Pakistan ile kazan-kazan modeli

Ethereum

New member
Türkiye ile Pakistan içinde ticarette epeyce sayıda esere karşılıklı imtiyaz getiren ve 10 yıla kadar gümrük vergilerinin sıfırlanmasını önnazarann muahede Meclis Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, iki ülke içindeki siyasi bağlantıları ‘mükemmel’ olarak tanımladı. Önal, ticari hacminin ise 1 milyar dolara yaklaştığını, istikrarın ise Türkiye lehine döndüğünü bildirdi.

Sedat Önal


130 TÜRK ESERİNE İMTİYAZ

Anlaşmayla karşılıklı ticaret ve yatırımları daha da artırmak için ticaretin önündeki manilerin her iki tarafın da çıkarlarını gözetecek ve ekonomilerine ziyan vermeyecek biçimde azaltılacağına dikkat çeken Önal, ticareti kolaylaştıracak ek adımların atılacağını söylemiş oldu. Önal, “Anlaşma kapsamında, ticaretimizdeki hissesi 18,2 milyon dolara tekabül eden yüklü olarak sanayi hammaddesi niteliğindeki toplam 261 eserde Pakistan tarafına imtiyaz tanındı. Bizim de ticaretimizdeki hissesi 59 milyon dolar olan yüklü olarak sanayi malı niteliğindeki 130 eserde imtiyaz almamız kelam konusu” dedi.

Ticaret Bakanlığı Memleketler arası Mutabakatlar ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Hüsnü Dilemre ise “Burada da kotalar çerçevesinde değiş tokuş ve bir daha 10 yıla kadar uzanan bir takvim dahilinde Gümrük Vergilerinin sıfırlanması kelam mevzusudur” bilgisini verdi.