rektovajinal fistul hastaligi ?

Huzume

Global Mod
Global Mod
Rektovajinal Fistul Hastalg | gebelik dogum hamilelik yumurtlama gunu

Vajina ile rektum yani bagrsagn son ksm arasnda, normalde olmayan bir baglantnn (fistulun) bulunmas durumudur. Eger vajina ile rektum arasndaki acklk, dsk ve gaz gecisi olacak kadar buyukse, dsknn vajinaya dogru kacmasna yol acabilir. Bu da sk tekrarlayan vajinal ve idrar enfeksiyonuna neden olur. Genelde cocukluk doneminde gecirilen travma nedeniyle gelisir. Her 100.000 dogumda 350 orannda gorulur. Tecavuze ugrayan kadn ve cocuklarda da gelisme ihtimali vardr. Bazen de farkl bir hastalgn belirtisi olarak gorulur. Ornegin, rektum kanseri, Crohn hastalg, bagrsak divertikulleri gibi hastalklarda gorulebilir. Ayrca vajinal ameliyatlar sonrasnda da gelisme ihtimali vardr. Nadiren rahim agz kanserinde, tedavi amacyla yaplan radyoterapi sonrasnda gelisebilir. Baz hastalarn hicbir sikayeti olmaz. Ancak genelde vajinadan dsk veya gaz cks sikayetine neden olur. Bu da sk olarak vajina ve idrar yolu enfeksiyonu gecirilmesine sebeptir. Kotu kokulu vajinal aknt yapar. Ozellikle ishal olunca vajinadan dsk cks daha belirgin hale gelir. Belirtiler, fistulun buyuklugune gore daha fazla artabilir. Oncelikle normal muayeneniz yaplr. Daha sonra endoskopik yontemlerle tetkik yaplr. Anusten proktosigmoidoskopi denilen aletle girilerek bu bolgeye baklr. Fistulun acldg yer gorulur. Eger enfeksiyon gelismisse antibiyotik tedavisi gereklidir. 6-12 haftann ardndan dokular tamamen iyilestigi zaman sikayetlerin cogu gececektir. Baska tedaviye gerek kalmaz. http://www.hamilemiyim.net Ancak daha sonra sikayetler devam ederse cerrahi olarak burann tamir edilmesi gerekli olur. Eger altta yatan baska bir hastalga bagl olarak fistul gelismisse bu hastalgn da tedavisi ayrca gerekli olacaktr.