Turaş’tan 350 milyonluk yeni yatırım

Ethereum

New member
Turaş Gaz Armatürleri, 350 milyon liralık yeni fabrika yatırımıyla üretimini artırmayı planlıyor. Yeni yatırım sonucunı İstanbul’da açıklayan Turaş İdare Konseyi Lideri Gökhan Turhan, 70 ülkeye ihracat yaptıklarını belirtti. Turhan, her yıl 6 milyon meskenin pişirme kültürüne ortak olduklarını vurguladı.

İstanbul Silivri’de bulunan ana fabrikanın yanında yer alan arazinin metrekaresini 500 dolarla satın aldıklarını tabir eden Turhan, “Onun üzerine yapacağımız inşaat maliyeti de yaklaşık 10 milyon dolar olacak. Makine maliyetleri ve başka maliyetlerle birlikte toplam yatırımımız 25 milyon dolar (350 milyon TL) olacak” diye konuştu.

TEKNOLOJİYİ ARTIK KENDİMİZ ÜRETİYORUZ

Rusya-Ukrayna savaşının dünya ticaretini olumsuz etkilediğini belirten Gökhan Turhan, “Tarihimizde birinci kez müşterilerimizden sipariş iptalleri aldık. Rusya bizim hem ham husus aldığımız bir ülke tıpkı vakitte ihraç pazarımız. Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan. Bu ülkelerin hepsini bir bütün olarak görüyorum. Bu durumda kaybettiğimiz yalnızca Rusya ve Ukrayna değil, tüm kuzey pazarı” dedi.

Turaş CEO’su Aykut Yıldız ise şirketin gelecek planlarının üretim odaklı olduğunu belirtti. Türkiye’nin beyaz eşya alanında hayli düzgün bir yerde bulunduğunu belirten Yıldız, “senelerca teknolojimizi daima İtalya, Almanya ve İsviçre’den aldık. 10 yıl evvel ‘biz bu makineyi, teknolojiyi, yazılımı Türkiye’de üretemez miyiz’ dedik. Turmach ile 10 yıldır makine teknolojileri üzerinde çalışıyoruz ve üretim yapıyoruz” dedi.