Sukkar Şeker’den pancar üreticisine dayanak muştusu

Ethereum

New member
2021-2022 şeker pancarı dönemi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pancar üreticisine ton başına 15 lira prim dayanağı muştusunu hatırlatan Sukkar Şeker Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Demir, müjdenin çabucak ardından çalışma başlattıklarını kaydetti. Demir, “Üreticilerimizin teslim ettiği pancar için ton başına 15 lira prim dayanağının de olması kesimimiz ve çiftçilerimiz tarafınca büyük memnuniyetle karşılanmıştır. Albayrak Kümemizin kıymetli markalarından Sukkar Şeker olarak biz de Erzurum ve Erzincan bölgesindeki üretim yapan çiftçilerimizin prim takviyelerini önümüzdeki haftalarda ödemeye başlıyoruz. Bu vesileyle yeni dönemde 16 polar için ton başına avans fiyatı olarak 800 TL pancar, 50 TL küspe bedeli, kotasını tamamlayana da 25 TL prim ödeyeceğimizi de bir kere daha duyuruyoruz. Geçtiğimiz dönem 420 liradan aldığımız pancar, bu biçimdece yüzde yüz bir artışla 875 lira oldu. Bu takviyeleri de çiftçilerimiz çok memnuniyetle karşıladı” dedi.

Sukkar Şeker’den pancar üreticisine dayanağı muştusu

“Öncüsü biz olduk”

2022-2023 dönemi için de ziraî girdi maliyetlerinin artması niçiniyle, bilhassa tohum, gübre üzere temel girdilerin fazlaca önemli artışlar niçiniyle başlangıçta ekim yapmakta çiftçinin tereddüt ettiğine dikkat çeken Demir, “Şeker pancarı alım avans fiyatının 16 polar için ton başına 800 TL olmasıyla ve gübre meblağlarında yüzde 30 indirim yapılmasıyla çiftçideki kaygı kalmadı. Üretim iştahı arttı. Bu fiyatın 800 TL olarak belirlenmesinin öncülerinden biri biziz. Avans fiyatının 800 TL olarak açıklamasında bizim teknik ve saha araştırmamızın sonuçları da katkı sağladı. Biz bu çalışmaya epeyce erkenden başladık ve çiftçimize bunun garantisini verdik. Bu da, bölümü güzel okumamızın kıymetli bir kararıdur” diye konuştu.

“Bu dönem da yeni bir üretim rekoru kıracağız”

Bu dönem da üretimde rekor kıracaklarını açıklayan Demir, “Gübre fiyatlarındaki indirim çiftçimizi ayrıyeten sevindirdi. Zira çiftçimiz yeni dönemde pancar takım ekmeme konusunda tasa hayatıştı. Bu vesileyle tasalar ortadan kalktı ve ekim taahhütlerimiz süratli bir biçimde artmaktadır. Çiftçimiz mevsimsel don ve kuraklık olayı yaşamaz ise önümüzdeki dönemde Sukkar Şeker olarak yeni bir pancar üretim rekoru kırabileceğimizi öngörüyoruz” tabirlerine yer verdi.

“Bu yıl 10 bin dekar ekim yapmayı hedefliyoruz”

Ayrıyeten Albayrak Kümesine ilişkin Doğu Anadolu Bölgesinde Erzurum ve Erzincan’da üretim yaparak çağdaş tarıma öncülük eden Mezra Ziraat isminde bir firmalarının daha olduğunu kaydeden Demir, konuşmasını şu biçimde sürdürdü: “Mezra Ziraat’in, çiftçilerimize ‘modern yordamla tarım nasıl yapılır’ ve ‘mevcut üretimi nasıl yüksek verimli hale getirebiliriz’i göstermek maksadıyla kurulmuştur. Bölgedeki iki şeker fabrikamıza bu firmamız ile çiftçilerimizden alım yaparak şeker üretimi yapıyoruz. 2018 yılında faaliyete başlayan Mezra Ziraat, birinci yıl 4 bin dekar, 2021 yılında ise 6 bin 500 dekar şeker pancarı ekimi yaptı. 2022 yılında 10 bin dekar ekim yapmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki 5 yıl ortasında 20 bin dekara kadar ekim yapmayı planlıyoruz. Bu bölgede eksik olan şeker pancarı gereksinimini karşılamak ve mevcut çiftçilerin çağdaş yordamlarla tarım yapmasına vesile olmak maksadıyla yola çıkmıştık. Çiftçilerimize değerli takviyeler verdik. Çok kıymetli yol kat ettik ve hem üretimde birebir vakitte şekerdeki polar bedellerinde randıman artırıcı faaliyetler yaptığımız için bölgede dikkatle takip edilen bir marka haline geldik. Yakında da ulusal bir marka olmayı hedefliyoruz.”