Yeşilyurt’ta KADES semineri düzenlendi

pandomim

New member
Malatya‘nın Yeşilyurt Belediyesi Bayan ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ile Vilayet Emniyet Müdürlüğü KADES Ofis Amirliği işbirliğiyle Bayana Dayanak Uygulaması (KADES) semineri düzenlendi.

Kiltepe Mahallesi’nde hizmete sunulan Yeşilyurt Mesleksel Eğitim ve Ömür Merkezi’nde düzenlenen seminere, Yeşilyurt Belediye Lideri Mehmet Çınar, AK Parti Yeşilyurt Bayan Kolları Lideri Esin Tanrıverdi, Yeşilyurt Belediye Meclis Üyeleri, Vilayet Emniyet Müdürlüğü KADES Ofis Yetkilileri, Sivil Toplum Kuruluşu Liderleri ve mahalle sakinleri katıldı. Seminerde, Vilayet Emniyet Müdürlüğü KADES Ofis Amirliği Komiser Yardımcısı Esra Arıkan tarafınca; bayanların maruz kaldığı şiddet, taciz üzere makus hareketleri engellemek emeliyle İçişleri Bakanlığı tarafınca uygulamaya alınan Bayan Takviye Uygulaması hakkında ayrıntılı bilgiler aktarıldı. Bayanlara yönelik her türlü şiddeti önlemek emeliyle bilgilendirme faaliyetlerinde bulunduklarını tabir eden Yeşilyurt Belediye Lideri Mehmet Çınar, ” Bayanlarımızın güvenliğini ön plana alan kanunlar ve uygulamalar hakkındaki bilgilendirme seminerimize dayanak veren Vilayet Emniyet Müdürlüğümüz KADES Ofis Amirliğine fazlaca teşekkür ediyorum. Son senelerda dünya genelinde bayanlarımıza yönelik şiddet ve baskı üzere makus olayları büyük bir keder ile takip ediyoruz. Ülkemizde yaşanan bu tıp berbat hadiselerin önüne geçmek için kamu ve kurumlar nezdinde önemli bir uğraş yürütülüyor. Bayana yönelik risk ve tehdit ögesi oluşturabilecek durumların önüne geçebilmeyi ve acil durumlarda müdahale müddetlerinin kısaltılması için İçişleri Bakanlığımız denetiminde KADES diye fazlaca hoş bir uygulama başlatıldı. Bugün ki seminerimizde bu uygulamanın tüm bilgileri alanında uzman polis arkadaşlarımız tarafınca bayanlarımıza anlatıldı. süratle gelişen teknolojinin süratle geliştiği günümüz dünyasında toplumsal medya hesapları ve sanal dünya üzerinden şiddeti teşvik eden yayınların ve paylaşımların çoğalması bilhassa bayanlarımıza yönelik şiddet ve taciz üzere makûs hareketlerin artmasına vesile olmaktadır. Yaşanılan berbat olayların önüne geçmek ortasında kanun ve uygulamaların yanı sıra toplumsal şuuru üst düzeye çıkartacak eğitim faaliyetleri büyük kıymet taşımaktadır. Devletimizin bu noktada başlatmış olduğu çalışmalara bizlerde sonuna kadar takviye veriyoruz. Bu cins yakışıksız ve makûs olayları kalıcı ve esaslı tahlillerle ömrümüzden büsbütün çıkarmak ortasında evvela aile bütünlüğünün korunması ve aile bireyleri içindeki bağlantının güçlendirilmesine yönelik eğitim hizmetleri büyük değer taşımaktadır. Zira ferdi ya da toplumsal manada yaşanılan sıkıntıların tahlili eğitimdir. Şiddet, baskı ve taciz üzere bizim inanç ve kültürel değerlerimizde asla yeri olmayan kavramları ortadan kaldırmak ortasında bir arada hareket etmeliyiz” dedi.

Çınar, toplumsal sıkıntıların esaslı tahlili için başlatılan çalışmalarını eğitim faaliyetleriyle desteklediklerini vurgulayarak, ‘Şiddetin her türlüsüne sonuna kadar karşıyız, insanlarımızı kanun ve kurallar hakkında bilinçlendirmek ve bilgilendirmekte bizim asli vazifelerimiz içindedır. Şuurlu bayan, kuvvetli toplum anlayışıyla hareket ederek bayanlarımızın kanun ve kurallar hakkında kâfi düzeyde bilgi sahibi bulunmasına itina gösteriyoruz. Eğitim Bir-Sen Şube Başkanlığımızla ortaklaşa yürüttüğümüz ‘Aileyi Korumak Fethimizdir’ projemiz kapsamında; aile bütünlüğünün korunmasına yönelik faydalı ve verimli kültürel etkinliklere mesken sahipliği yapıyoruz.70 muharririn dayanaklarıyla raflarda yerini alan ‘Aileyi Korumak Fethimizdir’ kitabımız ile de ailelerde yaşanılan meseleler, tahlil yolları, aile bireyleri içindeki irtibatın güçlendirilmesi yönelik yapılması gerekenleri kalıcı hale getirmiş olduk. Proje kapsamında alanında uzman isimlerin iştirakleriyle eğitim merkezlerimiz ve mahallelerimizde bilgilendirme faaliyetlerinde bulunuyoruz. Eğitim birinci vakit içinderda aileden başlar ve ömür uzunluğu devam eder. ‘Mutlu Aile kuvvetli Yeşilyurt’ niyetinden yola çıkarak eğitim hizmetlerimizi koordine ediyoruz. tıpkı vakitte bu yılın başında Bayan ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüzü kurduk ve ardından 2022 yılını ‘Kadın ve Aile Yılı’ olarak belirledik. Bayanlarımızın bilgili ve şuurlu olmasını destekleyecek etkinliklerimize orta vermeden devam edeceğiz. Zira bayan; ailenin de toplumun da mimarıdır, bayanlarımız ne kadar şuurlu olursa toplumsal düzeneklerde o derece kuvvetli olur. Hiç elbet; bayan gülerse toplum güler. Yeşilyurt Kent Kurulumuz, Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğümüz ve Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğümüz bünyesinde ki faaliyetlerimiz ile de toplumsal konularda farkındalık oluşturan etkinliklerimize yenilerini ekleyerek toplumun tüm kesitlerinin beklentilerine yanıt veren hizmetlerimizi büyük bir kararlılık, azim ve uğraşla sürdüreceğiz. Her şey Keyifli İnsanların Kenti Yeşilyurt ve değerli hemşerilerimizin huzuru, inancı ve sıhhati içindir” halinde konuştu. – MALATYA

İhlas Haber Ajansı – Lokal

Emniyet Müdürlüğü, Yeşilyurt, Malatya, KADES, Mahallî, Haberler