Yeşilyurt’ta aile söyleşisi

pandomim

New member
Yeşilyurt Belediyesi ile Eğitim Bir-Sen Malatya Şube Başkanlığı tarafınca başlatılan ‘Aileyi Korumak Fethimizdir’ projesi kapsamında Eğitimci-Yazar Adil Akkoyunlu‘un sunumuyla ‘Dedemin Lisanından Geçmişte Aile’ temalı söyleşi düzenlendi.

Yeşilyurt Belediyesi Gedik Oba Çadırında düzenlenen söyleşiye, Yeşilyurt Belediye Lideri Mehmet Çınar, AK Parti Yeşilyurt İlçe Bayan Kolları Lideri Esin Tanrıverdi, AK Parti Yeşilyurt İlçe Gençlik Kolları Lideri Salih Tav, Eğitim Bir-Sen Malatya Şube Lideri Hüseyin Söylemez, Eğitimci-Yazar Adil Akkoyunlu, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı. ‘Dedemin Lisanından Geçmişte Aile’ temalı söyleşisinde tecrübelerini ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşıp, ailenin ehemmiyetini anlatan Eğitimci-Yazar Adil Akkoyunlu, ” Sevginin, hürmetin, müsamahanın, muhabbetin, dayanışmanın ve beraberliğin olduğu tek yer ailedir. Aile, en hoş okuldur. Ailenin yıpratılması ve parçalanması epeyce büyük meseleleri peşinden getirir. Cenab-ı Allah Kuran-ı Kerim’de istişare ve dayanışmayı emrediyor. İstişareye, sevgiye ve dayanışmaya en epey layık olanda aile fertleridir. Bir ailede kesinlikle istişare olmalı, mutabakat olmalı, paylaşma olmalı, yardımlaşma olmalı, sevgi, şefkat ve merhamet olmalıdır. Çocuklarımız sorunlarını birinci vakit içinderda ailesiyle paylaşmalı, çocuklarımıza ailelerinden daha yakın kimse yoktur, ailesinin takviyesini almayan çocuk kaybeder. Çocuklarımız anne ve babalarıyla konuşmaktan ve dertleşmeden asla çekinmemelidir, ‘annem kızar, babam kızar’ telaşına asla düşmemelidir. Ailesinden uzaklaşan bir çocuk makus durumlara düşer, çocuklarımız yaşadıkları probleminin tahlilini ailesinde bulmalıdır. ‘Aileyi Korumak Fethimizdir’ projesi de şuurlu bir kuşak oluşturma eforlarına büyük bir katkı sağlamaktadır, emeği geçenleri tebrik ediyorum” diye konuştu.

‘Aileyi Korumak Fethimizdir’ projesiyle ailenin korunması ve güçlendirilmesini hedeflediklerini tabir eden Yeşilyurt Belediye Lideri Mehmet Çınar ise “Yeşilyurt Belediyesi olarak bir yandan ilçemizi çağdaş ve konfor seviyesi yüksek fizikî yatırımlarla baştan aşağıya imar ederken öbür taraftan gelecek kuşaklarımızı ihya edecek toplumsal, kültürel, sanatsal, sportif ve eğitim hizmetlerimize aralıksız devam ediyoruz. Zira kenti imar ederken gelecek jenerasyonları ihmal etme lüksüne asla sahip değiliz. Eğitim Bir-Sen Malatya Şube Başkanlığımızla ortaklaşa başlatmış olduğumız ‘Aileyi Korumak Fethimizdir’ projemiz ile de bin yıllık bir geçmişe sahip olan kadim kültürümüzün temelini teşkil eden aile teriminin korunması ve güçlendirilmesine yönelik eğitim faaliyetlerinde bulunuyoruz. Çocuklarımızın aile külçeşidini tam manasıyla kavraması, öğrenmesi ve bu pahalar ışında büyümesi için söyleşiler ve paneller düzenleyerek, şuurlu ve bilgili bir kuşak oluşumuna takviye sunuyoruz. ‘Dedemin Lisanından Geçmişte Aile’ temalı söyleşimizde uzun yıllardır edindiği deneyimleri ve tecrübelerini bizimle paylaşan Adil Akkoyunlu hocamıza da teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Lider Çınar, ‘kuvvetli aile kuvvetli toplum’ unsurundan yola çıkarak ailelerin daha fazla güçlendirilmesine yönelik etkinliklere ehemmiyet verdiklerini hatırlatırken, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

” Aziz milletimizin tarihin her periyodunda birlik ve birliktelik ruhuyla hareket etmesi, inançlarına ve kadim kıymetlerine sıkı sıkıya bağlı olmasının temelinde aile kültürü vardır. Bir milleti ayakta tutan yegane güç; sağlam, kuvvetli ve esaslı aile bir yapısıdır. Hürmet, sevgi ve müsamahanın en hoş biçimde işlendiği, merhametin ve paylaşmanın en üst düzeyde olduğu aile teriminin korunması ve daha da güçlendirilmesi ortasında bizlerde üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye uğraş ediyoruz. Çocuklarımızın bilgili, şuurlu, sağlıklı ve hoş bir hayat yaşaması için ailelerimizi daha da güçlendirmeli ve yıpratılmasına müsaade vermemeliyiz. Dünya süratle gelişiyor, dijital teknoloji hayatımızı merkezinde, bilgiye erişim kolaylaştı, kentler ve ilçeler süratle büyüyor, nüfus artıyor, bu süreçte bizi biz yapan en kıymetli faktör olan aile kavramını daha dinamik ve sağlıklı bir biçimde ayakta tutmalıyız. Çocuklarımızın memnun ve hoş aile ortamlarında yaşamaları toplumsal ve şahsi gelişimlerini olumlu düzeyde etkilemektedir, ailelerimizi ne kadar güçlendirirsek hem yeterli insan birebir vakitte yeterli meslek sahibi, topluma ve millete yararlı çocuklarımızın sayısını el birliğiyle artırmış oluruz” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda aile yapılarının güçlendirilmesi ve gençlere yönelik hizmetleri hakkında davetlilere bilgiler aktaran Lider Çınar, ” Yeşilyurt Belediyesi olarak ta aile külçeşidinin güçlendirilmesi için toplumda farkındalık oluşturacak hayli kıymetli hizmetler üretiyoruz. Kentimizde nüfusu en çok artan, en çok talep nazarann bir ilçe olarak vatandaşlarımızın beklentilerine planlı ve hakikat yatırımlarla karşılık veriyoruz. Toplumsal, kültürel, eğitim ve sanatsal faaliyetlere epey büyük alan açıyoruz, kültürümüzü geliştirecek ve tanıtacak etkinliklere tartı veriyoruz. Aile teriminin güçlendirilmesi yönelik hizmetlerimizi planlı ve hoş bir biçimde yürütmek hedefiyle kurduğumuz Bayan ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüz aracılığıyla bu yıl ailelerimize ve bayanlarımıza yönelik bilgilendirme faaliyetlerine tartı vereceğiz. Gençlik ve Spor Yılı olarak ilan ettiğimiz 2021 yılında gençlere yönelik yatırımlarımızı ve hizmetlerimizi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldığımız muvaffakiyet plaketiyle taçlandırmıştık. En hoş yatırım gençlere yapılan yatırımdır, eğitim merkezlerimiz ve spor tesislerimizin doluluk oranı bizleri keyifli ediyor, gayret edince çabalayınca karşılığını alıyoruz. Kısa bir vakitte bünyemizdeki spor ekiplerimizdeki lisanslı atlet sayımızı 7 katına çıkartıp, bu alanda büyük bir muvaffakiyet elde ettik. Gençlerimizin heyecanı, isteği ve isteği bizleri daha fazla yatırım yapmaya teşvik ediyor. Bizler, kentimizin gelişmesi, gençlerimizin farklı alanlarda kendilerini geliştirmeleri için gece gündüz demeden çaba ediyoruz, yatırımlar yapıyoruz, imkanlar sunuyoruz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin hoş ve huzurlu bir ailede yetişmesi, eğitim ve spor hizmetlerinden en hoş biçimde faydalanıp kendilerini yetiştirmesi için hizmetlerimize devam edeceğiz. Bütün organizasyonlarımızın temel amacı, gençlerimizi geleceğe en hoş biçimde hazırlamaktır.” – MALATYA

İhlas Haber Ajansı – Mahallî

Eğitim Bir Sen, Akkoyunlu, Yeşilyurt, Malatya, Lokal, Haberler