Yeni Jenerasyon Darphane Dijital Altını geliyor

Ethereum

New member
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün 555. yılı ötürüsıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin iştirakiyle aktiflik düzenlendi.

Bakan Nebati, açılışta yaptığı açıklamada, Darphane’nin, yakın vakitte “Dijital Altın Projesi” ile altın tasarruf sistemine ve altının iktisattaki fonksiyonuna değerli katkı sağlayacağını söylemişti.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin de hususa ait yaptığı değerlendirmede, Darphane’nin, taşıdığı geleneğin verdiği tecrübesi bugüne aktaran bir kurum olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Günümüzde madeni ve hatıra paralar ile Cumhuriyet ziynet altınlarının basımı, resmi mühürlerin, madalyon, madalya ve nişanların üretimi, her çeşit vize ve harç pulları ile bedelli kağıtların basımı ve dağıtımı bakılırsavleri bugün Darphane tarafınca yürütülmektedir.

21 Kasım’da Borsa İstanbul’da kıymetli metaller emtia pazarına açılan Darphane, Darphane Altın Sertifikası’nı halka arz etti. 2022’de külçe altın üretimine başladı. Önümüzdeki devirde de Türkiye İktisat Modeli çerçevesinde Yeni Kuşak Darphane Dijital Altını ile ülkemizi tanıştıracağız. Sahtecilikle çaba kapsamında da ‘Ürün İzleme Sistemi’ ve ‘Milli Barkod Sistemi’ ile ülkemize hizmet edeceğiz.”

Abdullah Yasir Şahin, geçmişi 2 bin 500 yıldan fazla tarihe dayanan madeni paraların, aslında devirlerinin küçük birer gazeteleri olduğunu, her birisinin değerli mevzu, savaş, zafer, inanç, mimari ve kültürel öge içerdiğini, bu ögelerin madenlere işlenerek geçmişten bugüne ve geleceğe taşındığını, madeni paraların aslında bilgi yüklenilen birer hafıza alanı oluşturduğunu anlattı.

Şahin, “Bastığımız her madalyanın, her nişanın arkasında birçok gerçek kahramanlık öyküleri, birçok fedakarlıklar ve kaç muvaffakiyetler vardır. Ürettiğimiz her yapıtla milletimizin heyecanının, asaletinin ve ülkemizin muvaffakiyetlerinin birer fotoğrafını çekmiş oluyoruz. Türkiye’nin Darphanesi olarak bizler de aslında bu bakılırsavimizi yerine getiriyoruz. Kıymetlerimize mana katarak daha fazla paha üretiyoruz. ötürüsıyla kurum olarak, ilişkin olduğumuz kültür ve medeniyet dünyasının nitelikli gelenekleri üzerinden insanımızla gönül köprüleri kuruyoruz.” diye konuştu.

Darphane’nin bugüne kadar hayata geçirdiği hizmetlere değinen Şahin, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Darphane’yi günümüzün ve geleceğimizin dünyasının gerçeklerine uygun ve gereksinimlerine taraf verecek biçimde kuvvetli ve yenilikçi adımlarla ileriye taşımaya devam ediyoruz. Darphane olarak bugün gelmiş olduğumuz noktada dünyanın en inançlı ve teknolojik pasaportunu yerli ve ulusal imkanlarla kendimiz üretiyoruz. Kendi kimlik kartımızı ve ehliyetimizi, bandrollerimizi üretip basıyor olmanın gurur ve memnunluğunu yaşıyoruz.”

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Şahin, siyaset ve stratejilerini 2023-2025 periyodu için planlanan Orta Vadeli Program’a uygun biçimde belirlediklerini, kurum olarak, Türkiye İktisat Modeli ile uyumlu bir biçimde üzerlerine düşen bakılırsavleri gerçekleştirdiklerini anlattı.

Aradan geçen 555 yılda Darphane’nin bir epey kıymetli tarihi dönemece tanıklık ettiğini, bunların birçoklarının tarihe geçmesinde etkin olarak rol aldığını belirten Şahin, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü, Ayasofya Mescidi, 1915 Çanakkale Köprüsü üzere birçok dönüm noktalarına madeni paraların tanıklık ettiğini bildirdi.

Şahin, “Sikkeler, nişan ve madalyalar bu özellikleri bakımından bir bağımsızlık dokümanı, bu topraklara aidiyetimizin birer tapu senedidir. Esaslı geleneğimizde sikkelerin üzerinde yazan sözlerden sikkenin darp edildiği medeniyetin kodlarını da okuruz.” dedi.

“Darphane herkese dokunuyor”

Abdullah Yasir Şahin, 555. yıl aktiflikleri kapsamında hazırladıkları ve kurum koleksiyonlarından hassasiyetle derledikleri yapıtlardan oluşan “Kudret ve Hafıza, Gücün Sanatı” standıyla 555 yılın kıssasını göstermek ve paylaşmak istediklerini söylemiş oldu.

Sahibi ve mensubu oldukları ulu geçmişin kültürel kodlarını, bu koca çınarın kahramanlarını, insanlarını ve fedakarlıklarını anlatmayı amaçladıklarını kaydeden Şahin, Darphane’nin herkese dokunduğunu ve paha kattığını kelamlarına ekledi.

Etkinlik kapsamında gün içerisinde “İktisat Tarihinde Altın ve Gümüş Para-Senyoraj Hakkı” ile “Modern Dünyada ve Gelecekte Para ve Finans-Dijital Para” başlıklı paneller gerçekleştirilecek.