Rusya’nın Ukrayna saldırısı 2. gününde: Kiev’de patlama sesleri duyuldu

pandomim

New member
Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin dün sabah saatlerinde Ukrayna‘nın birfazlaca noktasını koordineli bir biçimde gaye alan askeri operasyonun düğmesine basmıştı.

Rusya’nın ağır atakları ikinci günde de devam ediyor. Anadolu Ajansı, Ukrayna’nın başşehri Kiev’de lokal saatle 4.20’den daha sonra (TSİ 5.20) arka arda patlama seslerinin duyulduğunu aktardı.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski yaptığı sitem dolu açıklamada birinci gün sivil ve asker toplamda 137 kişinin öldüğünü duyurdu.

Ülkede genel seferberlik ilan edildi. 90 gün boyunca geçerli olacak kararnamede 18 yaşından büyük adamların ülkeyi terketmesi yasaklandı. Dün de eli silah tutan herkes cepheye çağrılmıştı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Valeriy Zalujnıy Rusya’nın ülkesine karşı kayıplarının birinci günde 30’dan fazla tank, yaklaşık 130 zırhlı araç, 7 uçak ve 6 helikopter olarak iddia edildiğini açıklamıştı.

Buna rağmen Rusya’dan, “Bugünkü tüm amaçlarımıza ulaştık” açıklaması gelmişti.

Üç koldan taarruz halindeki Rus ordusu Ukrayna topraklarındaki ilerleyişini sürdürüyor.

BAŞKANLAR NE DEDİ?

Rusya’nın vurdugu yerler

Saldırıyı başlatan buyruğu veren Vladimir Putin daha sonraki 15 saat boyunca sessizliğe gömüldü. Türkiye saatiyle akşama gerçek açıklamalarda bulunan Putin Ukrayna konusunda Rusya’nın adım atmak zorunda kaldığını savunarak, “En kıymetlisi şunun anlaşılması gerekiyor. Şu anda olanlar alınması gereken önlemlerdi ve öbür baht yoktu, tüm denemelerimiz boşa çıktı. Rusya için güvenlik riskleri o kadar yüksekti ki öbür talihimiz yoktu” diye konuştu.

Rusya’nın talepleri konusunda ilerleme sağlanamamasına kendisinin de şaşırdığını anlatan Putin, “Güvenlik garantileri konusunda milimetre ilerleyemedik. Nasıl bir dünyada yaşadığımızı biliyoruz ve yaptırımlara hazırlandık” dedi.

Zelenski ise ağır bir gün geçirdi. Bir yandan ülkesine sesleniş konuşmaları yapan Ukrayna Devlet Lideri başka yandan öbür ülkelerin başkanlarıyla görüştü.

Avrupalı önderlerle NATO üyeliğini konuştuğunu söyleyen Zelenski, “Onlara direkt olarak NATO’da olup olmayacağımızı sordum, kimseden cevap yok. Herkes korkuyor lakin biz korkmuyoruz” demişti.

Zelenski Moskova’dan gelen diyalog bildirilerine ait, “Ukrayna’nın tarafsız statüsü hakkında konuşmak istiyorlar. Tüm ortaklarına söylüyorum, ülkemizin bahtı artık belirleniyor. Onlara soruyorum, ‘bizimle misiniz?’ Bunu bizimle birlikte cevaplıyorlar. Lakin bizi NATO’ya almaya hazır değiller” formunda konuşmuştu.