Pandemide radyo dinleme oranları arttı

pandomim

New member
Malatya İnönü Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Kısmı Öğretim Üyesi ve Radyo Yerleşke Genel Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Bahar Öztürk bir programda, “Pandemide radyo dinleme oranları arttı” dedi.

İnönü Üniversitesi İrtibat Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Kısmı Öğretim Üyesi ve Radyo Yerleşke Genel Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Bahar Öztürk, TRT GAP Diyarbakır Radyosu’na konuk oldu.

“Pandemide radyo dinleme oranları arttı”

Radyo dinleme oranlarının pandemi periyodunda arttığını söz eden Öztürk “Şu an dijital çağdayız, daha epeyce radyonun dinlendiğini söyleyebiliriz. Bilhassa pandemi periyodunda bu artış çok yüksek. Beşerler konutlarında olduğu için radyo dinleme oranlarında artış oldu. bununla birlikte podcast dinlemeleri hayli arttı. Evvelce beşerler tek bir programcı dinliyordu ve onun programının saatinin gelmesini bekliyordu. Artık buna gerek kalmadı podcast teknolojisi yardımıyla. Şu an herkes dinlemek istediği programcıyı açıp dinliyor. Bu manada radyonun yeniliklere ayak uydurmasını yanlışsız buluyorum. Olması gereken bu esasen. Her teknolojik gelişmeye tüm kitle bağlantı araçları ayak uydurmaya çalışıyor” formunda konuştu.

Araştırmalarda radyonun en sağlam kitle bağlantı aracı olduğunu vurgulayan Öztürk “Radyo kitleleri etkileyen, kitlelerin inanç duyduğu bir kitle bağlantı aracıdır. Bilhassa ortasında bulunduğumuz dijital çağı niçiniyle internet üzere sonsuz içeriğe sahip olmayan en günahsız kitle irtibat aracı bence. Malum internet bilhassa çocuklar ve yetişkinler için bir fazlaca ziyanlı içeriğe sahipken, radyo en emniyetli araçtır diyebilirim. Bu noktada 2019 RTÜK araştırmaları da gösteriyor ki Türkiye’de en çok inanç duyulan bağlantı aracı bir daha radyo olarak gözüküyor. Radyo afetlerde tek haber alabildiğimiz araçtır. Bu açıdan bakıldığında tabi yanlışsız ve muteber haberin verildiği tek araç radyodur. ötürüsıyla radyo, toplumun her kısmından bireyin rahatlıkla anlayabileceği, okuma yazma bilmenin bile gerekmeyeceği bir araç olduğu için en değerli kitle irtibat aracıdır” halinde konuştu.

“Radyo dinleyicisinin de alışkanlıkları değişti”

Radyo dinleyicisinin vakit içinde alışkanlıklarında değişikliklerin olduğunu belirten Öztürk “Sadece radyo değil, radyo dinleyicisinin de radyo dinleme alışkanlıklarında değişimler yaşandı. Evvelce radyo programlarında ardı yarınlar vardı artık podcast’ler var diyebilirim. Teknoloji ilerledikçe, değişim de tabi kaçınılmaz oluyor ve radyonun da çağa ayak uydurması gerekiyor” dedi.

Kendisinin Radyo yayıncılığı alanında uzmanlaştığına dikkat çeken Öztürk “Radyo yayıncılığı benim doktora tezim, bu alanda uzmanlaştım. O yüzden benim için radyonun değeri hayli büyük. Günümüzde de radyonun epeyce geniş kitlelere hitap ediyor oluşu hayli büyük değer arz ediyor” sözlerini kullandı. – MALATYA

İhlas Haber Ajansı – Lokal

İnönü Üniversitesi, Öğretim Üyesi, Sinema, Radyo, Lokal, Haberler