Tasarlayan üretenden daha hayli kazanıyor: VitrA mimarlık ve tasarım dünyasının kalbinde showroom açtı

Ethereum

New member
Cirosunun yüzde 75’ini yurt dışı satışlardan elde eden VitrA, Avrupa pazarındaki pozisyonunu daha da güçlendirmek için mamüllerinin katma bedelini katlayacak adımlar atıyor. Yurt haricindeki birinci pazarlama şirketini kurduğu Londra’da 30. yılını kutlayan VitrA, dünyada metrekareye en hayli dizayncı ve mimarın düştüğü yer olarak bilinen Clerkenwell’de showroom açtı. Tasarım sanayisinin kalbi sayılan bölgedeki VitrA London’ın tanıtım toplantısında konuşan Eczacıbaşı Holding İdare Şurası Lideri Bülent Eczacıbaşı, değerli bildiriler verdi.GURUR VERİCİ BİR YATIRIM

80 yılı geride bırakan Eczacıbaşı Topluluğu’nun yapı eserleri iş kolunda geldiği noktayı dünya çapında bir muvaffakiyet hikayesi olarak gördüğünü anlatan Bülent Eczacıbaşı, “Bu başarıda da VitrA’nın hayli özel ve kıymetli bir rolü var. VitrA’nın şu anda ortasında bulunduğumuz showroomu ise tasarım alanında standartlarımızın ne kadar yüksekte olduğunu temsil etmesi istikametinden gurur duyduğumuz bir yatırım. Bu yatırımın, yapı eserleri iş kolumuz un bugün prestijiyle ulaştığı 850 milyon avroyu aşkın ciroya da fazlaca değerli katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

TASARIM YETKİNLİĞİMİZİ GELİŞTİRİYORUZ

İyi dizaynın, katma kıymet ve rekabet gücü getirdiğini vurgulayan Eczacıbaşı, “Dünya pazarlarında satılan mamüllerin artık nerede üretildiği değil, nerede tasarlandığı soruluyor. Eseri üretenler değil, tasarlayanlar katma kıymetin aslan hissesini alıyor. Biz de tasarım yetkinliğimizi geliştirmek için atılımlar yapıyoruz. Tom Dixon da bunun en âlâ örneklerinden biri” diye konuştu.

SATIN ALMA FIRSATLARINI DEĞERLENDİRİYOR

Topluluk olarak odaklandıkları her iş kolunda Türkiye’de önder oyuncu olmayı, memleketler arası pazarlarda büyüyerek de bölgesel bir oyuncuya dönüşmeyi hedeflediklerini belirten Bülent Eczacıbaşı, bu strateji doğrultusunda organik büyüme ve kapasite artırma odaklı yatırımları sürdürürken, satın alma fırsatlarını da değerlendirdiklerini tabir etti.

3 YILDA 15,2 MİLYAR TL YATIRIM PLANLIYOR

2022 yılını organik ve inorganik yatırımlar için 500 milyon Avro fiyatında harcamayla kapatacaklarını belirten Eczacıbaşı, 2023 yılında da yatırımlara tüm süratiyle devam edeceklerini, önümüzdeki üç yılda 800 milyon Avro’nun üzerinde yatırım planladıklarını söylemiş oldu. Bülent Eczacıbaşı, 2022 prestijiyle Topluluk gelirlerinin yüzde 60’ının ihracattan ve yurt haricindeki bağlı iştiraklerden elde edildiğini de vurguladı.

İLAÇTA KENDİ MARKASIYLA BÜYÜYECEK

İlaç kesiminde kendi markasını üreterek var olmaya karar verdiklerini ve bunun için geçtiğimiz haziran ayında ABD’li ilaç şirketi Gensenta’yı satın aldıklarını hatırlatan Eczacıbaşı, “İthalat ve diğerine üretim yapıyorduk. Kendimiz üretmeye karar verdik ve Gensenta’yı satın aldık” dedi. Eczacıbaşı; nükleer tıp alanındaki iş iştiraki olan Almanya’daki Eczacıbaşı-Monrol’e 30 milyon Avroluk yatırım yapmayı planlıyor.

Satış gelirinin %1,5’i Ar-Ge ve inovasyona

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri CEO’su Özgen Özkan, “VitrA London, ulusal ve memleketler arası müşterilerimizle ağır ve tesirli bir etkileşim kurmamızı sağladı. Dünya çapında daha fazla büyümemizin arkasındaki itici gücü oluşturacak” dedi. VitrA’nın gündemindeki yeni yatırımlarla ilgili bilgi veren Özkan, “Devam eden ve yakında başlayacak 190 milyon Avroluk yatırımımız var. Güce daha yakın olacağımız yerlerde yeni yatırım fırsatlarını kıymetlendiriyoruz. Güneş gücüne yaptığımız yatırımla, güç gereksinimimizin %35’e kadarını kendi çatılarımızdan sağlayacağız. Gerisini de yeşil güç satın alarak temin edeceğiz” diye konuştu. 2022 yılını 510 milyon Avro civarı bir ciroyla kapatmayı hedeflediklerini belirten Özkan, net satış gelirlerinin yüzde 1,5’ini Ar-Ge ve inovasyon için ayırdıklarını anlattı.

Sektörünün ihracat şampiyonu

VitrA Karo CEO’su Hasan Pehlivan ise milletlerarası satışların cirodaki hissesinin yüzde 80’i aştığını vurgulayarak, “2022 yılını 350 milyon Avro düzeyinde bir ciro ile kapatmaya hazırlanıyoruz. VitrA, Villeroy & Boch ve Engers markalı karolarımızla, Türkiye’de üst segmentte başkanız ve bölümümüzün ihracat şampiyonuyuz. Kategorisinde Türkiye’nin en epeyce ihracat yapan kuruluşu olarak, sadece 2021’de ülkemizden Avrupa’ya gerçekleştirilen karo ihracatının metrekare bazında yüzde 25’ini VitrA Karo olarak biz gerçekleştirdik. Türkiye’den daha sonra ana stratejik pazarımız olan Almanya’nın en büyük ikinci karo tedarikçisi konumundayız” dedi.

Tom Dixon


Tasarım ikonu Tom Tixon ile çalışıyor

VitrA London’da; İngiliz tasarım ikonu Tom Dixon’ın Liquid serisinin de ortalarında bulunduğu en yeni koleksiyonlar sergileniyor. Londra Tasarım Mükafatları kapsamında, iç yer tasarımı kategorisinde perakende alanında altın mükafatına layık görülün merkez, The Designer Award kapsamında banyolar için yılın en düzgün sergileme alanı seçildi.