorluk çekiyor.

Bayan Hochul'un ofisine göre, üçüncü sınıfın sonunda okumayı öğrenemeyen öğrencilerin okulu bırakma olasılıkları dört kat daha fazla. Renkli öğrenciler ve düşük gelirli öğrenciler özellikle geride kalma riskiyle karşı karşıyadır. Bunun nedeni, ailelerin özel ders ücretlerinin ödenmesi gibi ek yardım sağlayacak kaynaklara sahip olamayabileceği hanelerde yaşama olasılıklarının daha yüksek olmasıdır.

Etkisi uzun vadeli olabilir: Bayan Hochul, okuma yeterliliği olmayan öğrencilerin akranlarına göre yaşam boyu kazançlarının daha düşük olduğunu ve sağlık sonuçlarının daha kötü olduğunu söyledi.

New York Üniversitesi'nde çocukluk ve okuryazarlık eğitimi profesörü Susan Neuman, New York'un okuryazarlığa yönelik “gevşek” bir yaklaşım olarak adlandırdığı yaklaşımdan uzaklaşma olasılığını memnuniyetle karşıladı.

Plan ve Bayan Hochul'un eğitim için teklif ettiği 10 milyon dolar hakkında “Bunun iyi bir şey olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bunun çok gerekli olduğunu düşünüyorum ve muhtemelen yeterli para da değil.”

Okuma yazma planı, Bayan Hochul'un Eyalet konuşmasından önce duyurduğu son teklifti.

Salı günü New York'ta tüketici korumasını genişletme planlarını açıkladı. Biri insülin için ortak ödemeleri yasaklayacak, diğeri ise hasta veya yaralı kişilere yönelik engellilik ödemeleri üst sınırını haftada 170 dolardan 1.200 doların üzerine çıkaracak.

Vali eyalet pivotunun önemini açıklarken Watervliet'teki dördüncü sınıf öğrencilerine bir tür tarih dersi verdi.

“Küçükken ses bilimini öğrendik” dedi ve öğretim yaklaşımının onlarca yıl sonra değişmeye başladığını ekledi.

“'Hey, öğrenmenin tamamen farklı bir yolu var' diye düşündüler. Neden çocukları kitapların olduğu bir odaya koymuyoruz, onlar da çözsünler” dedi. “Bunun çok akıllıca olduğunu mu düşünüyorsun?”

“HAYIR!” diye bağırdı çocuklar.