Türkiye’nin başarısı rahatsız etti

Ethereum

New member
Son senelerda kara para aklama ve terörün finansmanı ile çabada kıymetli adımlar atan Türkiye, geçen hafta değerli bir adım daha attı. 17 Kasım’da yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığının “Mali Cürümler Araştırma Heyeti Genel Bildirimi ile kamusal nüfuz sahibi bireylere yönelik alınacak önlemlere ait düzenleme yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemenin kıymetine dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bakanlık olarak para aklayıcılarına, terörizmi finanse edenlere ve her türlü kabahat örgütlerine karşı çabanın dün olduğu üzere bugün de kararlılıkla devam ettiğine işaret etti.

Nureddin Nebati


TÜRKİYE KARARLI

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Hareket nazaranv Gücü (FATF) tarafınca Ekim 2022’de yayımlanan bildiride Türkiye’nin husus ile ilgili ek ve olumlu adımlar attığının açıkça kabul edildiğine dikkat çeken Nebati, “Bildiride, ülkemizin bu kabahatlerle çabada başka konulara ek olarak insan kaynağını sağlamlaştırdığı ve iç dondurma kararlarını ülkemizin risk profili ile uyumlu bir biçimde kullandığı belirtilmiştir” dedi.

MUHALEFETE TEPKİ

Türkiye’nin, özel ehemmiyet atfedilen ve “Big 6” olarak söz edilen FATF standartlarının tamamına geniş ölçüde uyumlu olduğunun değerlendirildiğini bildiren Nebati, şunları kaydetti: “Ülkemize yönelik memleketler arası kara para soruşturması açılacağına ait gerçek dışı tezler mesnetsiz olduğu kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin prestijini da zedeleyici niteliktedir. Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF kara listesine alınması muhakkak kelam konusu değildir. Bir siyasi parti temsilcisinin hazırladığı ve adeta terör örgütlerinin basın bültenini andıran ısmarlama rapor, ülkemizin terörle her alanda gayretinden ve bu çabalardan elde edilen başarılardan duyulan rahatsızlığın bir tezahürdür.”

Nebati; Türkiye’nin bugüne kadar yürürlüğe koyduğu Varlık Barışı düzenlemeleri ile net kusur ve noksan konusunda FATF tarafınca ülkemize yöneltilen rastgele bir tenkit olmadığını da vurguladı.

Düzenleme ne getiriyor?

– Finansal kuruluşlar, finansal olmayan belli iş ve meslekler ile kripto varlık hizmet sağlayıcıları, müşterinin kamusal nüfuz sahibi kişi olup olmadığının belirlenmesi maksadıyla makul önlemleri alacak.
– Risk idaresi faaliyetleri, yabancı bir ülke tarafınca seçilen yahut atanan kamusal nüfuz sahibi bireylerin belirlenmesine yönelik önlemleri de kapsayacak.
– Kamusal nüfuz sahibi bireylerle, bunların eşleri, birinci derecede akrabaları ya da yakınları ile tesis edilen iş münasebetlerine ve gerçekleştirilen süreçlere yönelik olarak belirlenen önlemler uygulanacak.
– Kelam konusu önlemler süreçlerin yüksek riskli olarak kıymetlendirilmesi durumunda da devreye alınacak.
– Bildirimin uygulanmasına ait Mali Kabahatleri Araştırma Konseyi Başkanlığınca rehber çıkarılabilecek.