“Üreten ve Teşebbüsçü Kadınlarımızla Gurur Duyuyoruz”

pandomim

New member
Malatya ve Yeşilyurt‘un yöresel zenginliklerini gerçek ve planlı yatırımlarla yaşatmak ve geleceğe taşımanın yanı sıra teşebbüsçü bayanlara yeni bir iş alan açmak ismine kurulan Yeşilyurt Bayan Teşebbüsü Üretim Ve İşletme Kooperatifi, Yeşilyurt Belediyesi Semt Pazarında tahsis edilen ‘Yöresel Eser Satış ve Kafe’ ile hizmet ağını genişletti.

Yeşilyurt’un tarihi, kültürü ve yemeklerini yaşatmak ismine epey hoş hizmetlerin sunulduğunu söz eden AK Parti Yeşilyurt Bayan Kolları Lideri Esin Tanrıverdi, teşebbüsçü bayanlar tarafınca hazırlanan yöresel lezzetlerin tanıtım ve satışının yapılacağı Yöresel Eserler Satış ve Kafenin Yeşilyurt’a güzel olmasını temenni etti.

Malatya‘da bayan kooperatiflerin artmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını tabir eden Ticaret Vilayet Müdürü Ahmet Demirbağ ise, ” 2016 yılından itibaren bayan kooperatiflerin artması için çeşitli eğitim programları düzenledik. Bakanlığımızın sağladığı hibe dayanaklarıyla bir arada şu anda 21 bayan kooperatifi kentimizde hizmet ediyor. Bayanlarımızın bir ortaya gelmesi ve güç birliği yapması hem istihdam açısından birebir vakitte üretim açısından fazlaca değerlidir. Göz dolduran kooperatiflerimiz içinde yer alan Yeşilyurt Bayan Teşebbüsü Üretim Ve İşletme Kooperatifimize muvaffakiyetler diliyorum. Kurum olarak ta kooperatiflerimize her türlü takviyesi veriyoruz, hibe takviyelerimiz devam ediyor.” diye konuştu.

Yeşilyurt Bayan Teşebbüsü Üretim Ve İşletme Kooperatifi Fahri Lideri Semra Çınar ise, Malatya ve Yeşilyurt’un gastronomisini hareketlendirmek, varlıklı yemek külçeşidini yaşatmak, bayanların konut ve ülke iktisadına olan katkılarını artırmak ismine kurdukları kooperatifin faaliyetlerine katkısını esirgemeyen Yeşilyurt Belediyesine teşekkürlerini sundu.

Yeşilyurt İlçesinde üreten ve teşebbüsçü bayanları bir çatı altında toplayarak, kentin tarihi ve kültürel hazinelerini ön plana çıkardıklarını hatırlatan Semra Çınar, ” 8 Mart Dünya Bayanlar Gününde sizinle bu manalı açılışta buluşmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.31 Mart 2020 tarihi itibariyle Malatya ve Yeşilyurt’un yöresel yemeklerini zenginliklerini tanıtmak ve geleceğe taşıma ismine Yeşilyurt Belediyemizin takviyeleriyle kurulan, teşebbüsçü ve üretken bayanlarımızın gönüllülük aslıyla bir ortaya geldikleri Yeşilyurt Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifimize bu biçimdesine nezih ve çağdaş bir ortamda çalışma ve üretme fırsatı veren Liderimize ve bedelli mesai arkadaşlarına şahsım ve tüm bayanlar ismine teşekkürlerimi sunuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın bayanlara olan sonsuz dayanağıyla ‘Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü’ nün oluşturulması ve Kıymetli Eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde hayata geçen ‘Geleceği Yazan Kadınlar’ Projesi tüm bayanlar üzere bizleri de motive etmiş ve bu alandaki çalışmalara katılma isteğimizi artırmıştır.” dedi.

Yöresel Eser Satış ve Kafe’nin Malatya ve Yeşilyurt’a iyi olmasını temenni eden Yeşilyurt Belediye Lideri Mehmet Çınar ise, Yeşilyurt’ta üreten, teşebbüsçü ve ayakları üzerinde bayanların sayısının artmasının gelecek ismine umut verici olduğunu söylemiş oldu.

Yeşilyurt Bayan Teşebbüsü Üretim Ve İşletme Kooperatifinin iki yıl içerisindeki çalışmalarıyla kentin turizmine ve gastronomisinin gelişmesine önemli bir katkı sunduğunu lisana getiren Lider Çınar, “Malatya ve Yeşilyurt’un güçlü yemek külçeşidini planlı ve hoş çalışmalarla yaşatmak, bugünden geleceğe taşımak ismine kurulan kooperatifimiz çatısı altında buluşan üreten ve teşebbüsçü bayanlarımızın başarılı çalışmaları, ilçemizin turizm potansiyelinin hareketlenmesine vesile olmaktadır. Malatya’da sayısı süratle artan bayan kooperatiflerimiz bu manada epey hoş hizmetler sunuyorlar, bizlerde bu oluşumlara tüm takviyemizi veriyoruz. 2020 yılında meskenlerinde yahut kurdukları işyerlerinde klasik sofra kültürümüzde yer alan yemeklerimizi yaparak mesken bütçelerine katkı sunmaya çalışan üreten ve teşebbüsçü bayanlarımızı bir çatı altında toplayarak, bu istikametteki tanıtım faaliyetlerimizi yanlışsız, planlı ve sistemli bir boyutta uygulamak ismine Yeşilyurt Bayan Teşebbüsü Üretim Ve İşletme Kooperatifinin kurulmasına takviye verdik. Besin Mühendisi olan eşim Semra Çınar’ında etkin olarak yer aldığı bu kooperatif çatısı altında güç birliği yapan bayanlarımızın büyük uğraşlarıyla iki yıl üzere kısa bir vakitte bölgemizin yemek külçeşidinin yanı sıra tatlılarımız, kurutmalıklarımız, turşularımız ve öteki tüm özel eserlerimizin gastronomiye kazandırılması noktasında kıymetli bir ara aldık. Tarihi Yeşilyurt Konaklarımızda bu çalışmaları başlatmıştık ve epey hoş bir ara almıştık. Yeşilyurt Belediyesi Semt Pazarımızda hizmet verecek olan Yöresel Eser Satış ve Kafe ile bu hizmetleri geliştirmiş olacağız.” dedi.

Malatya ve Yeşilyurt’un varlıklı yemek kültüründeki eşsiz lezzetleri hoş bir yerde vatandaşlarla buluşturacaklarını lisana getiren Lider Çınar, “8 Mart Dünya Bayanlar gününün mana ve ruhuna uygun hoş bir yeri hemşehrilerimizle buluşturuyoruz, burasıyla birlikte kooperatifimizin faaliyet alanları genişlemiş olacak. Üretimin gücüne inanıyor, üretici bayanlarımızın mamüllerini tüketiciye basitçe ulaştırmasını hedefliyoruz. Yöresel eserlerimizin tanıtımı ve satışını konforlu bir ortamda gerçekleştireceğiz. Teşebbüsçü bayanlarımızın emek ve çabalarıyla burasının yakın vakitte fazlaca ağır bir ilgi nazaranceğine eminim. Burada tartıyla olarak Malatya ve Yeşilyurt’un klasik yemeklerinin hem tanıtımı birebir vakitte satışı yapılacak. İlçemizin kırsal bölgelerinde ki işçi ve üreten bayanlarımızın binbir emekle ürettikleri ele emeği göz ışığı yapıtlarını de ayrıyeten burada bulundurup, onların mesken bütçelerine katkı sunmalarını sağlayacağız. Bilindiği üzere Yeşilyurt Kent Kurulu ve Kooperatifimizin büyük takviyeleri sonucunda yemeklerimizin ve meyvelerimizin coğrafik işaret tescil evrakına kavuşması noktasında büyük muvaffakiyetler elde ettik. Samimiyet ve gönüllülük aslı ekseninde gerçekleşen bu çalışmalar sonucunda şu anda Doğu Anadolu Bölgesinde en çok Coğrafik İşaret Tescil Dokümanı alan mahallî idare olarak, gastronomi alanında Yeşilyurt’un ismini ön plana çıkardık.30’ya yakın yöresel ürünümüzden 17’sinin tescil evrakını ilçemize kazandırdık.Gastronomiye yönelik çalışmalarımızı bu çeşit özel tanıtım ve satış yerleriyle daha fazla kesite ulaştırmaya çalışıyoruz. Yöresel Eser Satış ve Kafemizde ki hizmetlerimizi sevk ve yönetim edecek olan kooperatifimizin pahalı üyelerine şimdiden başarılı çalışmalar diliyorum. İyi uğurlu olsun.” diye konuştu.

Konuşmalardan daha sonra Yöresel Eser Satış ve Kafenin açılış merasimi gerçekleştirildi. Merasime katılanlara yöresel lezzetler ikram edildi.

Açılış merasimine; Yeşilyurt Belediye Lideri Mehmet Çınar, Yeşilyurt Bayan Teşebbüsü Üretim Ve İşletme Kooperatifi Fahri Lideri Semra Çınar, AK Parti Vilayet Bayan Kolları Lideri Hasret Pelitoğlu, AK Parti Yeşilyurt Bayan Kolları Lideri Esin Tanrıverdi, Ticaret Vilayet Müdürü Ahmet Demirbağ, Yeşilyurt Kent Kurulu Bayan Meclisi Lideri Kibar Aslan, Yeşilyurt İŞGEM Genel Müdürü Numan Özcan, Yeşilyurt Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, bayan teşebbüsçüler ve mahalle sakinleri katıldı.

Bültenler / Yeni