Türk Kızılay Genel Lideri Kınık, Ukrayna’daki insani yardım çalışmalarını AA’ya anlattı Açıklaması

pandomim

New member
Türk Kızılay Genel Lideri Kerem Kınık, şu ana kadar Ukrayna‘ya 13 tır insani yardım gereci gönderildiğini belirterek, ” Ukrayna‘nın güneybatı sınırında, hem Moldova ve Romanya birebir vakitte Ukrayna‘nın içerisinde insani yardım operasyonlarımızı devam ettireceğiz.” dedi.

Milletlerarası Kızılhaç-Kızılay Dernekleri Federasyonu’nun Avrupa ve Orta Asya’dan sorumlu Lider Yardımcısı da olan Kınık, Türk Kızılay’ın Ukrayna‘da devam eden insani yardım faaliyetlerine ait AA muhabirine açıklama yaptı.

Rusya- Ukrayna savaşının başladığı günden bu yana bütün tarafların ulusal cemiyetleriyle irtibat halinde olduklarının altını çizen Kınık, gruplar ve yardım materyallerinin evvela Romanya üzerinden Ukrayna içlerine geçiş yaptığını söz etti.

Türk Kızılay gruplarının insani yardım faaliyeti yürüttüğü alanları harita üzerinden anlatan Kınık, “Ekiplerimiz şu an hem Romanya sonundaki Siret kasabası birebir vakitte Ukrayna’daki Çernivtsi bölgesinde iki merkez kurdu. Bu merkezler aracılığıyla yardımlarımızı Bulgaristan-Romanya üzerinden kara yoluyla Ukrayna’ya ulaştırabiliyoruz.” dedi.

Kınık, alanda Romanya ve Ukrayna Kızılhaçı’na insani dayanak sağladıklarını vurgulayarak, Odessa’daki çatışmalardan kaynaklı göç akınına karşı Türk Kızılay’ın Moldova’ya hakikat yola çıkacak insani yardım konvoyunu da hazırladığını bildirdi.

Moldova, Romanya hududu ve Ukrayna’da insani yardımlar sürdürülecek

Türk Kızılay’ın Memleketler arası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu üyesi olarak insani yardım operasyonlarını yürüttüğünü lisana getiren Kınık, şöyleki konuştu:

“Ukrayna’nın güneybatı sınırında, hem Moldova ve Romanya tıpkı vakitte Ukrayna’nın içerisinde insani yardım operasyonlarımızı devam ettireceğiz. İlerleyen süreçlerde muhtaçlığa nazaran, Malatya’daki afet barınma sistemleri fabrikamızdan da konteynırlar, insanları sokakta kalması durumunda daha âlâ kaidelerde barındırabileceğimiz barınma ekipmanlarını da göndereceğiz.”

“13 tır insani yardım gereci Ukrayna’ya gönderildi”

Türk Kızılay Genel Lideri Kınık, Ukrayna’yı terk eden mülteci sayısının 2 milyona yaklaştığına dikkati çekerek, “Şu ana kadar 13 tır insani yardım gerecini Ukrayna’ya gönderdik.” bilgisini paylaştı.

İnsani yardım gereçlerinin Çernivtsi’de konumlandırılan insani yardım lojistik merkezine geldiğini, buradan tren yahut Ukrayna Kızılhaçı’nın iç takviyesiyle muhtaçlık sahibi bölgelere dağıtıldığını anlatan Kınık, ayrıyeten hududun Ukrayna ve Romanya kısmında taşınabilir AŞ meskenleri, ikram araçlarıyla insanlara takviye olduklarını belirtti.

Kınık, Türkiye’ye gelen şahıslar için de Kapıkule’de insani dayanak sağlandığına işaret etti.

“İnsancıl aktörler olarak sahadayız”

“Sivillerin bu süreçten en az biçimde etkilenmesi ve oluşacak yaraların derinleşmemesini sağlamak için alanda insancıl aktörler olarak çalışıyoruz.” diyen Kınık, Türk Kızılay ve öbür insani yardım kuruluşlarının ellerinden gelen tüm çabayı gösterdiğini vurguladı.

Kınık, “Şu anda işine, okuluna gidemeyen, devletinden muhafaza hizmetini alamayan büyük bir nüfustan bahsediyoruz. Memleketler arası yardım olmaksızın bu işin toparlanması, muhafazanın sağlanması mümkün değil.” dedi.

“Gıda gereci, ilaç, bebek maması üzere gereksinimler kelam konusu”

Türk Kızılay’ın zorda olan tüm insanlara din, lisan, ırk ayırt etmeksizin yardım ulaştırdığını vurgulayan Kınık, Ukrayna’da savaştan etkilenen şahıslar için bir yardım kampanyası başlatıldığını anımsattı.

Vatandaşların iyilikseverliğinin göstergesi olan yardımları gereksinim sahiplerine en süratli biçimde ulaştırmak için çabaladıklarını lisana getiren Kınık, şunları kaydetti:

“Kampanyamız aracılığıyla vatandaşlarımız tıpkı, nakdi yardımlarını bağışlayabilirler. Kızılay, Ukrayna’nın içlerine bu yardımları götürebiliyor. Kendi işçileri, lojistik merkezleri, araçlarıyla, kendi paydaşlarıyla kurduğu dağıtım ağlarıyla muhtaçlık sahiplerine Ukrayna’nın içerisinde ulaşabiliyor. Şu an besin gereci, ilaç, bebek maması, bayanların hijyen muhtaçlıkları, çadır üzere muhtaçlıklar kelam konusu.”

“Türkiye’ye hayli büyük bir akımın olacağını düşünmüyoruz”

Türkiye’ye Ukrayna üzerinden ağır bir mülteci geçişi beklenip beklenmediğine ait de değerlendirmelerde bulunan Kınık, halihazırda Ukrayna’da yaşayan, yüklü olarak çalışan ve öğrencilerden oluşan üçüncü ülke vatandaşlarının hava alanının kapalı olmasından dolayı transit ülke olarak Türkiye’yi tercih ettiğini belirtti.

Kırım Tatarları ve Türk topluluklarından akrabalık bağlantıları niçiniyle Türkiye’ye gelenlerin bulunduğunu aktaran Kınık, Avrupa Birliğince (AB) verilen müdafaa statüsü ve ortak kültürel kıymetler niçiniyle göçün büyük oranda AB topraklarına yöneldiğini söz etti.

Kerem Kınık, kelamlarını “Türkiye’ye yönelebilecek epey büyük bir akımın olacağını düşünmüyoruz.” diye tamamladı.

AA / Burcu Çalık Göçümlü – Aktüel