Ukrayna Devlet Lideri Zelenski: Vicdanı olan herkes Rusya’da sokağa çıkmalı

pandomim

New member
Son dakika haberi! Rusya başlatmış olduğu askeri harekatla ilgili konuşan Ukrayna Devlet Lideri Zelenski, “Siyasi kazanım nedir, bir kez memleketler arası topluma verdiği bildiridir. Bunu yapabilecek herkese silah dağıtmaya başladık. Askeri deneyimi olan her insanın gelip, İçişleri Bakanlığı’na başvurmasını istiyoruz. Bizi koruyan savaşçılarımıza kan bağışı yapmanızı istiyorum.

Tüm iş insanlarımız da geleceğimiz için sorumluluğu paylaşmaktadır. Mağazalarımızın dükkanlarımızın dolu olması gerekiyor. Ülkenizi savunmaya hazır olun. Ukrayna vatandaşlarının her biri vatanını korumak için elllerinde silahlarla hazır olacak. Her Ukrayna vatandaşı ülkesini koruyacak. Bu sabah tarihe geçti.

Ruysa ile demokratik bağları büsbütün kopardık. Ülkemizi Rusya’ya bırakmayacağız. Rusya, ülkemize sabah saatlerinde Nazilerin 2. Dünya Savaşı’nda yaptığı üzere korkakça saldırmıştır. Rusya vatandaşları hangi yolu seçeceklerini kendileri karar verecek. Ruslara sesleniyorum. Sokağa çıkıp, reaksiyonunuzu gösterin. Sizin Rus kanallarında bunu engelleyecekler. Onların gayesi bir ulusu yok etmek, bu imkansız. Tarihi silemezsiniz, bu mümkün değil” dedi.

BİDEN İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ

ABD Lideri Joe Biden, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya’nın Ukrayna topraklarına askeri operasyonunu kınadı ve ABD’nin Ukrayna’ya dayanağını bir dahaledi.

Biden yaptığı yazılı açıklamada Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy’nin kendisine ulaştığını ve telefon görüşmesinin yeni bitmiş olduğini belirtti.

“Rus askeri kuvvetlerinin gereksiz ve gayrimeşru akınlarını kınadım” sözünü kullanan Biden, bugünkü Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu Toplantısı dahil milletlerarası alanda yapılacak kınamalar konusunda Zelenskiy’i bilgilendirdiğini aktardı.

Biden açıklamasında şu sözleri kullandı:

“Zelenski benden dünya başkanlarını, Putin’in alçakça saldırısına açıkça karşı çıkamaya ve Ukrayna halkına dayanak vermeye çağırmamı istedi. Yarın (bugün) G7 önderleri ile görüşeceğim, ABD ile ortakları ve müttefikleri Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulayacak. Ukrayna’ya ve Ukrayna halkına takviye ve yardım sağlamayı sürdüreceğiz.”